Sedačky. Spoznajte ich históriu, všetky dostupné typy + kde ich lacno predávajú.

Kým v minulosti slúžili sedačky výhradne pre šľachtu a boli len v tých najluxusnejších palácoch, dnes sú bežnou súčasťou každej obývačky. Poďme sa spoločne pozrieť, akými zmenami si postupom času prešli a s ktorými typmi sa môžete v súčasnosti stretnúť.

Obsah článku

Kde všade kúpite sedačky?

Ak si práve zariaďujete obývačku, alebo chcete vymeniť starú sedaciu súpravu za novú, odporúčam navštíviť najskôr kamenné predajne. Predsa len kvalitná sedačka vám nebude slúžiť rok, či dva, ale pri správnej starostlivosti je jej životnosť 7 až 8 rokov. Z tohto dôvodu si gauč pred kúpou vyskúšajte a uistite sa, ako vám vyhovuje stupeň tvrdosti, materiál, veľkosť a výška. Obchody s nábytkom a sedačkami nájdete po celom Slovensku, pričom tie najznámejšie sú Möbelix, Merkury Market, Sconto, Asko a Kika.

Internetový obchod TEMPOKONDELA.skInternetový obchod INPOSTELE.skInternetový obchod SCONTO.skInternetový obchod NOVYNABYTOK.skInternetový obchod MOBELIX.sk

Samozrejme, široký sortiment nábytku a sedacích súprav ponúkajú i rôzne internetové obchody, ako inpostele.sk, temponabytok.sk, novynabytok.sk a ďalšie. Výhodou eshopov v porovnaní s kamennými predajňami sú často nižšie ceny, prípadne rôzne akcie, či výpredaje. V prípade, že si chcete kúpiť gauč na chatu, alebo na dočasné použitie, popozerajte sa po rôznych bazároch (napr. bazoš), kde ľudia predávajú používané, ale zachovalé a hlavne lacné sedačky.

História sedačiek

Prvá napodobenina sedacej súpravy sa objavila už v starovekom Egypte, kde ju využívali iba bohatí a mocní faraóni. V tom období však nebola ani zďaleka taká pohodlná. Podobala sa jednoduchej lavici a vzhľadom na to získala pomenovanie „suffah“, čo v preklade znamená lavica.

Sedačky z konských vlasov

Po dlhom čase stagnácie sa koncom 16. storočia európski remeselníci rozhodli sedačku upraviť a urobiť z nej pohodlný bytový doplnok. Vnútro sedačiek tvorili atypické prírodné výplne zo sena, sušeného machu, alebo dokonca konských vlasov. Takéto modely sedacích súprav sa neskôr rozšírili aj do ďalších krajín Európy.

Od 18. storočia po súčasnosť

Dôležitým historickým medzníkom bolo 18. storočie, spájajúce sa najmä s menom Thomas Chippendale, ktorý bol výrobcom nábytku. Ten svedomitým vyhľadávaním a študovaním kníh navrhol elegantnú, ale predovšetkým pohodlnú sedačku, ktorá slúžila ako príležitostná posteľ. O pár rokov neskôr, počas priemyselnej revolúcie, sa stala populárna nielen medzi šľachtou, ale aj bežnou populáciou. Prírodnú výplň gauča nahradili pružiny, alebo pena, ktoré sa používajú dodnes.

Moderné sedačky
Sedačky majú za sebou dlhú históriu. Ich prvá napodobenina sa objavila už v starovekom Egypte

Aké typy sedačiek poznáme?

Skvelý dizajnéri, ako Le Corbusier a Charles Eames sa zaslúžili o dizajnovú revolúciu sedačiek. Na ich prácu následne nadviazali aj ďalší návrhári, vďaka ktorým máme na výber z množstva typov sedačiek. K tým základným patria:

Tuxedo sedačka

V roku 1920 bola jedným z náznakov signalizujúcich príchod modernizmu. Po prvý krát sa objavila v Tuxedo Parku, bohatej štátnej enkláve. Charakterizujú ju čisté, súmerné línie, doplnené vyššími opierkami na ruky, ktoré sú v rovnakej výške, ako zadná časť. Svojim elegantným dizajnom sa hodí najmä do moderných obývačiek a kancelárií.

TUXEDO sedačka
TUXEDO sedačka

Camelback

Pochádza z dielne dizajnéra Thomasa Chippendaleho, známeho svojim rokokovým štýlom. Ten sa vyznačoval eleganciou, ľahkosťou a dôrazom na prirodzené zakrivenie. Pohovka Camelback je typická v strede vyvýšenou zadnou časťou, ktorá postupne klesá na úroveň jednotlivých ramien. Špecifické je i pevné čalúnenie, zrolované opierky na ruky a exponované drevené nožičky.

