Nálepky na stenu. Praktické rady a tipy, podľa čoho vyberať a ako ich správne nalepiť

Už v minulosti si ľudia skrášľovali steny svojich domovov maľbami a rôznymi nástennými dekoráciami. Inak tomu nie je ani v súčasnosti, avšak teraz sa do popredia dostávajú moderné nálepky na stenu s rôznymi motívmi. K ich hlavným benefitom patrí najmä lákavý dizajn a jednoduchá aplikácia na akýkoľvek povrch. Oživia nielen stenu v obývačke ale i detskú izbu vášho malého nezbedníka. Niekoľko praktických tipov ako samolepky správne nalepiť, aké lepidlo použiť a kde všade ich môžete kúpiť, vám prezradím v nasledujúcich riadkoch.

Obsah článku

Kde kúpiť nálepky na stenu

Pestré, farebné, 3D či detské samolepky na stenu sa tešia veľkej popularite. K dispozícii sú takmer v každej kamennej predajni s bytovými doplnkami. Samozrejme, v porovnaní s internetovými obchodmi majú podstatne užšiu ponuku a často aj vyššie ceny. Ak teda hľadáte nálepky na stenu v akcii za výhodné ceny, tak vám odporúčam pozrieť si napr. eshop obraznastenu.sk. Lacné samolepky ponúkajú aj viaceré čínske eshopy. U nich však počítajte s nižšou kvalitou a dlhšou dobou dodania.

Motívy nálepiek na stenu

Každá časť v dome má inú funkciu, nábytok a často aj farbu stien. Týmto aspektom je potrebné prispôsobiť samotný motív nálepky na stenu. V súčasnosti o ne rozhodne nie je núdza. Vybrať si môžete z rôznych motívov zobrazujúcich prírodu, zvieratá, kvety ale i abstraktné pocity a motivačné texty.

Nálepky na stenu s prírodnými motívmi

Pôsobia upokojujúco a dajú sa veľmi pekne skombinovať s ostatným nábytkom. Svoje využitie nájdu v obývačke,  spálni alebo v chodbe. Z pohľadu ročného obdobia sa odporúčajú nálepky s motívom stromov a rastlín používať najmä na jar, prípadne počas jesene, kedy vám dodajú potrebnú energiu.

Nálepky na stenu - kvety
Kvety sú obľúbeným motívom nálepiek na steny

Nálepky na stenu so zvieracími motívmi

Sú obľúbené tak medzi deťmi ako aj dospelými. Veľkým benefitom zvieracích samolepiek je ich univerzálne využitie vo všetkých miestnostiach. Kým pokojné a mierumilovné zvieratá ako motýle, slony, vtáčiky sú vhodné do obývačky a spálne, vlci, škorpióny či tigre budú výborným doplnkom chodby. V pracovni vás k lepším výkonom nabudia jašterice, vtáci, prípadne morské živočíchy, ktoré sa hodia aj do kúpeľne. Kuchyňa bude ideálnym miestom pre králikov, vtákov, chameleónov a detská izba sa stane útočiskom exotických zvierat ako je žirafa a opica.

Samolepka na stene so zvieracím motívom
Samolepka na stene so zvieracím motívom

Abstraktné motívy samolepiek

Patria k ideálnym doplnkom moderných minimalistických obývačiek. Podnecujú kreativitu a myslenie, čo oceníte najmä pri práci v pracovni a kancelárii. Pri výbere samolepiek s abstraktným motívom predovšetkým dbajte na to, aké emócie vo vás vyvolávajú. Kým niektoré zobrazenia pôsobia upokojujúco, iné vás môžu pri práci rozptyľovať.

Cestovateľské motívy samolepiek

Pôsobivé scenérie dominantných vrchov či rušných miest – to všetko sa skvele hodí do obývačky a spálne. Nálepky s cestovateľskou tematikou oceníte predovšetkým v teplých letných mesiacoch, počas ktorých budú pre vás zdrojom pozitívnej energie. Tá sa rozhodne zíde i v zime, kedy vám budú pripomínať teplo a letný oddych.

