Rady, ako si vybrať svadobné šaty, ktoré budú lahodiť vašej postave a odzrkadľovať vašu osobnosť

Nadišiel ten čas, kedy sa váš milovaný rozhodol, že s vami chce stráviť zvyšok svojho života. Spoločne začínate plánovať svadbu a spoločný život. Pomaly od prvého momentu si predstavujete, ako mu poviete svoje „áno“.

Na rad prichádza vzrušujúci zážitok v podobe výberu vašich svadobných šiat. Zároveň však niektoré z vás môžu mať trocha obavy, či si vyberiete naozaj tie pravé. Také, v ktorých sa budete cítiť dokonalo a v ktorých budete vyzerať nádherne. Bude to predsa jeden z vašich najvýznamnejších dní v živote.

 

Pripravila som si pre vás niekoľko tipov, ako si výber svadobných šiat nielen užiť, ale vybrať si také svadobné šaty, s ktorými budete naozaj spokojná a ktoré vám sadnú ako uliate. Tak poďme na to.

Ako si vybrať dokonalé svadobné šaty

Na svete existuje tak veľké množstvo svadobných šiat a toľko rôznych typov, že by ste mohli stráviť roky hľadaním tých správnych, ak by ste chceli vyskúšať každý štýl. Pokúsila som sa pre vás zozbierať čo najviac rád, aby ste zbytočne neskúšali šaty, v ktorých by ste sa necítili dobre. Zamerajme sa na typy svadobných šiat, ktoré vám pristanú.

Na čo sa pri výbere zamerať

Pred samotným hľadaním tých pravých svadobných šiat si najskôr musíte odpovedať na pár otázok.

  • V akom štýle bude vaša svadba?
  • Kde sa bude konať?
  • Aký máte rozpočet?

Miesto aj štýl vašej svadby je pri výbere dokonalých svadobných šiat dôležitý. Ak máte svadbu v kostole, asi nebude najlepší nápad zvoliť krátke svadobné šaty. Hlboký výstrih asi tiež nebude to pravé, v tomto prípade. Takisto na pláži je lepšie mať pohodlné šaty ľahkého strihu ako sa trápiť v honosnom modeli s dlhou vlečkou.

Krátke svadobné šaty sú vhodné napríklad na pláž
Krátke svadobné šaty sú vhodné napríklad na pláž

Ak chcete svadbu v prírode, tiež by som zvolila skôr pohodlné šaty. Pri glamour štýle svadby sa zas hodia šaty, ktoré len dotvoria celkovú atmosféru. A pri svadbe v ľudovom štýle ani nehovorím. Ľudový motív je inak v poslednej dobe dosť obľúbený.

Čo sa týka rozpočtu, aj na ten sa pri výbere svadobných šiat treba pozerať. Výhodou je, že tie pravé svadobné šaty môžete vo vašom prípade nájsť aj za veľmi príjemnú cenu. Nie je to vždy o tom, že čím je cena šiat vyššia, tým krajšie sa v nich budete cítiť.

Kde hľadať inšpiráciu

Podľa seba súdim, že každá z nás už niekde v časopisoch narazila na ponuku svadobných šiat. Niektoré z nás si dokonca už nejaké obzerali vo výkladoch, prípadne mali možnosť si ich aj na vlastnej koži vyskúšať.

Ak ste to doteraz neriešili, je na čase to zmeniť. Prejdite sa po meste a poobzerajte si výklady svadobných salónov. Inšpirujte sa obrázkami z módnych časopisov, prípadne si pozrite webové stránky svadobných salónov. Možností je naozaj veľa a ak raz začnete, nebudete vedieť prestať. 🙂

Svadobný salón
Je viacero možností, kde môžete čerpať inšpiráciu pri výbere svadobných šiat, jednou z nich sú svadobné salóny

Nikdy neviete, kde nájdete tie pravé svadobné šaty, prípadne štýl, ktorým by ste sa chceli pri ich výbere uberať. Pri hľadaní inšpirácie si ľahko uvedomíte, či preferujete svadobné šaty s dlhým rukávom, s lodičkovým výstrihom alebo s ľudovým motívom. Taktiež, či dáte prednosť saténu, čipkovaným rukávom či svadobným šatám na mieru. Zistíte, ako veľmi originálne chcete byť. Ďalší výber šiat je potom oveľa jednoduchší.

