Dekorácie a masky na Halloween – ich pôvod a tipy, ako si ich vyrobiť a kde nakúpiť

Halloween je americký sviatok, ktorý sa slávi vždy v predvečer z 31. októbra na 1. novembra, teda pred Sviatkom všetkých svätých. Ako ale samotný Halloween vznikol? Prečo je dnes taký populárny? Prečo ľudia v ten deň chodia v strašidelných maskách a ako si vytvoríte vlastné masky na Halloween?

Obsah článku

Online predaj masiek a dekorácií na Halloween

Pozrite si ponuku eshopov, ktorú vám prikladám v tabuľke. Pokiaľ si aj nechcete nič kúpiť, tak určite načerpáte veľa inšpirácie. Nájdete v nich okrem strašidelných masiek a kostýmov aj halloweenske sladkosti a dekorácie.

MASKY A VÝZDOBA NA HALLOWEEN ONLINE
Internetový obchod HELIUMKING.skInternetový obchod CHOCOLISSIMO.skInternetový obchod HOMEPOINT.skInternetový obchod 4HOME.skInternetový obchod MARKET24.skInternetový obchod BAMBINO.sk

História Halloweenu

Všeobecne sa hovorí, že mnohé tradície, ktoré dodnes sprevádzajú tento sviatok, pochádzajú zo starobylých keltských festivalov. Možno ste si mysleli, že pochádza z Ameriky, nakoľko ho označujú ako americký sviatok, ale nie je to pravda. Halloween má ako keltský sviatok pôvod v Írsku. V anglickom preklade dokonca doslovne znamená predvečer všetkých svätých.

Halloween a tradície

Tradične sa na Halloween všetci obliekajú do rôznych halloweenskych masiek a chodia sa zabávať na rôzne večierky. Vyrezávajú sa tekvice a naraziť môžete na rôzne strašidelné atrakcie s veštbami či pozeraním hororových filmov. A, samozrejme, nesmieme zabúdať na Trick-or-Treat koledu, s ktorou chodia deti po susedoch a dostávajú za to sladkosti.

Halloweenske sladkosti v podobe čokoládových očí
Halloweenske sladkosti v podobe čokoládových očí

Zaujímavosti o samotnom sviatku

  • Halloween sa často spája s okultizmom. Mnohé tradície tvrdia, že je obdobím, kedy duchovný svet nadviaže kontakt s tým naším. Kúzlo má vtedy vraj najväčšiu moc.
  • Prvé halloweenske masky boli vlastne kostýmy z hláv a koží zvierat. Kelti totiž počas osláv duchov konali posvätné obrady, kde sa zhromažďovali a pálili plodiny či zvieratá ako obety keltských božstiev.
  • Trick-or-treat tradícia vznikla vďaka tomu, že v minulosti počas slávnosti chodili chudobní ľudia prosiť o jedlo do rodín. Tie im ho dávali za prísľub, že sa budú modliť za ich mŕtvych rodinných príslušníkov.
  • Pre Američanov je Halloween druhým najziskovejším sviatkom po Vianociach.

Halloweenske hororové masky, kostýmy a symboly

Keď sa povie Halloween, každý si hneď vybaví strašidlá, pavúky, tekvice, netopiere, čierne mačky a podobne. Celá tá téma je spojená s postavami ako sú duchovia, čarodejnice, škriatkovia, zombie či démoni.

Farby Halloweenu sú samozrejme už tradične čierna a oranžová, ale objavujú sa často aj červená či fialová farba. Nesmú chýbať aj jesenné prvky ako spomínaná tekvica či strašiak. Vyrezávané tekvice vidno všade na okolí, vedeli ste však, prečo sa to začalo robiť? Kedysi sa tekvice vyrezávali a následne umiestňovali na prah domu, aby odstrašili zlých duchov.

Druhy halloweenskych masiek

Čo sa týka masiek na Halloween, väčšinou ich v každom špecializovanom obchode či v eshope nájdete rozdelené do troch kategórií. Sú nimi pánske, dámske a detské halloweenske kostýmy.

Strašidelná maska z filmu Vreskot patrí medzi najznámejšie masky na karneval a Halloween
Strašidelná maska z filmu Vreskot patrí medzi najznámejšie masky na karneval a Halloween

Medzi dámskymi halloweenskymi kostýmami nájdete najčastejšie kostýmy ako čarodejnica, kostra, diabol, zombie či anjel. Dnes už sa ale môžete obliecť do hocijakého kostýmu. Mnoho ľudí chodí oblečených ako policajt, zdravotná sestra či hocičo iné. Už sa až tak nelipne na tom, aby váš kostým pôsobil strašidelne.

Z pánskych kostýmov si môžeme spomenúť upíra, Frankensteina, smrť, zombie či vlkodlaka. Z detských zasa malých upírikov, duchov, škriatkov, kostry či netopierov. Výber majú takmer všade naozaj široký a niekedy si nebudete z toľkých možností vedieť vybrať.

Halloweenske doplnky a dekorácie

Vďaka bohatej ponuke mnohých eshopov a špecializovaných predajní si viete vytvoriť naozaj pestrú halloweensku výzdobu. Načerpajte inšpiráciu a obzrite si nejaké tie dekorácie na internete. Nikdy neviete, čo vás ohúri natoľko, že si to pôjdete hneď kúpiť, prípadne si to skúsite vyrobiť.

Od balónov so strašidelnými motívmi cez poháre či dokonca slamky, naozaj si máte z čoho vyberať. Koľkokrát majú v rôznych baroch po stenách umelú pavučinu či rôzne girlandy v tvare malých tekvíc alebo netopierov.

