Korzety – sprievodca výberom, viazaním a nosením korzetov + tip, ako si vyrobiť vlastný korzet

V minulosti sa tešili veľkej obľube a ani dnes tomu nie je inak. Reč je o korzetoch, ktoré sa nosia už niekoľko storočí. Prečo sú také obľúbené? Asi najlepšie na nich je, že vytvárajú dokonalý pás a zvýrazňujú ženské krivky. Ak si na ne aj vy robíte zálusk, čítajte ďalej. Povieme si nielen čo-to o histórií korzetov, ale aj to, ako si vybrať správny typ a strih korzetu, ako ho viazať či ako si vyrobiť vlastný handmade korzet.

Obsah článku

Kde kúpiť korzet

Väčšina kamenných obchodov so spodným prádlom by mala mať v ponuke aj korzety, no najširšiu ponuku nájdete na internete. Osobne mám doma viacero korzetov, ale väčšinu som kúpila cez e-shopy. Krásne korzety nájdete v internetových obchodoch, ako je napríklad Saxana, Astratex a mnohé iné. Nižšie nájdete môj výber e-shopov, kde kúpite kvalitné korzety za dobré ceny.

Internetový obchod AMIATEX.skInternetový obchod ASTRATEX.skInternetový obchod SAXANA.skInternetový obchod ISEXSHOP.sk

Stručná história korzetov

Šnurovačky majú za sebou naozaj dlhú históriu. Predchodcov korzetov nájdeme už v staroveku, kedy sa nosili široké sťahovacie pásy, no ozajstné korzety v pravom slova zmysle sa začali nosiť v 16. storočí.

Tak, ako sa menil ideál ženskej postavy, tak sa menila aj podoba korzetov. Tieto zmeny je vidno aj na starých obrazoch a fotografiách. V minulosti sa korzet dokonca považoval za zdraviu prospešný a nosili ho deti už od útleho veku, a to nielen dievčatá, ale aj chlapci.

Úzky pás bol podmienkou

Určite ste už počuli o tom, ako sa korzety kedysi sťahovali. Každá žena chcela mať úzky pás a krásne krivky. Dámy však potom nevedeli pomaly ani dýchať a často omdlievali. Dnes sa to už, našťastie, nerobí. Ak si pás nestiahnete príliš, má to nielen estetické výhody, ale takisto to vedie k správnemu držaniu tela, čo isto príde vhod.

Šnurovací korzet
Kedysi sa korzety tak silno sťahovali, že ženy často pri ich nosení omdlievali

V 20. storočí začali korzety ustupovať, no dodnes sa tešia obľube a vyrábajú sa v mnohých prevedeniach a z rôznych materiálov.

Ako vybrať korzet

Poďme sa teraz spolu pozrieť na to, ako si vybrať správny typ korzetu nielen podľa vašej postavy. Vďaka ich rozmanitosti si môžete vybrať korzet aj podľa toho, na akú príležitosť ho mienite nosiť, prípadne, aké estetické výhody od neho očakávate.

Typy korzetov

Existuje množstvo rôznych korzetov. Aby ste v nich mali lepší prehľad, povieme si o ich základnom rozdelení.

  • korzet pod prsia – tieto korzety majú zvyčajne pevnú kostru a sú vhodné aj na bežné nosenie, napríklad s košeľou, pekným topom či na šatách
  • korzet cez prsia – celé korzety sa nosia najčastejšie k sukni, a to nielen na bežné, ale aj na slávnostnejšie príležitosti
  • korzet s kosticami – podľa miery tvarovania postavy máte možnosť siahnuť po plastových alebo kovových kosticiach, pričom kovové tvarujú postavu výraznejšie
  • korzet bez kostíc – existujú aj korzety, ktoré vlastne ani tak nespĺňajú tú podstatu korzetu, a to pevné držanie tela, ale vyzerajú podobne a navyše sú veľmi pohodlné
TIP: Kvalitný korzet sa skladá z viacerých vrstiev, nakoľko potrebuje priestor aj na kostice. Tie lacnejšie sa zvyčajne vyrábajú z jednej, maximálne dvoch vrstiev. Ak vezmete korzet do ruky, zistíte aj to, či má kovové alebo plastové kostice, nakoľko plastové sú ľahšie a viete ich ohnúť.

