Masky na karneval – ich história, tipy ako si ich vyrobiť a kde ich kúpiť

Karneval a masky na karneval máme v obľube už od detstva. Dodnes existujú rôzne podujatia, kam môžete ísť prezlečený za svoju obľúbenú postavu z rozprávok, komixov a podobne. Ako to ale s tými maskami vlastne bolo? Prečo to všetko prezliekanie sa za niekoho iného začalo? To a omnoho viac si povieme v najbližších riadkoch.

História karnevalových masiek

Masky sa vyrábali už od nepamäti. Najskôr išlo o napodobeniny ľudských alebo zvieracích tvárí vyrábaných z plátna, kože či z dreva. Používali sa pri rôznych náboženských obradoch a neskôr, v antickom Grécku, sa začali objavovať aj v divadle. Vtedy sa už vyrábali zo sadry.

Svoje využitie si našli masky aj v čase karnevalov. Určite vám niečo hovorí napríklad známy Benátsky karneval.

Benátske masky na karneval
Benátska maska na karneval

Benátsky karneval

V Taliansku sa počiatky karnevalu a sprievodnej tradície nosenia masiek začali v 13. storočí. Nakoľko mal počas karnevalu každý masku, pôvodný karneval tak umožňoval všetkým triedam spoločnosti v Benátkach spoločne oslavovať. Masky zakrývali identitu ľudí a tí sa tak mohli spoločne a bez predsudkov zabávať.

Odkiaľ vlastne pochádza slovo Carnevale? Z latinských slov carne a valle, čo v preklade znamená “rozlúčka s mäsom a hodovaním”. Prebieha totiž v zimnom období. Začína vždy 10 dní pred Popolcovou stredou a je tak poslednou možnosťou veselíc pred veľkonočným pôstom.

Ľudia z celého sveta každoročne prichádzajú do Benátok, aby si nenechali ujsť záplavu karnevalových masiek a kostýmov. Okrem samotného sprievodu masiek prebieha množstvo súťaží o najkrajšiu masku. Určite sa oplatí zažiť to na vlastné oči.

Kde kúpiť kostýmy na karneval a podľa čoho si ich vybrať?

V internetových obchodoch a v kamenných špecializovaných predajniach môžete nájsť množstvo inšpirácie. Naozaj si je z čoho vyberať. Masky a kostýmy na karneval sú väčšinou zoradené podľa kategórií. Skúsim vám preto každú pár slovami opísať.

ONLINE PREDAJ MASIEK NA KARNEVAL
Internetový obchod HELIUMKING.skInternetový obchod MARKET24.skInternetový obchod BAMBINO.sk

Detské karnevalové masky a kostýmy

Na trhu nájdete naozaj širokú ponuku kostýmov a masiek pre našich najmenších. Na internete sa dajú nájsť karnevalové kostýmy aj pre bábätká už od 6 mesiacov. Vybrať si môžete z motívov, ktoré sa hodia na karneval, detskú oslavu či helloween. Či už hľadáte masky pre dievčatá alebo masky pre chlapcov, máte z čoho vyberať.

Malá čarodejnica :)
Malá čarodejnica 🙂

Dámske a pánske kostýmy a kostýmy pre páry

Chcete sa prezliecť za vojaka, piráta, doktora alebo trebars jaskynnú ženu? Z toľkých variant, ktoré máte na výber, sa vám až hlava zatočí. A dnes už sa dajú také masky a kostýmy kúpiť za veľmi prijateľné ceny. Najlacnejšie karnevalové kostýmy nájdete väčšinou v internetových predajniach.

Karnevalové kostýmy pre páry, stredoveký rytier a princezná
Karnevalové kostýmy pre páry, stredoveký rytier a princezná

Karnevalové doplnky

Na to, aby ste mali kompletný karnevalový kostým, potrebujete nielen samotné oblečenie, ale aj karnevalové doplnky. Sú nimi napríklad spomínané karnevalové masky. Tie viete nájsť v cenovom rozsahu od jedného eura až po stovky eur. Záleží len na vás, čo si vyberiete.

Na trhu nájdete papierové masky, sadrové, kartónové, umelohmotné a dokonca aj kovové. Ich tvary a motívy sú rôznorodé. Dnes už nájdete všetko na čo si spomeniete. Ste fanúšikom Star Wars? Nie je problém. Páčia sa vám Disney postavičky? Také masky nájdete pomaly v každom obchode s kostýmami.

Okrem oblečenia a masiek si mnoho ľudí kupuje aj parochne. Chcete sa predsa podobať na svojho obľúbeného filmového či knižného hrdinu. V takom prípade si viete zohnať parochne na karneval, vďaka ktorým sa budete zase o niečo viac podobať napríklad na rôzne zvieratá či postavy.

Ako si vyrobiť masky na karneval?