Svadobné šaty podľa typu postavy

Prejdime na výber šiat podľa typu vašej postavy. Každej postave lahodí niečo iné. Aby ste si vybrali tie správne šaty a vyzerali v nich dokonalo, potrebujete zistiť, aké vlastnosti by vaše svadobné šaty mali mať.

Strih svadobných šiat

Postava každej z nás vynikne v niečom inom. Sú časti, ktoré chceme zvýrazniť a občas aj také, ktoré by sme rady zakryli. Či už ste vysoké, nízke, štíhle či plnších tvarov, každá z vás je výnimočná. A aby sme vyjadrili svoju ženskosť, potrebujeme k tomu tie správne šaty.

    • A-line: Najčastejšie sa vo svadobných salónoch stretnete s Áčkovým strihom, tzv. A-line. Tento strih pristane akejkoľvek postave, aj preto si ho už toľko neviest obľúbilo. Dá sa ním zakryť mierne bruško či väčší zadoček a zároveň zvýrazní vašu ženskosť. Využíva sa najmä pri svadbách v kostole.
    • Ball Gown: Ak patríte k ženám, ktoré chcú vo svoj svadobný deň vyzerať ako z rozprávky, odporúčam šaty s naberanou sukňou, tzv. Ball Gown. Tento typ šiat sa pýši bohatou sukňou, vďaka ktorej sa budete cítiť ako princezná. Ba čo viac, budete tak aj vyzerať. 🙂 Strih Ball Gown sa hodí najmä pre nevesty s drobnou postavou.
Strih svadobných šiat - ball gown
Strih svadobných šiat – ball gown
  • Sheath: Budete sa vydávať v prírode či na pláži? Alebo prosto preferujete elegantný, no prirodzený vzhľad? Vsaďte na jednoduché svadobné šaty, ktoré majú splývavý strih, tzv. Sheath. Tento strih majú v obľube najmä vysoké a štíhle nevesty, nakoľko v nich vynikne každý váš pohyb.
  • Empire line: Empírové šaty sú špecifické tým, že tento strih má vysoký pás. Šev vedie priamo pod prsiami a sukňa zvykne prirodzene padnúť až na zem. Tento strih využívajú najmä tehotné ženy, ale výborne ladí aj k postavám ako sú presýpacie hodiny, hruška či jablko.
  • Mermaid: Ako posledný si uvedieme nemenej obľúbený strih, tzv. Mermaid, ktorý sa práve v poslednej dobe stáva čoraz obľúbenejším. Strih na štýl morskej panny zvýrazňuje ženské tvary a zároveň im dodáva akúsi noblesu. Ak patríte medzi ženy s postavou presýpacích hodín, určite si tento strih vyskúšajte.
Strih svadobných šiat - mermaid
Strih svadobných šiat – mermaid

Svadobné šaty presne pre vás

Povedali sme si čo-to o tom, aké typy svadobných šiat existujú a ktorým postavám lahodia. Teraz sa pozrieme na ďalšie parametre, na ktoré sa pri výbere dokonalých svadobných šiat treba zamerať.

Dĺžka svadobných šiat

Akú dĺžku by mali mať vaše svadobné šaty? Aj v tomto prípade máte hneď niekoľko možností. Klasika sú šaty po zem. Možno ale máte v pláne skúsiť niečo originálnejšie a menej obvyklé.

TIP: Pamätáte si pieseň November rain od Guns N´ Roses? Pozrite si ich videoklip. Nevesta mala spredu mini sukničku a zozadu dlhú sukňu s niekoľko metrovou vlečkou.

