Sedacie súpravy. Prevedieme vás jednotlivými typmi, materiálmi a praktickými vymoženosťami

Sedacia súprava (gauč, sedačka) patrí k dominantným prvkom vašej obývačky. Primárne slúži na oddych, bezstarostné vyvaľovanie, či spanie. V niektorých prípadoch môže dokonca plniť funkciu dizajnového doplnku. Kvalitná sedačka nie je lacnou záležitosťou, avšak pri správnej starostlivosti vydrží aj niekoľko rokov. Podľa čoho teda spoznať, ktorá je do vašej obývačky tá pravá? Ktoré parametre majú spĺňať sedacie súpravy a aké sú výhody jednotlivých modelov? Odpovede na tieto a ďalšie otázky nájdete v nasledujúcom článku.

Obsah článku

Kde predávajú sedacie súpravy?

Sedačka musí byť v prvom rade pohodlná a dokonale vyhovovať vašim potrebám. Z tohto dôvodu odporúčam sedaciu súpravu nakupovať v kamenných predajniach, kde si ju môžete spolu s ďalšími členmi rodiny ohmatať a vyskúšať. Širokú ponuku moderných sedačiek, často vo výpredajoch, ponúkajú predajne nábytku ako Möbelix, Asko, Tempo Kondela, Decodom, Kika, Sconto, či Ikea.

Internetový obchod TEMPOKONDELA.skInternetový obchod INPOSTELE.skInternetový obchod SCONTO.skInternetový obchod NOVYNABYTOK.skInternetový obchod MOBELIX.sk

Predajom lacných sedačiek je známe najmä susedné Poľsko, konkrétne trhy v Jablonke, či Krosne. Používané, avšak zachovalé a predovšetkým lacné sedacie súpravy kúpite aj na bazoši, prípadne iných inzertných portáloch. Pri kúpe takýchto sedačiek si však dajte pozor na skryté nedostatky a poškodenia. Pamätajte, že kúpa sedačky nie je každodennou záležitosťou. Nebojte sa investovať do kvality, ktorá sa vo väčšine prípadov vráti v podobe dlhej životnosti sedacej súpravy.

Na čo myslieť pri výbere sedačky?

V kamenných predajniach, alebo na internete sa stretnete s veľkým množstvom sedacích súprav. Zorientovať sa v nich a vybrať tú správnu, ktorá bude nielen kvalitná, ale aj pohodlná a za primeranú cenu, môže byť veľmi náročné. V nasledujúcich riadkoch sa vám budem snažiť proces výberu uľahčiť. Predstavím vám základné parametre sedacích súprav podľa ktorých je potrebné sa pri kúpe riadiť.

Pohodlný gauč
Gauč by ste si nemali vyberať len na základe dizajnu, ale aj podľa toho ako je pre vás pohodlný

Typ a umiestnenie

Predtým, ako sa vyberiete do obchodu porozmýšľajte, kde sedaciu súpravu v obývačke umiestnite. Od veľkosti obývačky a miesta rozloženia sa následne odvíja tvar sedačky.

Rohové sedacie súpravy

Z pohľadu tvaru a veľkosti je ideálna najmä do menších obývačiek, keďže nezaberie veľa miesta. Vyplní voľný priestor pri stene a nepôsobí rušivo. Navyše sedacie súpravy v tvare L disponujú 2 až 5 sedacími časťami na ktoré sa bez problémov zmestí štvorčlenná, či päťčlenná rodina. Na základe dispozičných možností obývačky máte na výber z dvoch variant sedačiek, s pravým, alebo ľavým ramenom.

Sedacie súpravy v tvare U

Vyznačuje sa množstvom priestoru pre päť a viac osôb, čo ocenia hlavne rodiny hostiace početné návštevy. Vzhľadom na celkový tvar sedačky a jej veľkosť sa hodí do veľkých, priestranných obývačiek, kde výborne vyplní voľný priestor a nezavadzia. V prípade, že máte obývačku spojenú s jedálňou, alebo kuchyňou, môže sedačka v tvare U zastávať funkciu pomyselnej steny.

