Balóny – všetko, čo o týchto párty doplnkoch potrebujete vedieť

Balóny sú neodmysliteľnou súčasťou každej oslavy. Výzdoba je niekedy pomaly dôležitejšia ako samotný program. Balóny dotvárajú celkovú atmosféru, a preto je dobré ich prítomnosť na oslave nepodceniť. Podľa čoho si ale balóny vyberať? Vedeli ste, že existuje niekoľko druhov podľa použitia, náplne či dokonca aj materiálu, z ktorého sa vyrábajú?

Obsah článku

Tipy, kde si môžete kúpiť balóny na oslavu

Predaj balónov prebieha v mnohých kamenných obchodoch, ale aj online. Vybrala som pre vás dva overené eshopy. Po kliknutí na tlačidlo „Ponuka balónov“ budete automaticky presmerovaní do konkrétnej sekcie. Nemusíte tak strácať čas hľadaním v ponuke eshopu.

PREDAJ BALÓNOV ONLINE
Party obchod Heliumking.skEshop Alza.sk

Aké typy balónov existujú?

Balóny na detskú oslavu

Chystáte detskú oslavu? Pre deti môžete vybrať akékoľvek balóny. V dnešnej dobe sú obľúbené oslavy na určitú tému. V tom prípade je dobré mať aj balóny v danej téme. Má vaša ratolesť rada disney rozprávky? Môžete jej vytvoriť oslavu s balónmi v tvare rozprávkových postáv. Na internete nájdete naozaj veľké množstvo balónov rôznych veľkostí a tvarov.

Svadobné balóny

Tento výnimočný deň si takisto zaslúži pozornosť. Na svadbách sa dbá na to, aby bola balónová výzdoba zladená s celkovou výzdobou. Väčšinou je to kombinácia bielych svadobných balónov so slabo ružovými, prípadne slabo modrými. Samozrejme, podľa vkusu nevesty a ženícha.

Svadobné balóny
Aj takto môže vyzerať originálne požiadanie o ruku pomocou balónov

Tvarovacie balóny

Súčasťou každej detskej oslavy bývajú aj tvarovacie balóny. Nielenže sa s nimi dá pekne vyhrať, môžu poslúžiť aj ako samotná súčasť výzdoby. Sú výborným pomocníkom na zabavenie detí, nakoľko sa dajú použiť na rôzne súťaže a hry. Môžu si z nich tvoriť rôzne zvieratká či kvetinky. O hrách si ešte samozrejme povieme nižšie.

Čísla – ideálne balóny na narodeniny, výročia

S číslami ste sa už isto stretli. V meste často vidieť dav oslavujúcich ľudí, v ktorom ľahko nájdete oslávenca. Má totiž v ruke veľké balónové čísla. Momentálne sú čísla naozaj veľmi obľúbené. Navyše, samotného oslávenca to určite poteší.

Farebné balóny

Jednoduché farebné balóny nikdy nevyjdu z módy. Široká ponuka farieb, ktorá je dostupná na trhu, vám otvára nekonečné možnosti. Farbu balónov môžete zladiť so zvyškom výzdoby, prípadne môžete vytvoriť kombinácie farebných balónov s bielymi. Stačí byť kreatívny a vašu oslavu nimi posuniete na vyšší level.

Obrovské balóny

Vedeli ste, že existujú aj obrovské balóny s rozmermi až okolo jedného metra? Sama si neviem predstaviť tú radosť, keď oslávenec uvidí medzi výzdobou taký obrovský balón. Dnes sa už dá vybrať z množstva rôznych farieb a čo je ešte lepšie, sú tak pevné, že tak jednoducho neprasknú.

Balónová výzdoba

Balónové dekorácie

Či už pripravujete detskú oslavu, firemný večierok alebo ples, balónovými dekoráciami nič nepokazíte. Ako som už vyššie spomenula, balóny môžu veľmi pekne ladiť s témou večierku, čo celej udalosti pridá na jedinečnosti. Ak sa s balónmi neviete vyhrať a nemáte predstavivosť alebo čas, môžete si objednať dekoratéra, ktorý vám z nich vytvorí takmer čokoľvek. Prípadne to môžete zakomponovať ako hru pre tých, čo sa zúčastnia na príprave večierka. Možností je mnoho.

Balónové kytice

O chutných kyticiach z ovocia ste už pravdepodobne počuli. Ale čo takto zaujať kyticou z balónov? Tento jedinečný a originálny darček sa hodí na akúkoľvek príležitosť. Môžete ju zhotoviť vašej polovičke na Valentína či neterke na narodeniny. Vybrať si z toho množstva farebných kombinácií, veľkostí a tvarov môže byť fuška, no pre každého sa dá vytvoriť vhodnú balónovú kyticu. Stačí to len vyskúšať.