Pri dĺžke šiat tiež zohráva úlohu celkový štýl a miesto svadby. Ak máte svadbu v lete niekde na pláži, nemusíte mať zahalené nohy až po päty. Môžete sa inšpirovať nejakými kratšími šatami, napríklad nad kolená, či len mierne nad členky. Dĺžka nad členky je v poslednej dobe veľmi obľúbená.

Nevesty nižšej postavy si môžu postavu opticky predĺžiť napríklad tým, že budú hľadať šaty, pri ktorých sa sukňa nerozširuje už od pása, ale až od bokov. Takisto si viete pomôcť vysokými opätkami, ale v tomto prípade si dávajte pozor, aby ste si zvolili vhodnú svadobnú obuv.

Vysoké nevesty si, naopak, môžu hľadať šaty, ktoré majú šev už pod prsiami alebo na páse. Nemusíte sa báť. Pri množstve typov šiat, čo na vás čaká, si určite nájdete tie svoje.

Nemusíte sa báť. Na každý typ postavy sa nájdu vhodné svadobné šaty.
Nemusíte sa báť. Na každý typ postavy sa nájdu vhodné svadobné šaty.

Farba svadobných šiat

Povedzme si na rovinu. Asi každá sa chce vydávať v bielom. No možno ste práve jedna z tých, ktorým učarujú šaty maslovej farby. Nikdy neviete. Obľúbenou farbou svadobných šiat je aj šampaň.

TIP: V poslednej dobe sú v móde aj pastelové farby, napríklad staroružová. Niektoré nevesty dokonca vsadia na originalitu a extravaganciu a zvolia výrazne šaty červenej alebo čiernej farby. Všetko záleží na vašej predstavivosti a na tom, ako veľmi chcete upútať pozornosť a teda, akým smerom. 🙂
Staroružové svadobné šaty
Čo poviete na staroružovú farbu na svadobných šatách?

Netreba zabúdať na vhodnú látku

Vďaka látke, z ktorej sú šaty ušité, dokážete naozaj veľa. Môžu vám váš výnimočný deň spríjemniť, ale aj pokaziť. Ako si vybrať vhodnú látku?

V prvom rade si vyberajte materiál, v ktorom sa budete cítiť príjemne. Taký, ktorý vás nebude nikde škriabať a budete sa v ňom cítiť dobre. Takisto dbajte na to, že ak sa vydávate v lete, budú pre vás pohodlnejšie šaty z ľahkého materiálu. Naopak, v zime odporúčam trocha hrubšie látky, aby ste neprechladli.

Nepodceňujte výber látky svadobných šiat
Nepodceňujte výber látky svadobných šiat

Veľmi obľúbené látky na výrobu svadobných šiat sú šifón, satén, taft a čipka. Vyskúšajte si tieto látky priamo na sebe a zistite, ktoré si s vašou pokožkou najviac rozumejú.

Kde kúpiť dokonalé svadobné šaty

Máte už približnú predstavu, ako by mali vaše vysnené svadobné šaty vyzerať? Na rade je teda spôsob, ako sa k sebe dostanete. Dnes už je možností viac ako v minulosti. Predstavme si ich teda podrobnejšie.

Svadobné salóny

Svadobné salóny nájdete pomaly v každej obci, v každom meste. Vyberte si niektoré, ktoré sa vám pozdávajú, či už vďaka krásnym šatám z výkladu alebo dobrej webovej stránke. Skúšanie šiat si treba naplánovať dopredu. Budete si tak isté, že sa vám budú naozaj venovať.

Ponuka svadobných šiat sa priebežne mení, a tak máte možnosť vyskúšať si nielen staršie, ale aj novšie modely. Väčšina salónov ponúka aj možnosť úpravy šiat na mieru, čo je samozrejme veľké plus. Svadobné šaty tam nájdete v rôznych štýloch, dĺžkach i farbách a personál vám s výberom určite ochotne pomôže.