Rozkladacia sedacia súprava

Disponuje špeciálnym priestorom určeným na spanie. Ocenia ju predovšetkým majitelia menších bytov, prípadne garsónok pre ktorých plní funkciu nielen gauča, ale zároveň aj postele na každodenné spanie. Populárnou sa stáva i medzi majiteľmi veľkých bytov, alebo domov, ktorí nemajú hosťovskú izbu a používajú ju ako posteľ pre návštevy.

Z hľadiska spôsobu vysúvania rozkladacej časti na spanie rozlišujeme nasledovné typy rozloženia:

 • Rozkladací systém s matracom – predstavuje výbornú alternatívu ku klasickej posteli. Obsahuje zabudovaný matrac s odpruženým roštom, ktorý je vhodný aj pre osoby s vyššou telesnou hmotnosťou. Výhodou je aj jednoduché vysunutie z hlavného matraca, ktoré zvládnete za pár sekúnd.
 • Rozkladací systém s dvoma matracmi – funguje na podobnom princípe ako predchádzajúci, gauč však namiesto jedného matraca disponuje dvoma. Tie sa nachádzajú buď v sedacej, alebo opornej časti. Poskytuje dostatok priestoru pre dve osoby, vzhľadom na to je vhodný pre návštevu, alebo partnerov do garsónky.
 • Vysúvacia zásuvka s rozkladom – nachádza sa u luxusnejších sedačiek, ktoré sú primárne určené na sedenie. V prednej časti je zabudovaný šuplík aj s matracom, ktorý stačí jednoducho vysunúť. Vzhľadom na to, že medzi jednotlivými časťami vznikajú medzery, spánok na takýchto sedačkách rozhodne nie je najpohodlnejší.
 • Rozkladací systém Click Clack – ako už samotný názov napovedá, ide o najjednoduchší spôsob rozloženia. Sedačka pozostáva z jedného veľkého matraca, ktorý rozložíte odistením zadnej opierky do vodorovnej polohy. Počítajte s tým, že tento typ gauča neslúži na každodenné spanie a vyžaduje si dostatok priestoru, min. 40 cm od steny.
TIP: V prípade, že budete rozkladaciu sedačku využívať ako posteľ, nezabudnite si v predajni vyskúšať, ako sa skladá a rozkladá. Celkové zloženie, prípadne rozloženie by nemalo trvať viac ako minútu.

Sedacia súprava 3+1+1

Patrí k tzv. univerzálnym typom sedacích súprav vhodných tak do menšej, ako aj väčšej obývačky. Jej najväčším benefitom je možnosť ľubovoľného umiestnenia jednotlivých častí v priestoroch obývačky. Kým najväčšia časť sedačky zaplní prázdne miesto pri stene, ďalšie kreslá, prípadne taburetky budú výborným estetickým doplnením ostatných častí obývačky. Okrem toho bude mať každý člen domácnosti svoj „kútik“ a dostatok miesta.

Sedacia súprava 3+2+1+1
Sedacia súprava 3+2+1+1 pozostávajúca z: trojsedák + dvojsedák + taburetka + kreslo

Sedacie súpravy s úložným priestorom

Vybrané modely sedacích súprav disponujú špeciálnym priestorom, ktorý sa ukrýva vo vnútri sedačky, najčastejšie pod sedákom. Vďaka tomu nie je z vonkajšej strany vôbec viditeľný, takže sa nemusíte báť prípadného neporiadku. Navyše nezaberie ďalšie miesto, práve naopak ho ušetrí. Nemusíte tak kupovať ďalšie skrinky, či komodu.

Sedacia súprava na mieru

V prípade, že ani jeden zo spomínaných typov nevyhovuje do vašich priestorov, využite možnosť výroby sedačky na mieru. Na základe dispozičných možností obývačky si zvolíte nielen veľkosť, ale aj tvar, poťah, či materiál výplne. Možnosť výroby sedacej súpravy na mieru poskytujú viacerí slovenskí výrobcovia, ako Merašický so sídlom v Topoľčanoch a Beták z Trenčína.