Z čoho tie balóny vlastne sú?

Všimli ste si, že niektoré balóny majú upozornenie “Nevhodné pre hélium”? Aby sme sa vyhli otázkam, rovno vám odpoviem. Toto označenie nájdete na balónoch, ktoré sú príliš malé na to, aby sa vznášali. Ak ho teda aj naplníte héliom, nepomôžete si. Iba by ste ním zbytočne mrhali. O samotnom héliu sa viac dočítate v ďalšom článku.

Všeobecne platí, že vám balóny nebudú lietať, ak sú vyrobené z nevhodného materiálu. Nezáleží teda len na veľkosti balónu, ale aj na materiály, z ktorého je balón vyrobený. Pozrime sa teda, z čoho sa taký balón vlastne vyrába.

Latex

Nakoľko musia byť balóny ľahké, často nájdete také, čo sú vyrobené z latexu. Latex je ľahký materiál, takže vám bude takýto balón pekne lietať. Samozrejme, aj tu si treba dávať pozor na veľkosť balóna. Pri menších balónoch vám ani ten latex nepomôže.

Fólia

Na trhu nájdete aj balóny, ktoré sú vyrobené z fólie. Tak ako pri latexových, tak aj pri balónoch z fólie platí, že maličké vám lietať nebudú. Fólia je ťažšia ako latex, najmä tá tvarovateľná. V praxi to znamená, že balón z fólie potrebuje na lietanie väčšie množstvo hélia ako ten z latexu.

Doplnky k balónom na oslavu

Čo by to bolo za oslavu s balónmi, keby tam chýbali doplnky, vďaka ktorým sa dotvára celková atmosféra balónovej oslavy. Čo si ale predstaviť pod pojmom doplnok k balónom? V prvom rade je dobré spomenúť staré známe stuhy. Veď ako by sme inak balóny pripevnili napríklad k stoličke? Alebo ako by oslávenec držal svoje balónové číslo, keby nemal stuhu?

 

Stuhy viete zohnať naozaj všelijaké. To množstvo farieb, vzorov, dĺžok či hrúbok vás môže v obchode až zaraziť. Ak ale nechcete balóny pripevniť týmto spôsobom, v ponuke sú aj rôzne balónové závažia, vďaka ktorým vám balóny neuletia.

Nesmieme zabudnúť na klasickú pumpu, ktorou balóny nafúkneme. Teda, ak sa nechcete zahrať hru v tom, kto balóny skôr nafúkne ústami, prípadne, ak ich nenafukujete héliom. Pumpy viete zohnať menšie, väčšie a dokonca aj obojsmerné. je len na vás, čomu dáte prednosť.

Zaujímavé fakty o balónoch

  • V minulosti, ešte pred rozšírením balónov ako ich poznáme, sa namiesto latexu či fólie napĺňali vzduchom kravské a ovčie črevá.
  • Héliové balóny boli pôvodne vynájdené vďaka kozmickému priemyslu. Ruské vesmírne sondy Vega 1 a Vega 2 ich používali na to, aby dostali vedecké nástroje do atmosféry Venuše.
  • Latexové balóny sú biologicky odbúrateľné, teda neškodia životnému prostrediu.
  • Od prvej svetovej vojny sa začali balóny využívať aj ako ochrana pred útokom nepriateľských lietadiel.
  • Latexový balón môže na oblohe dosiahnuť výšku viac ako 5 kilometrov. Následne väčšinou zamrzne a rozpadne sa.
  • V roku 1994 vypustili v Disneyho parku najviac héliových balónov a dostali sa tak do knihy rekordov. Bolo ich presne 1 592 744. Viete si to množstvo predstaviť?
  • Špeciálne vyrobené balóniky sa dodnes používajú pri operáciách, napríklad na zastavenie krvi či na čistenie upchatých tepien.

Vyskúšajte hry s balónmi

Balóny nemusia byť len súčasťou výzdoby. Čo takto sa s nimi zahrať a užiť si pri tom poriadnu zábavu? Oslava sa predsa nezaobíde bez poriadneho programu. Využite na to balóny. Mám pre vás pár tipov na balónové hry, pri ktorých sa nasmejete a nad niektorými si možno aj hlavu potrápite. Aké to teda sú?