Ak si chcete masku na karneval vyrobiť sami, máte nekonečno možností, ako na to. Väčšinou vám stačí papier, nožnice a staré oblečenie. Chcete sa s deťmi zabaviť a pripraviť spolu s nimi ich nové karnevalové masky? Poďme na to.

Na väčšinu masiek nám stačí kartón, farebné papiere, nožnice, lepidlo a staré oblečenie. Ešte teraz si pamätám, ako sme s mamou tvorili môj karnevalový kostým. Bola som hrozno. Doteraz mi to príde strašne vtipné. Prehrabala som sa v starých fotoalbumoch a našla som vám aj fotku ako dôkaz. 🙂

DIY karnevalový kostým
DIY karnevalový kostým

Skúsim si teda spomenúť, ako sme to presne robili.

Čo budeme potrebovať

  • hnedé, poprípade čierne tepláky, legíny alebo rifle
  • zelené tričko
  • veľa zelených balónov
  • papier
  • nožnice
  • lepidlo

Ako vytvoriť karnevalovú masku na štýl hrozna

Tento typ masky na karneval je naozaj jednoduchý. Z papiera si vystrihneme pás, z ktorého pomocou lepidla vytvoríme korunku na hlavu. Na papier napíšeme veľkými písmenami HROZNO, aby si nás nikto nepomýlil s muštom, keď nám začnú prepichovať balóniky. 🙂

Ak nemáme po ruke hnedé alebo čierne legíny, ale zato máme nejaké staré bledé nohavice, môžeme ich jednoducho nafarbiť na požadovanú farbu. Deti sa budú tešiť, že môžu tvoriť a farbiť si oblečenie a vy nebudete musieť zbytočne míňať peniaze.

To isté platí o tričku. Malo by byť staré a zelené. Staré kvôli tomu, že na neho budete pridávať zelené balóny. Trik je v tom, že sa to dá robiť viacerými spôsobmi. Nafúkané balóniky môžete k tričku napríklad prišiť. takisto sa tam dajú aj zalepiť, ale nemusia na ňom dlho vydržať. Prípadne ich pripnúť pomocou zicheriek. Je to len o vašej kreativite.

Takto hotový karnevalový kostým si už len odfoťte na pamiatku a hor sa zabávať! Pripomínam, že je dosť možné, že sa vám dieťa nevráti v maske krásneho zrelého hrozna, ale pravdepodobne už len ako zoschnutý korienok. 🙂

Najčastejšie otázky ohľadom masiek na karneval

Kde kúpite masky na karneval, sme si už povedali. Takisto sme si dali tip, ako si vyrobiť karnevalový kostým vlastnými rukami a ušetriť tak peniaze. Aké otázky sa ale ešte často pýtate?

Ako sa vyrábajú masky na karneval?

Každá maska sa vyrába z niečoho iného. Kostýmy sú väčšinou vyrábané z papiera, látky, umelej hmoty a občas aj z kovu. Masky na tvár sa vyrábajú často aj zo sádry, prípadne sa dajú zohnať aj také, čo sú vyrábané z pospájaných drôtov. Tie najlacnejšie sú vyrábané z papiera.

Strašidelná maska z filmu Vreskot patrí medzi najznámejšie masky na karneval a halloween
Strašidelná maska z filmu Vreskot patrí medzi najznámejšie masky na karneval a Halloween

Kde nájsť inšpiráciu pri tvorbe masiek?

Ak hľadáte dobré nápady na tvorbu karnevalových masiek, stačí si otvoriť hocijaký internetový obchod s kostýmami. Dá sa tam načerpať naozaj mnoho inšpirácií. Na Youtube zasa nájdete mnoho videí, kde vám presne ukážu postup na výrobu kostýmu rôznych postavičiek z filmov či rozprávkových knižiek.

Ako si ušiť karnevalový kostým?

Aj v tomto prípade je najvhodnejšie použiť Youtube. Nielenže tam nájdete podrobné návody, ako na to, ale video si môžete kedykoľvek stopnúť či pretočiť a vidieť na vlastné oči, ako sa to robí. Na internete nájdete mnoho návodov, ako si karnevalový kostým svojpomocne ušiť.

Vyberáte práve kostým pre seba alebo svojich blízkych? Dúfam, že som vám svojimi postrehmi pomohla a že si prípadnú tvorbu alebo kúpu karnevalových masiek užijete.

Zdroje:

5/5 - (1 vote)
Mgr. Lesana Vaneková
S písaním som začínala ako 12-ročná, a to poéziou a vedecko-fantastickými poviedkami. Neskôr prišli na rad blogy, potom vlastné domény a aktuálne sa moje hobby stalo mojím živobytím. Ak práve nerobím na svojich projektoch či pre klientov, nájdete ma buď v kruhu rodiny, s priateľmi v kaviarni alebo na prechádzke.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.