 

TIP: Ak by vás zaujímal samotný proces výroby sedačiek, môžete si ho pozrieť v nasledujúcom videu:

Konštrukcia

To, ako dlho vám sedačka poslúži, závisí hlavne od materiálu samotnej konštrukcie a spôsobu jej uchytenia. Zlepené časti sedacej súpravy vo väčšine prípadov nevydržia tak dlho ako tie, ktoré sú pevne uchytené skrutkami.

Oceľová, alebo chrómová konštrukcia sa zaraďuje medzi tie najpevnejšie. Vzhľadom na to sa hodí do rodín s malými deťmi, ktoré si často zamieňajú sedačku s trampolínou. Navyše nevŕzga a pri správnej starostlivosti vydrží aj desaťročie. V kombinácii s oceľovými, alebo drevenými podnožkami sa stáva pekným dizajnovým prvkom modernej obývačky.

Podobne pevné a vizuálne príťažlivé sú aj drevené konštrukcie z bukového, alebo dubového dreva. Ak natrafíte na konštrukciu zo smreku, alebo borovice počítajte s podstatne kratšou životnosťou, keďže ide o mäkšie drevo. To po čase začne vŕzgať, rovnako ako sedačky s konštrukciou z drevotriesky, ktoré sú vhodné na zriedkavé používanie.

Kvalita sedacej súpravy
Pokiaľ nechcete sedaciu súpravu po roku užívania vyhodiť, tak by ste mali dbať aj na kvalitu použitých materiálov a ich spracovanie

Sedacie súpravy s plastovou konštrukciou vynikajú spomedzi predchádzajúcich typov nízkou cenou, ktorá sa odrazí na ich krátkej životnosti. S prihliadnutím na ich tenkosť a ľahkosť nájdu svoje využitie v detskej izbe, kde nebudú veľmi namáhané.

Podklad sedačky a výplňový materiál

Celkový stupeň tvrdosti sedacej súpravy sa odvíja od konkrétneho výplňového materiálu a typu podkladu na ktorom je položený. Ten síce nevidíte, ale pri sedení značne pocítite.

 • Polyuretánová pena (PUR) – pevná a vzdušná pena tvoriaca jednu z najčastejších výplní sedačiek. Môžete si ju všimnúť pod označením písmena T v spojitosti s číslom udávajúcim stupeň tvrdosti. Čím vyššie číslo, tým je pena pevnejšia a odolnejšia voči zdeformovaniu. Kvalitná pena s dlhou životnosťou má označenie T20 a viac.
 • HR PUR pena – spája v sebe tie najlepšie vlastnosti za ktoré si však priplatíte. Vrátane dlhodobej životnosti vyniká najmä tvarovou stálosťou, vzdušnosťou a prepracovaným systémom odvetrávania vlhkosti. Ten znižuje riziko rozmnožovania sa roztočov, čo ocenia najmä ľudia s alergickými reakciami.
 • Visco pena – nazýva sa aj tzv. pamäťová pena. Využíva sa nielen pri sedačkách, ale aj u matracov na spanie. Hlavným benefitom pamäťovej peny je, že dokáže svoju tuhosť prispôsobiť aktuálnej teplote a krivkám ľudského tela.
 • Sendvičová výplň – pozostáva z niekoľkých typov pien, pričom každá z nich disponuje iným stupňom tuhosti. Vďaka nim je schopná váhu tela rozložiť po celom obvode, čím eliminuje riziko vzniku vysedených miest.
 • Bonellové pružiny – môžu sa pochváliť vysokou mierou tuhosti a dlhou životnosťou. Väčšina sedacích súprav s týmito pružinami má kokosovú rohož, prípadne dosku z kovu, ktorá oddeľuje pružinu od poťahu. Nemusíte sa teda báť, že vás budú pri sedení tlačiť pružiny.
 • Molitan, textilná drť a perie – používajú sa najmä pri lacnejších sedačkách. V porovnaní s predchádzajúcimi typmi majú najkratšiu životnosť, pričom rýchlo vzniknú vysedené miesta. Tie nielenže nie sú pohodlné, ba čo viac, sú aj neestetické. Z tohto dôvodu vám odporúčam vyhnúť sa sedačkám s touto výplňou.