Halloweenska výzdoba v podobe posteľných obliečok
Halloweenska výzdoba v podobe posteľných obliečok

Dnes už zoženiete aj obrusy, balóny či dokonca servítky, ktoré vyzerajú ako od krvi, prípadne samotnú umelú krv. Pamätám si, ako som si pár rokov dozadu nechala napudrovať tvár a k ústam a pod okom si nechala naniesť umelú krv. Neskôr v noci som po ceste domov vydesila nejedného okoloidúceho. 🙂

Pôvod halloweenskych symbolov

Už vieme, ako masky na halloween vznikli. Aký je ale pôvod konkrétnych symbolov a masiek? So zlým duchovným svetom boli už v minulosti spájaní upíri, čarodejnice či vlkodlaci. Preto ich aj doteraz nájdete na mnohých dekoráciách či maskách.

Takisto halloweenske sladkosti majú svoj pôvod. Už starí Kelti sa pokúšali zbaviť duchov práve pomocou sladkostí. Okrem vyššie spomenutých chudobných ľudí, ktorí žobrali o jedlo, sa hovorí aj to, že samotné kostoly povzbudzovali ľudí, aby v ten večer vyšli do ulíc a chodili z domu do domu po jedlo a na oplátku sa modlili za mŕtvych.

Kelti mali strašidelné masky kvôli tomu, aby pomýlili duchov. Mysleli si, že ich nosením si duchovia pomyslia, že aj oni sú už mŕtvi. A tekvice? Vystavené vyrezávané tekvice mali odpudiť zlých duchov. Sviečka v nich predstavovala dušu zachytenú v očistci.

Typickým znakom Halloweenu sú tekvice, ktoré nájdete aj na tomto LED obraze
Typickým znakom Halloweenu sú tekvice, ktoré nájdete aj na tomto LED obraze

Vyrobte si dekorácie a strašidelné masky na Halloween

Kto povedal, že si musíte dekorácie a masky na Halloween kupovať? Nepotrebujete mať super šikovné ručičky, aby ste si jednoducho vyrobili nejakú tú dekoráciu či masku sami doma. Nezaberie to veľa času, môžete otestovať svoju kreativitu a takisto ušetríte aj pár eur.

Kostým kostry pre deti aj dospelých

Na internete sa dá nájsť naozaj mnoho kostýmov kostier. Pre najmenších aj pre dospelých, pre mužov aj pre ženy. Ak si chcete takýto kostým vyrobiť sami doma, môžete to skúsiť napríklad takto.

Halloweensky kostým kostry
Halloweensky kostým kostry

Nájdite staré čierne tričko a vystrihnite jeho časti tak, aby ste vytvorili ilúziu rebier. Na seba si môžete dať biele obtiahnuté tričko alebo tielko a na to si oblečte toto rozstrihané. Ako doplnok by ste ešte mohli na čierne tričko načrtnúť farbami na textil srdce alebo dotvoriť si rebrá. Prípadne použiť iba jedno tričko a celé ho pokresliť. Je to len a len na vás.

Zombie kostým pre každého

V tomto prípade sa viete naozaj vyhrať. Či už si roztrháte oblečenie a oblejete ho kečupom alebo si kúpite farby na tvár a pomaľujete sa tak, aby ste vyzerali čo najhrozivejšie, asi vždy sa vám to podarí. Zombie kostým si vie spraviť naozaj každý, a pritom na to nepotrebuje nič výnimočné. Stačí staré oblečenie, nožnice a ako sa hovorí, čo dom dá. Ak si niekedy taký kostým na halloween vyrobíte, pošlite foto, som na vás zvedavá. 🙂

Čarodejnícky luster

Pri hľadaní niečoho kreatívneho a zároveň jednoduchého som narazila na výrobu čarodejníckeho lustra. Veľmi pekne dotvorí atmosféru v jedálni a vy si tak budete môcť pochutnať na halloweenskom občerstvení.

Výroba takého lustra je jednoduchá. Budete potrebovať starú metlu, pár lampášikov, čierne dekoračné kamienky a sviečky, najlepšie tie elektrické. Do lampášikov nasypte dekorácie aj so sviečkami a zaveste ich na metlu, prípadne ich pripevnite ešte čiernym povrazom. Samotnú dekoráciu nakoniec len pripevnite o svetlá nad stolom a halloweensku dekoráciu máte hotovú.

Halloweensky svietnik
Halloweensky svietnik

Origami halloweenske svetielka

Ďalšia z vecí, ktorá ma na internete ohúrila. S jednoduchým návodom, ktorý nájdete tu, si viete vytvoriť zlaté, no zároveň strašidelné dekoračné svetielka, vďaka ktorým získa vaša halloweenska párty úplne iný nádych. A pritom vám stačí len oranžový alebo biely papier, papiernicke potreby, svetielka a o zábavu máte postarané.

Máte radi Halloween alebo dávate prednosť našim tradičným Dušičkám? Ja osobne som skôr za Dušičky, ale veľmi sa mi páči aj tento americko-írsky koncept zábavy v kostýmoch so strašidelným podtónom a predsa aj nejakou tou históriou a pôvodom.

Zdroje:

5/5 - (1 vote)
S písaním som začínala ako 12-ročná, a to poéziou a vedecko-fantastickými poviedkami. Neskôr prišli na rad blogy, potom vlastné domény a aktuálne sa moje hobby stalo mojím živobytím. Ak práve nerobím na svojich projektoch či pre klientov, nájdete ma buď v kruhu rodiny, s priateľmi v kaviarni alebo na prechádzke.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.