Samolepky s motívom potravín

Do žiadnych miestností sa nehodia viac ako do kuchyne a jedálne. Ich hlavným poslaním je nielen podporiť chuť do jedla, ale aj navodiť príjemnú atmosféru. K dispozícii sú v rôznych veľkostiach a farbách. Najčastejšie sa stretnete so zobrazeniami ovocia, kávových zŕn či šálky kávy.

Nálepka na stenu do kuchyne
Samolepky na stenu do kuchyne by mali podporiť vašu chuť do jedla

Detské nálepky na stenu

Zahŕňajú najmä vyobrazenia známych rozprávkových hrdinov, často s 3D efektom. Ten dokáže zmeniť detskú izbu na nepoznanie, ba čo viac, podnecuje u detí fantáziupredstavivosť. Lákavý dizajn 3D samolepiek však so sebou prináša aj riziká, najmä u školákov, keďže príliš výrazné motívy môžu odpútavať pozornosť pri učení.

Detské nálepky na stenu
Rôzne postavičky z rozprávok sú vhodné motívy pre detské nálepky na stenu

Foto samolepky

Nálepky na stenu s fotografiou rodiny alebo blízkych priateľov sú vhodné tak do pracovne ako aj obývačky alebo spálne. Zvyčajne sú tlačené na vinylovú fóliu z ktorej sa veľmi jednoducho odliepajú a následne lepia na stenu. Výrobu foto nálepiek s vlastným dizajnom ponúkajú viaceré kamenné predajne, fotoslužby ale i online obchody.

Textové samolepky na stenu

Najčastejšie majú podobu motivačných citátov, prípadne výrokov známych osobností. Svoje miesto si nájdu v každej miestnosti či už nad sedačkou v obývačke, kuchyni, spálni alebo dokonca v chodbe. Textové samolepky pekne vyniknú v kombinácii s fotkami ale aj nástennými hodinami.

Samolepky na stenu
Čo poviete na textové samolepky na stenu?
TIP: Snažte sa vždy zvoliť jeden, max. dva motívy. Vyhnite sa kombináciám abstraktných motívov s realistickými.

Podkladové materiály samolepiek

Na výber máte z rôznych druhov podkladových materiálov. Každý z nich má svoje špecifické vlastnosti. Prečítajte si, aké sú výhody vinylových samolepiek a pre koho sú lepšie papierové nálepky na stenu.

Vinylové nálepky na stenu

Vzhľadom na svoju dlhú životnosť a vodoodolnosť patria k tým najpoužívanejším. Vyznačujú sa jednoduchým odliepaním spravidla jedného celého kusa. Nalepiť ich môžete na rôzne typy povrchov, od skla, dreva až po kov či stenu. Výborne držia na rovných a hladkých povrchoch, avšak svojim tvarom a ohybnosťou sa dokážu prispôsobiť aj jemným vlnovkám. Navyše v súčasnosti ich čoraz viac výrobcov vyrezáva do špeciálnej fólie bez PVC, ktorá je šetrná k životnému prostrediu.

TIP: Ak hľadáte dekoráciu na vonkajšie steny, odporúčam laminátové vinylové samolepky, ktoré sú odolné voči vonkajším poveternostným vplyvom.

Papierové nálepky na stenu

V porovnaní s predchádzajúcimi sú podstatne lacnejšie. Spoznáte to aj na ich nižšej kvalite a kratšej životnosti. Ľahko sa roztrhnú, vplyvom slnečných lúčov vyblednú a pri kontakte s akoukoľvek tekutinou hrozí riziko ich úplného zničenia.