Fúkanie balónov

Túto hru pozná asi každý. Často to človek nemusí ani navrhnúť a deti sa na to nafukovanie vrhnú samé. Súťažiť môžete napríklad o to, kto nafúkne za určitú dobu viac balónov. Takisto môžete hrať o to, kto čo najrýchlejšie nafúkne jeden balón. Prípadne, kto nafúkne najväčší. V tomto prípade ale počítajte s tým, že balóny budú praskať a deti sa zlaknú a následne sa na tom zasmejú.

Pumpička na balóniky
Pumpička na balóniky

Chyť si svoj balón

Ak máte oslavu na záhrade alebo niekde vonku, pre túto hru je to priam perfektné. Nachystajte si nafúknuté balóny a nejaké krabice, kde budú deti balóny hádzať. Každý bude mať svoju krabicu a dostane aj slamku. Pomocou tej musí balón chytiť a doniesť ho do svojej krabice. Samozrejme, balóny nemôžu byť nafúknuté héliom, nakoľko by odleteli. Hrá sa dovtedy, kým nebude mať niekto v krabici aspoň jeden alebo dva balóny.

Balónový tanec

Táto hra je vám isto známa. Väčšinou ide o variantu, kde si pár vezme balónik a uchytia si ho čelami. Do rytmu hudby potom musia tancovať tak, aby im balónik nespadol. Víťazí ten pár, ktorý najdlhšie udrží balónik medzi hlavami.

Ďalšou variantou môže byť to, že si pár vezme balón a uchytia si ho svojimi bruchami. Následne by ho mali posúvať smerom nahor. V tomto prípade vyhrá pár, ktorému sa podarí presunúť balón medzi ich čelá. Sledovať túto hru je veľmi zábavné.

Najčastejšie otázky o balónoch

Aké sú často kladené otázky na tému balóny? Čo vás zaujíma? Pozrite sa na tento výber najčastejších otázok aj s odpoveďami. Ak máte otázku, ktorú ste tu nenašli, neváhajte a pýtajte sa. Veď kto sa nepýta, nič nezistí. 🙂

Prečo môj balón nelieta?

Ako som už vyššie spomenula, môže to mať viac dôvodov. Buď nie je balón dostatočne veľký alebo v ňom nie je dostatok hélia, prípadne ste k nemu možno pridali ešte nejaké dekorácie, ktoré ho vyššie prosto nepustia.

Ako dlho vydrží lietať balón nafúknutý héliom?

Balóny o veľkosti okolo 26 cm vydržia lietať 5 až 6 hodín od ich nafúknutia. Tie väčšie vydržia dokonca aj 10 hodín. Samozrejme, dobu ich letu môže skrátiť vysoká teplota, vlhkosť či prievan. Prípadne drsné povrchy a slnečné svetlo.

Ako dlho lietajú fóliové balóny?

Fóliové balóny dokážu lietať od 3 dní až do 3 týždňov. Záleží od ich veľkosti a okolia.

Koľko € vyjde taká balónová výzdoba?

Každá výzdoba je individuálna, a tak sa nedá presne určiť rozpočet, s ktorým by ste mali počítať. Každopádne, čím je výzdoba luxusnejšia a väčšia, tým je aj cena vyššia.

Balónová výzdoba
Exteriérová balónová výzdoba

Keď si balóny objednám z internetu, prídu už nafúknuté?

Myslím, že žiadny internetový predajca by si nevzal na zodpovednosť prasknuté balóniky. Balóny na oslavu sa nafukujú až na mieste a viete si kúpiť aj héliové fľaše, ktorými ich nafúknete.

Môžem dať balóny naplniť héliom do miestneho obchodu s balónmi?

Áno. Pred samotnou návštevou obchodu sa však odporúča najskôr ich kontaktovať. Niektorí by mohli mať problém s tým, že vám balóny nepredali oni. Väčšina obsluhujúcich v párty obchodoch vám však radi pomôžu a balóny naplnia.

Pri tvorbe tohto článku som sa toho o balónoch dozvedela naozaj veľa. Osobne by sa mi balónová výzdoba na narodeninovej oslave páčila, a čo vám? Potešili by ste sa takému prekvapeniu?

Zdroje:

5/5 - (3 votes)
S písaním som začínala ako 12-ročná, a to poéziou a vedecko-fantastickými poviedkami. Neskôr prišli na rad blogy, potom vlastné domény a aktuálne sa moje hobby stalo mojím živobytím. Ak práve nerobím na svojich projektoch či pre klientov, nájdete ma buď v kruhu rodiny, s priateľmi v kaviarni alebo na prechádzke.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.