CAMELBACK
CAMELBACK

Chesterfield sedačka

Vznikla ako reakcia na príkaz štvrtého grófa z Chesterfieldu, túžiaceho po gauči na ktorom bude môcť vzpriamene a pohodlne sedieť bez toho, aby si pokrčil oblek. Sedačku Chesterfield spoznáte podľa prešívaného dizajnu a valcových opierok na ruky. Tie sú v tej istej výške ako zadná časť. Väčšina týchto pohoviek sa vyrába z kože umocňujúcej ich šarm a sofistikovanosť.

CHESTERFIELD sedačka
Sedačka CHESTERFIELD

Ak by vás zaujímal proces výroby sedačky Chesterfield, tak veľmi pekne ho zobrazuje nasledujúce video:

Lawson

Maximálne pohodlie, presne to je cieľom sedacej súpravy Lawson. Zadná časť pozostáva z dvoch, prípadne troch mäkkých vankúšov oddelených od rámu sedačky. Opierky na ruky  sú podstatne nižšie, čo taktiež prispieva k lepšiemu komfortu. Vďaka svojmu univerzálnemu dizajnu a pohodliu sa tento typ stáva čoraz populárnejší. Na trhu si môžete vybrať z rôznych farieb a použitých materiálov, s prihliadnutím na ostatné časti vašej obývačky.

LAWSON
LAWSON

English Rolled Arm

Jedna z najpohodlnejších sedacích súprav objavujúcich sa vo vidieckych panstvách na začiatku 20. storočia. Vrátane nízkych, zapustených opierok na ruky sa môže pochváliť mäkkými vankúšmi uloženými tak na zadnej, ako aj jej spodnej časti. Celkový vidiecky štýl zvýrazňujú nízke otočné nožičky.

ENGLISH ROLLED ARM
ENGLISH ROLLED ARM

Mid-Century Modern

Moderný nábytok nemusí výhradne symbolizovať aktuálne módne trendy, ale i trendy doby od roku 1930 do 1965, kedy prišlo k zásadným dizajnovým zmenám v oblasti nábytku. V tomto čase vznikla aj sedačka Mid-Century Modern charakteristická obdĺžnikovým tvarom, všitými vankúšmi a nízkymi nožičkami, často v tvare štvorca.

MID CENTURY MODERN
MID CENTURY MODERN

Knole

Patrí k prvým dizajnérskym modelom, ktorý sa svojim tvarom odklonil od klasickej podoby lavice a vytvoril základ pre rozvoj ďalších, moderných gaučov. Hlavným znakom Knole sedačiek je hlbšie sedadlo s vyššími nastaviteľnými opierkami, ktoré sú šikmé a na zadnej strane dôkladne zviazané.

KNOLE
KNOLE
VEDELI STE, ŽE v minulosti slúžili vyššie „ramená“ sedačky Knole, ako ochrana pred prievanom?

Cabriole

Žiadna zo spomínaných typov sedačiek nereprezentuje nábytok 18. storočia viac, ako Cabriole. Okrem unikátnych ozdobných prvkov sa táto sedačka môže pochváliť aj krásnym, hladkým dreveným rámom nachádzajúcim sa pozdĺž vrchnej zadnej časti a opierok na ruky. Celkový historický dizajn umocňujú špecificky tvarované nožičky smerujúce jemne nadol a do vonkajšej strany.

CABRIOLE
CABRIOLE

Chaise Lounge

Pompézne vyzerajúca sedačka, ktorá sa svojim tvarom veľmi podobá stoličke, avšak je podstatne dlhšia s priestorom na nohy. Vzhľadom na svoj unikátny tvar má v našich spálňach a obývačkách skôr dekoračnú funkciu. Potenciál v nej vidia najmä psychoterapeuti, ktorí ju využívajú pri svojich terapiách.

CHAISE LOUNGE
CHAISE LOUNGE

Sectional

Pohodlný, rodinný gauč ideálny do väčších priestorov, kde zaplní prázdne miesto. Skladá sa obyčajne z 3 až 5 častí, pričom jednotlivé časti sa dajú ľubovoľne rozložiť, alebo zložiť. Vďaka svojej flexibilite môže byť kombináciou tak rohovej, ako aj „účkovej,“ prípadne rovnej sedacej súpravy. Celú konfiguráciu jednotlivých častí teda dokážete jednoducho prispôsobiť svojim dispozičným možnostiam.