Ako som už naznačila, stupeň tvrdosti nezávisí výhradne od výplne, ale aj od podkladu na ktorom sa výplň nachádza. Kým sedacia súprava vyrobená z PUR peny a LTD dosky je tvrdšia, kombinácia PUR peny a čaluníckeho pásu robí gauč podstatne mäkší. Viac kombinácií spolu so stupňom tvrdosti výborne zobrazuje nasledujúca tabuľka:

PUR PENA HR PURBONELL + PURBONELL + HR PUR
LTD doskaTvrdáVeľmi tvrdáTvrdáVeľmi tvrdá
Vlnovcová pružina Veľmi mäkkáStrednáMäkkáTvrdá
Čalunícke pásyMäkkáTvrdáStrednáTvrdá

Materiál poťahu

Predtým, ako sa pustíte to výberu správneho poťahu starostlivo zvážte, čo od neho očakávate. Máte doma malé deti, alebo domáce zvieratko, ktoré často pĺzne? Akej farby máte ostatný nábytok v obývačke? Hodí sa vám skôr niečo luxusnejšie, jednofarebné, alebo inklinujete k pestrým, viacfarebným poťahom? Na trhu existuje veľké množstvo poťahov, ktoré sa navzájom odlišujú tak svojim vzhľadom, ako aj vlastnosťami. Poďme sa teda na ne bližšie pozrieť.

Výber materiálu poťahu sedačky
Materiál poťahu sedačky by ste mali vyberať aj s ohľadom na to, či máte nejaké domáce zviera

Textilné sedačky

V porovnaní s koženými poťahmi sú farebnejšie a predovšetkým cenovo dostupnejšie. Pri ich výbere si okrem konkrétneho materiálu všímajte aj jeho gramáž. Čím je vyššia, tým je poťah kvalitnejší a odolnejší voči opotrebovaniu. K textilným poťahom patria:

 • Mikrofáza – obľúbený materiál pozostávajúci z vrstvy 100% polyesterových vlákien, ktorý je k dispozícii v rôznych farebných prevedeniach za pomerne nízku cenu. Výborne odoláva voči opotrebovaniu a navyše sa veľmi ľahko čistí.
 • Mikrovlákno – sa vyznačuje tenkými vláknami, ktoré sú často doplnené vrstvou pružných vlákien. Vzhľadom na svoju jednoduchú údržbuluxusný dizajn sa stáva súčasťou čoraz väčšieho množstva sedačiek.
 • Mikroplyš – je jedným z najpríjemnejších materiálov, ktoré sa navyše ľahko čistia, čo ocenia najmä rodiny s deťmi. Skladá sa z dvoch vrstiev, pričom prvá pozostáva z bavlny a pružného polyesteru. Druhá, vrchná vrstva sa môže pochváliť 100% polyestrom vyznačujúcim sa vysokou odolnosťou.
 • Žinilka – podobne ako mikroplyš je zložená z dvoch vrstiev. Polyester vo vrchnej vrstve ale nahrádza 100% bavlna. Tá je síce mäkká a príjemná na dotyk, avšak podstatne viac náchylná na opotrebovanie a zašpinenie. Ak teda máte malé deti, alebo domáceho štvornohého miláčika, poobzerajte sa radšej po sedačke s iným poťahom.
 • Carabu – vysoko kvalitný materiál obsahujúci vlákna polyesteru, bavlny, polyamidu a akrylu. K jeho najväčším benefitom patrí vynikajúca priedušnosť, pevnosť a vodoodolnosť. Vďaka špeciálnym High-tech vláknam sa nečistota nedostane do hĺbky a vo vnútri sa nemnožia baktérie.
 • Bavlna – málo používaný materiál, ktorý sa však na sedacie súpravy veľmi nehodí. Nízku cenu a príjemný povrch zatieni krátka životnosť a rýchle vyblednutie farieb.
VEDELI STE, ŽE miera opotrebovania jednotlivých materiálov sa zisťuje Martindale testom? Po testovanej látke sa pod určitým tlakom prebieha plsteným kotúčom až dovtedy, kým nestratí prvé vlákna. Čím viac kotúč po látke prejde, tým je odolnejšia. V prípade kvalitných látok je min. hranica 20 000 otáčok.

