Sprievodca adventnými kalendármi

Každý trávi čakanie na sviatky svojím spôsobom. Avšak, jednu vec máme všetci spoločnú. Odmalička sme si čakanie na 24. december spríjemňovali malými chutnými čokoládkami. Tento symbol vianočného obdobia sme si preniesli aj do dospelosti. Čo všetko ale dnes už môže taký adventný kalendár obsahovať?

Obsah článku

Rýchly tip, odkiaľ kúpiť adventný kalendár

Trochu som pátrala a našla som niekoľko internetových stránok, kde predávajú adventné kalendáre od výmyslu sveta. Samozrejme, niektoré druhy adventných kalendárov viete nájsť napríklad v Kauflande, v Lidli a v iných supermarketoch, prípadne ich kúpite aj v obchode s kozmetikou či v drogériách.

E-SHOPY V KTORÝCH PREDÁVAJÚ ADVENTNÉ KALENDÁRE
Internetový obchod Chocolissimo.skInternetový obchod Bevmarket.skInternetový obchod Vivantis.skInternetový obchod magnet-3pagen.skInternetový obchod Bambino.skInternetový obchod Market24.skFashion katalóg GoFashion.skInternetový obchod Pet-market.skInternetový obchod Zoohit.sk

História adventných kalendárov

Tradícia adventných kalendárov sa začala niekedy v polovici 19. storočia. Bolo to v Nemecku, pričom prvé adventné kalendáre sa dosť líšili od tých, čo poznáme dnes. Najskôr to boli len kriedové značky na dverách či zapálené sviečky, ktorými počítali dni do Vianoc.

Prvé tlačené adventné kalendáre sa začali objavovať až začiatkom 20. storočia. Takisto sa najskôr objavili v Nemecku. Obsahovali maličké dvierka, ktoré sú dnes základom mnohých adventných kalendárov.

VEDELI STE, ŽE najväčší adventný kalendár na svete bol až 71 metrov vysoký a 23 metrov široký? V roku 2007 ním na stanici St. Pancras v Londýne oslávili opätovné otvorenie stanice po rekonštrukcii. Svojimi obrovskými rozmermi sa zapísal aj do Guinessovej knihy rekordov.

Typy adventných kalendárov

Vianočné kalendáre, ako ich niektorí nazývame, dnes už nemajú iba čokoládové vnútro. V obchodoch nájdete množstvo adventných kalendárov pre deti, ženy i mužov. Mnohé obsahujú sladkosti a čokoládky, ale nájdete aj také, ktoré v sebe ukrývajú hračky, kozmetiku či alkohol. Poďme sa na ne spolu pozrieť.

Čokoládový adventný kalendár

Začneme klasikou. Najmä deti sa potešia adventnému kalendáru, z ktorého si môžu každý deň uchmatnúť jednu chutnú čokoládku. Na výber máte rôzne druhy čokolád a rôzne vzory adventného kalendára.

Ak ich chcete potešiť, skúste nájsť kalendáre s obrázkom ich obľúbenej rozprávkovej postavičky. Ženám sa často kupujú kalendáre s vyrysovanými mužmi na obrázku a mužom sa zasa určite bude páčiť kalendár s krásnymi ženami.

TIP: V chocolissimo som narazila na kopu nádherných a určite aj chutných adventných kalendárov. Deťom tam viete kúpiť kalendár v tvare kocky a mužovi môžete venovať adventný kalendár plný chutných čokoládových praliniek. Nezabudnite urobiť radosť aj sebe. 🙂

Čokoládové adventné kalendáre nielen pre deti
Čokoládový adventný kalendár nielen pre deti

Adventné kalendáre plné hračiek a LEGA

Deťom sa už nedávajú iba čokoládové adventné kalendáre. Na internete viete nájsť kalendáre presne podľa typu rozprávky, ktoré vaše deti obľubujú. Prípadne, ak zbierajú nejaké kolekcie hračiek ako napríklad Schleich koníky, zistite, či sa nedajú kúpiť práve z takých kolekcií. Milovníkov lega zas rozhodne potešia adventné kalendáre, v ktorých si nájdu lego postavičky a rôzne lego doplnky.

Textilné a drevené adventné kalendáre

Ďalším typom adventného kalendára, ktorý poteší, je textilný. Vyzerá dobre a zároveň máte priestor, kam môžete vložiť sladkosti či rôzne drobnosti. Veľmi obľúbené sú aj adventné kalendáre z dreva, pričom môžu mať rôzny tvar a veľkosť. Viete tak do nich vložiť nielen drobnosti, ale aj kozmetiku alebo hračky, ak chcete. Najlepšie na tom je, že väčšinou tieto kalendáre nie sú nijak ozdobené, takže máte čisté plátno, s ktorým sa môžete vyhrať.

Adventné kalendáre s kozmetikou

Jeden zo spôsobov, ako svojim blízkym skrátiť čakanie na Ježiška, je aj darovanie adventného kalendára s kozmetikou. Na trhu ich nájdete viac než dosť. Niektoré v sebe ukrývajú dekoratívnu kozmetiku, napríklad značka NYX či Revolution má zaujímavé kalendáre, v ktorých nájdete rúže, ceruzky na oči alebo očné tiene.