Populárne korzety

Dámske korzety sa vyrábajú v rôznych tvaroch a na rôzne účely. Pri ich kúpe sa preto sústreďte nielen na to, či sa vám korzet páči, ale aj na to, kam ho budete nosiť. Na výber máte sexi erotické korzety, ktoré sú vhodné na šteklivé chvíle s partnerom, korzety pod šaty, sťahovacie korzety, kožené alebo latexové korzety, ale aj korzety na bežné nosenie či korzetové body.

Ak dávate prednosť sexi korzetom, vyskúšať môžete aj korzety s podväzkami, ktoré dodajú celému outfitu erotickejší nádych. Pod šaty sa hodí sťahovací korzet z jemných materiálov, aby vynikli prednosti, ale zas aby nebolo korzet príliš vidieť.

Rôzne typy korzetov
Rôzne typy korzetov

Pri výbere teda dbajte aj na to, či chcete korzet nosiť k rifliam, alebo hľadáte spoločenský korzet. V prípade spoločenských si môžete vybrať z rôznych elegantných prevedení korzetov, napríklad brokátový či iné luxusné korzety.

TIP: Počuli ste už o korzetových podprsenkách? Korzetové podprsenky sú vhodné najmä do večerných šiat, prípadne do šiat bez ramienok, nakoľko ich hlavnou výhodou sú odnímateľné ramienka a dokonalá priľnavosť k telu.

Materiál korzetov

Medzi populárne materiály, z ktorých sa korzety vyrábajú, patria satén, bavlna, koža, brokát, latex a polyesterová zmes. Pod šaty sa zvyčajne nosia saténové korzety, nakoľko tvarujú váš pás a zároveň sú hladké.

Bavlnené korzety sú pohodlné a zároveň priedušné, no troška hrubšie, takže sa odporúčajú nosiť v chladnejšom počasí. Kožené korzety sú štýlové a vhodné nielen do spoločnosti, ale aj na spestrenie intímnych chvíľ. Polyesterové korzety sú ďalším štýlovým doplnkom, ktorý môžete nosiť pri rôznych príležitostiach.

Výhody vs. nevýhody korzetov

Aké prináša nosenie korzetov výhody? Má to aj nejaké nevýhody? V prvom rade treba spomenúť ich hlavnú výhodu. Vďaka nim dosiahneme užší pás, vynikne naše poprsie a zároveň nám zlepšujú držanie tela. Korzety pôsobia veľmi elegantne a zároveň vzrušujúco.

Od štýlu korzetu závisí, ako bude pevný a ako ľahko sa z neho dostanete. Preto môže byť pri niektorých nevýhoda v tom, že si ich oblečiete a vyzlečiete iba s pomocou ďalšej osoby. Množstvo korzetov sa však dnes už robí tak, aby sa dali obliecť a vyzliecť jednoduchšie.

Dámske korzety pôsobia veľmi elegantne a zároveň vzrušujúco.
Dámske korzety pôsobia veľmi elegantne a zároveň vzrušujúco.

Niektoré majú výhodu v tom, že ich viete kombinovať s ďalšími doplnkami, prípadne si na ne pripnúť podväzky. Tie s kovovými kosticami vám budú výborne držať tvar, zatiaľ čo v korzetoch s plastovými kosticami budete mať pri ich nosení väčší komfort.

Ako a pri akej príležitosti nosiť korzety

Korzety môžete nosiť asi kamkoľvek a kombinovať ich môžete nielen so sukňou či šatami, ale kľudne aj s legínami, riflami či kraťasmi. Nosiť ich môžete nielen na špeciálne príležitosti, ale aj v bežné dni.

Korzety pod prsia môžete kombinovať s blúzkami, topmi či šatami. Ak ich chcete nosiť ako spodné prádlo, najčastejšie sa stretnete s čipkovanými či saténovými korzetmi, ktoré vyzerajú úžasne a upútajú pohľad na vaše prednosti.

Ako si ušiť korzet

Mnoho žien láka predstava, že by si vyrobili svoj vlastný korzet. Ak patríte k nim a chceli by ste si skúsiť ušiť korzet, našla som pre vás zaujímavý návod, ako na to.