Väčšina svadobných salónov ponúka aj možnosť zapožičania šiat.
Väčšina svadobných salónov ponúka aj možnosť zapožičania šiat.
TIP: Väčšina svadobných salónov ponúka aj možnosť zapožičania šiat. Ušetríte tak nemalé peniaze. Pri požičiavaní šiat si potom môžete dovoliť siahnuť aj po drahších kúskoch, nakoľko cena za požičanie nebude až taká vysoká ako samotná cena šiat. Existujú aj samostatné požičovne šiat, takže je len na vás, akou cestou sa vyberiete.

Svadobný bazár

Možno by ste sa čudovali, aj na svadobnom bazári môžete nájsť nádherné kúsky. Väčšinou tam nájdete svadobné šaty na predaj, ktoré boli už aspoň raz použité. Stavajú sa ale aj prípady, keď neveste prosto pri skúšaní nesadli a rozhodla sa ich posunúť ďalej úplne nové.

TIP: V bazáre nájdete často svadobné šaty, ktoré boli šité na mieru. V týchto prípadoch býva ťažké nájsť nevestu, ktorej by sadli rovnako ako tej, na ktorú boli šité. Avšak môže to byť pre vás výhoda. Okrem toho, šikovná krajčírka vám ich upraví podľa vašich predstáv.

Svadobné salóny v zahraničí

Svadobné šaty nemusíte hľadať iba na Slovensku. Urobte si kľudne výlet do zahraničia. Mnoho slovenských neviest chodí nakupovať svadobné šaty do Poľska, Česka či Rakúska. Aj keby ste si v zahraničí nič nekúpili, minimálne si rozšírite obzory a načerpáte inšpiráciu.

ZAUJÍMAVOSŤ: Vedeli ste, že svoje svadobné šaty si môžete odniesť priamo zo svadobného veľtrhu? Aj na takýchto podujatiach máte možnosť nájsť si pre vás tie pravé. Nikdy neviete, na akých miestach na vás čakajú. Viete sa tam nielen informovať o dostupnosti a cene. Takisto si ich tam môžete vyskúšať. Mnoho neviest si tak našlo tie svoje.

Svadobné e-shopy

Či už na Slovensku alebo v zahraničí, existuje množstvo internetových obchodov, ktoré ponúkajú nádherné modely svadobných šiat svetových značiek. Až sa vám hlava zatočí, ak si ich začnete prezerať.

ŠPECIÁLNY TIP: CHOCOTELEGRAM

Čo poviete na čokoládové svadobné dary pre svadobčanov, rodičov či novomanželov? Čo by ste povedali na kvalitnú belgickú čokoládu na ktorej by bola personalizovaná tlač s menami, dátumom svadby alebo hocijaký iný motív podľa vášho výberu? Alebo darujte Chocotelegram, tým určite sladko prekvapíte každého.

Svadobný chocotelegram
Svadobný chocotelegram – napíšte vlastnú čokoládovú správu alebo oznam.

Výhoda svadobných e-shopov spočíva v tom, že si vyberiete svoje svadobné šaty z pohodlia domova. Môžete si vybrať medzi originálmi či lacnejšími variantmi, teda napodobeninami. Na Slovensku to je s e-shopmi jednoduchšie v tom, že na svadobné šaty nebudete musieť čakať týždne až mesiace a v prípade, že vám nesadnú, môžete ich v celkom krátkom čase vymeniť či vrátiť.

TIP: Čo takto dať si ušiť svadobné šaty na mieru? Nielen v zahraničí, ale aj na Slovensku sa čoraz častejšie vyrábajú šaty na mieru. Dokonca vzrástla aj handmade tvorba svadobných šiat. Ak máte šikovné ručičky, môžete si svoje dokonalé šaty vyrobiť aj samé. Samozrejme na to bude potrebná veľká dávka trpezlivosti a času, ale je to jedna z možností, ktoré naozaj stoja za to.