Takisto v drogériách môžete naraziť na adventné kalendáre, ktoré obsahujú rôzne miniatúry krémov, masiek na tvár či inej kozmetiky. Známe sú napríklad tie od značky Balea či Nivea, ale nájsť ich môžete pod rôznymi značkami.

TIP: Skúste zájsť aj do lekárne a prezrite si ich ponuku adventných kalendárov. Napríklad značka Eucerin máva v ponuke adventné kalendáre s pleťovou kozmetikou. Svojich blízkych tak nielen potešíte, ale aj pomôžete napríklad so suchou či problematickou pleťou.

Adventný kalendár s kozmetikou značky NIVEA poteší najmä ženy
Adventný kalendár s kozmetikou značky NIVEA poteší najmä ženy

Adventné kalendáre s vôňami a šperkami

Pri hľadaní adventných kalendárov som narazila aj na také, ktoré obsahujú mini flakóniky vôní. To tiež nemusí byť zlý nápad, najmä, ak vymýšľate vhodný darček pre ženu, ktorá miluje vône a každú chvíľu skúša nejaké nové. Takto si popri čakaní na Štedrý večer bude môcť vyskúšať až 24 vôní.

Vhodným adventným kalendárom môže byť aj taký, v ktorom si vaša polovička nájde rôzne šperky. Náušnice, retiazky či prstienky, to všetko ju zaručene poteší. Každý deň tak bude dôvodom na radosť.

Adventné kalendáre s čajmi

Neviete, aký typ kalendára by ste dali svojim blízkym? Čo tak adventné kalendáre s čajmi? V obchodoch viete nájsť aj také typy kalendárov. Mám pocit, že vianočné kalendáre sa dajú nájsť už naozaj s hocičím. Stačí si uvedomiť, čo má osoba, ktorej ho chcete dať, rada. A potom už len hľadať.

Adventné kalendáre s alkoholom

Ak sa vám zdá, že čokoládový adventný kalendár nie je pre muža to pravé, skúste mu kúpiť adventný kalendár s alkoholom. Muža to poteší stokrát viac ako čokoládka. V tomto prípade ale dlho nerozmýšľajte, pretože na slovenskom trhu takých adventných kalendárov veľa nenájdete.

Adventný kalendár pre mužov
Adventný kalendár pre mužov

V prípade, ak si chcete počkať, dá sa objednať zo zahraničných e-shopov. Ak čakať nechcete, neveríte tým stránkam, prípadne na to nemáte čas, môžete si podobný vyrobiť. Ja som tak už dvakrát vyrábala adventný kalendár pomocou papierových sáčkov, ktoré som povesila priateľovi do skrine. Obsahovali mini fľaštičky alkoholu a nejaké marcipánové čokoládky. Takouto formou si viete pekne vyskladať kalendár tým, čo má rád.

Vymaľujte si vlastný adventný kalendár

A čo tak venovať svojmu blízkemu adventný kalendár, pri ktorom si maľovaním skráti čakanie na Vianoce? Pri hľadaní som narazila aj na adventnú knihu, v ktorej nájdete 24 nádherných škatuliek. Každý deň si tak môže jednu vyfarbiť a poskladať. Je to super nápad najmä pre umelecké duše.

Tieto škatuľky tak potom môže využiť napríklad ako krásne balenie na darčeky pre svojich blízkych. Takisto si ich môžete kúpiť pre seba a vytvoriť z nich pre niekoho krásny originálny adventný kalendár. Potom ich stačí iba naplniť drobnosťami či sladkosťami a handmade kalendár máte hotový.

Online adventné kalendáre

Určite ste si všimli, že mnoho firiem a eshopov má vlastné online adventné kalendáre, cez ktoré ponúka svojim zákazníkom rôzne zľavy na nákup či iné výhody. Zájdite na stránky svojich obľúbených produktov či značiek a zistite, či nemajú zľavy na niečo, po čom už dlhšie pokukávate. Možno sa vám tak podarí nakúpiť vianočné darčeky výhodnejšie.

Adventné kalendáre pre vašich štvornohých miláčikov

Dávate na Vianoce darčeky aj svojmu psovi? Dnes už mu môžete skrátiť aj čakanie na Ježiška, a to adventným kalendárom pre psov. Tento typ kalendára bol aj pre mňa novinkou, tak som sa pozrela, čo v ňom váš štvornohý kamarát nájde. Čakať by tam na neho mali rôzne pamlsky, ktoré mu neuškodia a isto mu budú chutiť.

Adventný kalendár pre mačky
V ponuke obchodov už nájdete aj adventné kalendáre pre psov a mačky

Verím, že vybrať si z takého množstva adventných kalendárov môže byť dosť ťažké. Ale nezúfajte. Stačí si spomenúť, čo má vaša milovaná osoba rada a podľa toho sa už len bližšie orientovať. Tak veľa šťastia pri hľadaní vhodného adventného kalendára.

Zdroje:

5/5 - (1 vote)
S písaním som začínala ako 12-ročná, a to poéziou a vedecko-fantastickými poviedkami. Neskôr prišli na rad blogy, potom vlastné domény a aktuálne sa moje hobby stalo mojím živobytím. Ak práve nerobím na svojich projektoch či pre klientov, nájdete ma buď v kruhu rodiny, s priateľmi v kaviarni alebo na prechádzke.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.