Kožené sedačky

Kožené sedačky sú typické svojim luxusným vzhľadom dodávajúcim vašej obývačke potrebný šmrnc. Na základe povrchovej úpravy a zloženia rozlišujeme kožené poťahy z:

 • Prírodnej kože – patrí k exkluzívnym, luxusným a vysoko prírodným materiálom, ktorý rozhodne nepatrí medzi najlacnejšie. V závislosti od povrchovej úpravy kože sa delí na viacero typov. Anilínová koža sa vyznačuje výbornou priedušnosťou a príjemnou teplotou, avšak je náchylná na svetelné lúče. Podobne je na tom aj nubuk, teda koža upravená brúsením, ktorá sa čistí podstatne ťažšie. Semianilínová pigmentová koža disponujú špeciálnou úpravou povrchu pigmentom, pričom si zachovávajú prírodný vzhľad. Navyše od vyššie spomínaných sa diferencujú ľahkou údržbou a odolnosťou voči slnečnému žiareniu.
 • Eko kože – označuje sa aj ako umelá koža keďže neobsahuje žiadne živočíšne materiály. Skladá sa z polyuretánu doplneného o podklad z bavlneného úpletu. Dizajnovo je takmer identická s pravou kožou, avšak má kratšiu životnosťmenšiu odolnosť voči opotrebovaniu. V jej prospech hrá nízka cena a priedušnosť, vďaka čomu sa stáva vhodným materiálom pre alergikov.
 • Koženky – najlacnejšia napodobenina kože, ktorá ale ani zďaleka nie je tak kvalitná. Vrchnú vrstvu tvorí polyvinylchlorid neschopný odolávať soli. V dôsledku toho rýchlo popraská, čo sa následne pretaví do jej kratšej životnosti.
TIP: Výhody a nevýhody jednotlivých poťahov sedačiek sú výborne zhrnuté v nasledujúcom videu:

Dizajn

V súčasnosti sú trendy najmä pestré, farebné sedačky, ktoré doslova rozžiaria vašu obývačku. Treba však počítať s tým, že kúpa sedacej súpravy nie je záležitosťou na jeden rok a po čase môžu byť v móde iné farby. Z tohto dôvodu odporúčam siahnuť skôr po neutrálnejších jednofarebných sedačkách, napríklad šedých, hnedých, či krémových, ktoré celý priestor zharmonizujú. Dokonca sa dajú výborne zladiť s ostatným časťami obývačky. To sa vám bude hodiť najmä vtedy, keď sa rozhodnete zmeniť nábytok, alebo vymaľovať.

V prípade, že sa vám tieto farby predsa len zdajú príliš fádne, oživte sedačku pestrofarebnými vankúšmi. Tie môžete po určitom čase obmieňať, v závislosti od aktuálnej farby závesov, alebo vašej nálady.

Ako vyberať sedacie súpravy
Sedacie súpravy je najlepšie vyberať s ohľadom na dlhodobý časový horizont

Spolu s farbou nezabúdajte ani na materiál nožičiek, ktorý by mal taktiež ladiť s ostatným nábytkom. Do obývačiek v modernom štýle sa hodia kovové, chrómované nožičky výborne kombinovateľné so stolíkom s nerezovými prvkami. Ak máte obývačku vo vintage štýle siahnite po gauči s drevenými nožičkami.

Samozrejme, výber vhodnej farby a materiálu jednotlivých častí závisí aj od umiestnenia sedačky. Kým do advokátskej kancelárie je vhodná kožená sedačka s kovovou konštrukciou, majiteľ grafického štúdia zas ocení viacfarebnú sedačku.

Komfortné prvky

Na to, aby gauč splnil svoj účel a vám sa na ňom pohodlne sedelo, myslite aj na tie najmenšie detaily. Jedným z nich je výška sedacej plochy, ktorá by mala byť približne do výšky vašich kolien. Z nižších sedačiek sa obvykle ťažšie vstáva. Pri nakupovaní si všimnite i veľkosť opierky. Niektoré modely disponujú výškovo nastaviteľným podhlavníkom, prípadne možnosťou nastavenia hĺbky sedu. Novšie sedačky obsahujú množstvo praktických vychytávok, ako zabudované USB porty, integrovaný stolík, či dokonca vstavanú chladničku.