Veľkosť samolepiek

Nie každý motív vynikne podľa vašich očakávaní. Závisí to tak od podkladovej farby ako aj samotného umiestnenia. Na to, aby nálepka na stene skutočne splnila svoj účel a bola peknou dekoráciou, musí mať okolo seba dostatok voľného priestoru, minimálne 30 cm zo všetkých strán. V prípade, že máte k dispozícii celú veľkú stenu, siahnite po jednej väčšej nálepke, ktorá bude dominantou celej miestnosti. Ak nemáte dostatok priestoru, odporúčam zvoliť viac menších monotematických samolepiek. Snažte sa vyhnúť kombináciám rôznych motívov, farieb a tvarov, ktoré by mohli celý dizajn miestnosti iba pokaziť.

Samolepky na stenu - autá
V prípade, že máte k dispozícii celú veľkú stenu, siahnite po jednej väčšej nálepke na stenu, ktorá bude dominantou celej miestnosti.

Špecifické typy nálepiek

Hľadáte do vašej miestnosti niečo originálne, jedinečné a zároveň praktické? Samotná nálepka na stene nie je dostatočne výrazná? Poobzerajte sa po interaktívnejších samolepkách, ktoré budú nielen peknou dekoráciou, ale vám aj poslúžia.

  • Samolepiace hodiny –  môžete si ich zakúpiť ako celé balenie s hodinovým strojčekom a samolepkami, alebo si naopak vyskladať hodinky s vlastným dizajnom z jednotlivých častí.
  • Samolepky s háčikmi – podobne ako hodiny nemajú iba estetickú funkciu, ale i praktické využitie na odloženie kľúčov, kabeliek a kabátov.
  • Samolepky s rámčekmi – v prípade, že sa vám fotografie na stenách zdajú príliš fádne, nebojte sa ich skombinovať s jemnými dekoráciami, ktorých súčasťou sú aj rámiky na fotografie.
TIP: Čaro jedinečnosti sa nedá odoprieť ani vlastnoručne vyrobeným samolepkám. Netrúfate si na to? Vaše obavy sú zbytočné, s týmto návodom to zvládnete ľavou zadnou:

Ako správne nalepiť nálepku na stenu?

Samotné lepenie nálepky na stenu nie je technicky náročné. Dokonca nepotrebujete ani žiadne špeciálne pomôcky. Stačí vám iba plastová karta, čas, trpezlivosť a predovšetkým precíznosť. Prečítajte si stručný návod, ako na to.

Nálepku vystrite a očistite daný povrch

Nelepte nálepku bezprostredne po kúpe, ale nechajte ju pár dní vystretú motívom smerom dole na rovnej ploche. Po pár dňoch sa vám nálepka vystrie a dosiahne izbovú teplotu, vďaka čomu bude na stene lepšie držať. Povrch, na ktorý chcete nálepku prilepiť, pred lepením dôkladne vyčistite, odmastite jarovou vodou a vyhlaďte aj tie najmenšie hrbolčeky.

TIP: Účinným spôsobom, ako sa zbaviť hrbolčekov, je nahriať miesto fénom a následne vyhladiť maliarskym valčekom alebo mäkkou handričkou.

Priehľadnú fóliu pritlačte k motívu

Keď bude samolepka vyrovnaná, otočte ju a vezmite si plastovú kartu, napríklad zákaznícku kartičku z Billy alebo iného veľkoobchodu. Prostredníctvom nej opatrne pritláčajte priehľadnú prenosnú fóliu k motívu po celom jej obvode.

Odlepte podkladový papier

Po dôkladnom pritláčaní prenosnej fólie samolepku otočte motívom smerom dole. Pomaly začnite odliepať bielu podkladovú fóliu. V prípade, že vám na nej ostane kúsok z motívu, prehnite ju a znova pritlačte. Keď sa vám podarí nálepku z bielej fólie odlepiť, túto fóliu nezahadzujte a jemne ju priložte späť na motív, približne o 10 cm nižšie. Nálepku tak ľahšie nalepíte na stenu rovno a presne tam, kde ste chceli.

Nalepte na stenu

Samolepku lepte zhora nadol, pričom postupne odoberajte podkladovú fóliu a zároveň pritláčajte motív s priehľadnou prenosnou vrstvou na stenu. Opäť môžete použiť umelú zákaznícku kartu. Tento krok si vyžaduje precíznu prácu, dbajte na to, aby sa vám pri lepení netvorili bubliny. Po nalepení kartou opatrne prechádzajte zo stredu smerom von, až kým nebude nálepka dokonale rovná.