Výroba klasického sťahovacieho korzetu

Ak s výrobou korzetov začínate, je asi najlepšie začať jednoduchším typom, a to korzetom pod prsia. Nepotrebujete naň toľko materiálu ako na ten cez prsia a jeho výroba vám zaberie menej času a úsilia. Pri hľadaní som narazila na tento fotonávod. Ak si chcete skúsiť ušiť korzet pod prsia, odporúčam ísť podľa neho.

Ak by ste chceli skúsiť trocha zložitejší korzet cez prsia, pozrite si tento návod na krásny fialový prekladaný korzet. Zaberie vám síce viac času ako výroba korzetu pod prsia, no výsledok bude stáť za to.

Láka vás jednoduchý korzet na ramienka? Aj na jeho výrobu som našla výborný návod.

V prípade, že nechcete zahraničné návody, našla som jeden aj od našich českých susedov, ktorým by ste sa takisto mohli inšpirovať. Ide o šnurovací korzet cez prsia.

TIP: Pri výbere materiálov sa zamerajte na látky, ktoré nepružia. Na vrchnú vrstvu je vhodné použiť napríklad satén a na vnútornú vrstvu zase bavlnu, ktorá je lacnejšia a nájdete ju v mnohých farbách. Pri tvorbe korzetu budete okrem samotných látok potrebovať, samozrejme, aj ihlu a nite, nožnice, šijací stroj, očká a šnurovanie.

Časté otázky

Zodpovieme si aj časté otázky, ktoré sa pri kupovaní korzetov pýtajú mnohé z nás. Dúfam, že v nich nájdete odpovede aj na svoje otázky.

Ako zistím správnu veľkosť korzetu?

Každý výrobca označuje svoje korzety rôzne. Pri spoločenských korzetoch, ale aj korzetoch na bežné nosenie, nájdete označenie buď v slovenskom, európskom alebo UK číslovaní. V každom obchode či e-shope by mali mať veľkostnú tabuľku, podľa ktorej sa môžete orientovať. Stačí vám zmerať si obvod hrudníka, pásu a bokov.

TIP: Pri kupovaní korzetu si všímajte aj jeho dĺžku, aby sa vám nestalo, že vám bude nakoniec príliš dlhý alebo naopak, krátky. Iba tak zaručíte, že vám bude naozaj sedieť a že bude vyzerať tak ako má.

Ako sa viažu korzety?

Správne by sa mal korzet šnurovať odspodu do stredu, a to postupne, ako keď si viažete topánky. Podobne by sa malo pokračovať zvrchu do stredu, pričom utiahnuté šnúrky následne zaviažete.

Správne viazanie korzetu
Správne viazanie korzetu

Môžem korzet prať?

Nie, korzet sa neperie. Čistí sa iba jemne handričkou. Aj preto sa odporúča pod korzet nosiť nejaké prádlo a nemať ho na holom tele.

Dá sa korzet ohýbať?

Záleží, aké má kostice. Kovové kostice vám postavu vytvarujú, pričom sú pevné a príliš ich nebudete vedieť ohýbať. Možno ich nasilu ohnete, no môžete si ich tak nezvratne deformovať, čo isto nechcete. Iné je to v prípade plastových kostíc, tie sa dajú ohýbať o čosi viac.

Nosenie korzetov môže vyzerať ako bolestivé a nepríjemné, no nemusí to tak byť. Pri správnom výbere a vhodnej starostlivosti vám bude korzet sedieť ako uliaty a navyše sa v ňom budete cítiť komfortne.

Aké sú vaše skúsenosti s korzetmi?

Zdroje:

  • https://www.korzety.cz/vybirate-prvni-korzet/
  • https://www.rebelsmarket.com/blog/posts/types-of-corsets-how-to-wear-them
  • https://www.modnipeklo.cz/clanky/sesnerovano-3-aneb-jak-nosit-korzet/
  • https://korzety-a-podvazkove-pasy.heureka.sk/poradna/ako-si-vybrat-spravny-korzet/
  • http://www.dhsk-praha.estranky.cz/clanky/jak-vyrobit-korzet.html
5/5 - (1 vote)
S písaním som začínala ako 12-ročná, a to poéziou a vedecko-fantastickými poviedkami. Neskôr prišli na rad blogy, potom vlastné domény a aktuálne sa moje hobby stalo mojím živobytím. Ak práve nerobím na svojich projektoch či pre klientov, nájdete ma buď v kruhu rodiny, s priateľmi v kaviarni alebo na prechádzke.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.