Osobná skúsenosť so svadobnými šatami zo zahraničia

Pár rokov dozadu som mala možnosť vyskúšať si svadobné šaty objednané cez čínsky e-shop Wish. Zážitok to bol zaujímavý, pretože v prípade, že si idete kupovať svadobné šaty cez internet, môže sa vám stať hneď niekoľko nepríjemností.

V prvom rade nemusia vôbec doraziť. V tom ďalšom nemusia sedieť, prípadne nebudú zodpovedať skutočnosti. Tieto šaty dorazili a boli naozaj veľmi pekné. Mne síce nesedeli úplne tak, ako by mali, ale svoj cieľ splnili a neveste sa veľmi páčili.

Ak by som mala opísať svoje pocity, cítila som sa ako princezná. S každým mojím krokom sa samotná sukňa rozširovala a po chvíli som mala pocit, že keď urobím ešte pár krokov, tak sa nezmestím do izby. 🙂 Prikladám samozrejme aj foto, aby ste videli, že v tomto prípade to bola naozaj dobrá kúpa.

Ja v svadobných šatách
Ja v svadobných šatách 🙂

Časté otázky

Vybrala som najčastejšie otázky, na ktoré ste v článku doposiaľ nenašli odpoveď.

Čo potrebujem, aby som si mohla ušiť svadobné šaty?

V prvom rade potrebujete vhodnú látku. Okrem samotnej látky môžete použiť aj rôzne krajky a ozdoby, ktorými doladíte celkový vzhľad šiat. V galantériách vám budú vedieť poradiť, ktoré látky sa k sebe hodia, prípadne, čo ešte budete potrebovať.

Aké svadobné šaty sa mi budú hodiť najviac, ak mám plnšiu postavu?

V tomto prípade by som sa zamerala na voľnejšie splývajúce látky, ktoré zvýraznia vaše prednosti a zároveň zakryjú nejaké to kilo naviac.

Aký typ šiat je pre mňa najlepší, ak som vysoká a štíhla?

Ak potrebujete zvýrazniť svoj driek a ukázať svetu vaše krásne dlhé nohy, vyskúšala by som opasok, stuhu alebo šev priamo cez pás. Pri vašom type postavy si môžete dovoliť skúsiť akýkoľvek typ šiat.

Ktorým strihom šiat sa mám vyhnúť, ak mám široké boky a úzke ramená?

Podľa všetkého ste typ hruška. Ako som už vyššie spomenula, išla by som do šiat s veľkou sukňou a napríklad aj s korzetom. Naopak, vyhla by som sa strihu morská panna. Nemuselo by to dobre vyzerať. Tento typ je vhodný skôr pre ženy typu presýpacie hodiny.

Ako odpútam pozornosť od širších bokov?

Skúste šaty, ktoré majú odhalený dekolt, prípadne chrbát. Skúste si opticky predĺžiť driek, ako som spomínala vyššie a ak chcete mať na šatách ozdoby, určite ich sústreďte v oblasti dekoltu a drieku.

Dúfam, že ste týmto článkom načerpali dostatok inšpirácie. Budem rada, ak mi do komentárov pod článkom napíšete svoje skúsenosti s výberom svadobných šiat. Takisto sa poteším fotografiám. Pre tie, čo ešte svoje dokonalé svadobné šaty hľadajú, nezúfajte. Skôr či neskôr určite nájdete tie vaše.

Zdroje:

5/5 - (2 votes)
Mgr. Lesana Vaneková
S písaním som začínala ako 12-ročná, a to poéziou a vedecko-fantastickými poviedkami. Neskôr prišli na rad blogy, potom vlastné domény a aktuálne sa moje hobby stalo mojím živobytím. Ak práve nerobím na svojich projektoch či pre klientov, nájdete ma buď v kruhu rodiny, s priateľmi v kaviarni alebo na prechádzke.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.