SECTIONAL
SECTIONAL

Známi výrobcovia a predajcovia sedačiek

V súčasnosti si môžete vyberať z nespočetného množstva sedačiek so skutočne lákavým dizajnom. Nenechajte sa však strhnúť emóciami, vopred si overte výrobcu sedačky a pôvod použitých materiálov. K overeným výrobcom a predajcom sedačiek patria:

Internetový obchod TEMPOKONDELA.skInternetový obchod INPOSTELE.skInternetový obchod SCONTO.skInternetový obchod NOVYNABYTOK.skInternetový obchod MOBELIX.sk

Sedačky Phase

Slovenský výrobca sedačiek z malej dedinky Selec, kúsok od Trenčína, založil značku Phase v roku 2007. Od konkurencie sa odlišuje najmä exkluzivitou použitých materiálov a celkovým procesom výroby na ktorom sa podieľa viacero profesií, od krajčíra, stolára, čalúnnika, až po kožiara, či elektrikára. Svojim zákazníkom poskytuje vlastné, originálne modely sedacích súprav, ktoré sú zárukou najvyššej kvality a pohodlia.

Eurosofa

Jeden z najväčších predajcov sedačiek s kamennými predajňami v Bratislave a Banskej Bystrici. V ponuke má veľké množstvo kožených sedacích súprav, pohoviek a kresiel od renomovaných talianskych dodávateľov.

Logo spoločnosti Eurosofa
Logo spoločnosti Eurosofa

Sedačky Beta

Slovenský výrobca nábytku a bytových doplnkov so sídlom v Trenčíne ponúka svoje produkty už od roku 1995. V súčasnosti si môžete sedačky Beta zakúpiť v ôsmych predajniach po celom Slovensku. Na výber máte z rôznych typov sedačiek a poťahových materiálov, ktoré zaujmú tak svojou kvalitou, ako aj moderným dizajnom.

Oravec – slovenský nábytok

Spoločnosť s predajňou v Košiciach funguje už od roku 2004 a venuje sa predovšetkým predaju nábytku z dielne slovenských výrobcov. V ponuke nájdete tak sedacie súpravy, pohovky, kreslá, ako aj ďalší nábytok do spálne, kuchyne a predsiene.

Zaujímavosti zo sveta sedačiek

Sedačka je miestom, ktoré určitým spôsobom jednotlivých členov rodiny spája. Stáva sa svedkom sklamaní, hádok, ale i prejavov šťastia, lásky a bozkov. V priemere na ňom strávime 4 hodiny denne. Pozrite sa, čoho všetkého je za svojej 8-ročnej životnosti svedkom:

  • pozrieme si 782 filmov
  • pohádame sa 293 krát
  • strávime 489 nocí
  • dáme si 1174 bozkov
  • 1663 krát ho zašpiníme
  • deti po ňom vyskočia 587 krát

Sedačky v seriáloch

Sedačky sú hlavným dejiskom viacerých seriálov. K tým najznámejším patria Priatelia s nezabudnuteľnou oranžovou sedačkou v kaviarni Central Park na ktorej sa spoločne zabávali a počúvali piesne Phoebe. V súvislosti s kresleným seriálom Simpsonovci si určite spomínate aj na jednoduchý hnedý gauč, ktorý bol pri pozeraní televízie útočiskom pre celú rodinu. Trojicu uzatvára americký sitkom Teória veľkého tresku s hnedou koženou sedačkou. Tá sa vďaka Sheldonovi Cooperovi stala populárnou po celom svete. Veď uznajte, videli ste už niekoho viac nahnevaného, ako Sheldona, keď mu obsadili jeho miesto?

Ako ste si mohli všimnúť, výroba sedačiek nestagnuje, práve naopak. Dizajnéri stále navrhujú nové modely, ktoré sa následne prostredníctvom kvalitných výrobcov a predajcov snažia uspieť na trhu. Aký typ sedačky sa najviac páči vám? Preferujete skôr moderné sedačky s čistými líniami, alebo starožitné kúsky?

Zdroje:

5/5 - (1 vote)
Redakcia online magazínu TIPTOPZENA.sk. Pod týmto účtom sú uverejnené príspevky od viacerých autorov. Pokiaľ sa Vám naše články páčia a chceli by ste nás podporiť, môžete tak spraviť ich zdieľaním a like-ovaním. ĎAKUJEME!

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.