Odstráňte prenosnú fóliu

Ako posledný krok je potrebné odstrániť prenosnú fóliu. Začnite z niektorého horného rožku, pričom ju pomaly oddeľujte od nálepky. Ak by vám samolepka na niektorých miestach zostala na fólii, opätovne sa ju pokúste pritlačiť k stene a následne oddeľovať od fólie.

TIP: Celý postup lepenia nálepky na stenu si môžete pozrieť v nasledujúcom videu:

Často kladené otázky

Viete, ako šetrne odlepiť samolepky zo steny? Ako ich správne skombinovať s lampou a inými predmetmi? Odpovede na tieto otázky spolu s niekoľkými praktickými tipmi sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

Ako nalepiť samolepky bez prenosnej fólie?

Nie všetky nálepky na stenu sú nalepené na oboch spomínaných fóliách. V obchodoch môžete natrafiť aj na nálepky iba s podkladovou fóliou. Postup lepenia je približne identický s predchádzajúcim. V tomto prípade ale stačí odlepiť iba bielu podkladovú fóliu a samolepku opatrne nalepiť na stenu. Žiadnu ďalšiu fóliu už neodliepate.

Dajú sa nálepky odlepiť a opätovne nalepiť na inú stenu?

Áno, väčšinu vinylových samolepiek je možné zo steny bezpečne odstrániť. V prípade, že by sa vám nálepka nedala odlepiť, použite fén a z 5 cm vzdialenosti nálepku chvíľku nahrievajte. Pomôcť vám môže aj navlhčená handrička s ktorou jemne prejdite po povrchu samolepky.

Pri odliepaní buďte trpezliví a za žiadnych okolností sa nesnažte nálepku strhnúť. Mohli by ste spolu s ňou odstrániť aj kúsok farby či omietky.

Ako skombinovať samolepky s lampou a ako s nábytkom?

Samolepky síce krásne vyniknú aj osobitne na priestrannej bielej stene, avšak aj v správnej kombinácii s lampou, prípadne časťou nábytku, môžu zmeniť miestnosť na nepoznanie. Jednoduché nálepky na stenu s čistými líniami sa výborne hodia k tvarovo rozmanitejším lampám. Pri lepení myslite aj na odraz svetla stojacej lampy. Ak chcete, aby bola nálepka viditeľná, umiestnite ju do kruhu, kde svetlo z lampy dopadá. Snažte sa vyhnúť miestu prechodu svetla, ktoré môže spôsobiť to, že samolepka bude na niektorých miestach osvetlená a na iných zas nie. Detskú izbu spestrí aj vykúkajúce zvieratko spoza poličky, stola, prípadne lezúca opica či iné postavičky v rôznych pózach.

Výber vhodného motívu nálepky na stenu, ktorý sa bude hodiť do vášho interiéru, dá rozhodne zabrať. Dokonca niekedy viac ako samotná aplikácia samolepky na stenu. Ja sa pri kúpe dizajnových doplnkov riadim emóciami, ktoré vo mne vzbudzujú. Na čo kladiete dôraz vy? Uprednostňujete skôr technické parametre alebo vizuálnu stránku?

Zdroje:

5/5 - (1 vote)
Redakcia online magazínu TIPTOPZENA.sk. Pod týmto účtom sú uverejnené príspevky od viacerých autorov. Pokiaľ sa Vám naše články páčia a chceli by ste nás podporiť, môžete tak spraviť ich zdieľaním a like-ovaním. ĎAKUJEME!

1 komentár

  1. Nálepky sú veľmi pekné, ale musíte si dávať pozor na stenu, na ktorú ich nalepíte. Ideálne ak je stena vystierkovaná veľmi jemne, pretože pod každý „hrbol“ sa dostane vzduch a nálepka sa potom často odlepuje.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.