Kamenné predajne ponúkajúce široký sortiment sedacích súprav

Eshopy sú síce praktické a často ponúkajú tovar v akcii, avšak v prípade kúpy sedacej súpravy odporúčam navštíviť kamenné predajne. Tam si môžete nielen sedačku vyskúšať, ba čo viac, s výberom a prípadnými otázkami vám pomôže kvalifikovaní personál. K najznámejším kamenným predajniam ktoré nájdete po celom Slovensku patria:

Internetový obchod TEMPOKONDELA.skInternetový obchod INPOSTELE.skInternetový obchod SCONTO.skInternetový obchod NOVYNABYTOK.skInternetový obchod MOBELIX.sk

Asko

Pokladá sa za jedného z najväčších slovenských predajcov nábytku, ktorý má niekoľko predajní po celom Slovensku. V jeho ponuke nechýbajú ani sedacie súpravy tak v klasickom, ako aj modernom štýle. Vďaka pravidelným výpredajom a rôznym akciám sú cenovo dostupné aj pre bežného smrteľníka.

Decodom

Slovenský výrobca nábytku s dlhodobou tradíciou je jednotkou na trhu, čo sa týka výroby a predaja kuchynského nábytku. Portfólio produktov však netvoria iba kuchyne, ale i ostatný nábytok a sedacie súpravy. Vrátane moderných rozkladacích sedačiek si môžete vybrať aj z menších, rovných sedacích súprav s polohovateľnými opierkami hlavy. Tie sú k dispozícii v 18 predajniach po celom Slovensku.

DECODOM - slovenský výrobca nábytku s dlhodobou tradíciou
DECODOM – slovenský výrobca nábytku s dlhodobou tradíciou

Ikea

Švédsku nábytkársku firmu s predajňou v Bratislave poznajú takmer všetci. Svojim zákazníkom ponúka široký sortiment kvalitných a predovšetkým lacných výrobkov a bytových doplnkov, ktoré si môže dovoliť každý. Veľkým benefitom najmä pre tých čo plánujú kupovať sedačku je možnosť navrhnúť si vlastnú v online plánovači LIDHULT.

Kika

Predajca nábytku a bytových doplnkov je tu pre svojich zákazníkov už od roku 1973. V znamení hesla „Všetko pod jednou strechou“ ponúka rozsiahly sortiment produktov a doplnkových služieb, ako montáž tovaru, šitie závesov, 3D plánovanie a mnoho ďalších. Súčasťou portfólia sú rôzne typy sedačiek a kresiel, ktoré svojim dizajnom reagujú na aktuálne trendy.

Merkury Market

Spoločnosť Merkury Market ponúka svojim zákazníkom viac ako 55 000 rôznych produktov, od záhradného nábytku, náradia do dielne, sprchových kútov, až po sedacie súpravy. Tie sú k dispozícií v rôznych tvaroch, materiáloch a farbách, z ktorých si každý vyberie tú svoju. Dokonca niektoré modely sedačiek si môžete zakúpiť vo výpredaji za veľmi výhodné ceny.

Merkury Market logo
Spoločnosť Merkury Market ponúka svojim zákazníkom viac ako 55 000 rôznych produktov

Möbelix

Obchod s nábytkom a bytovými doplnkami, ktorý zahŕňa množstvo moderných, ale i klasických sedacích súprav. V ponuke nájdete rohové, rozkladacie 2-miestne, či 3-miestne sedačky. Nechýbajú ani samostatné kreslá a sedacie vaky. Veľkou výhodou je možnosť dovozu objednaného tovaru priamo k vám domov už od 15 €, v závislosti od hodnoty tovaru.

Möbelix - obchod s nábytkom a bytovými doplnkami
Möbelix – obchod s nábytkom a bytovými doplnkami

Často kladené otázky

Kúpa sedačky nie je záležitosťou piatich minút, práve naopak, niekedy môžete v predajni stráviť aj celé hodiny. Pri rozhodovaní si sedačku nielen dôkladne vyskúšajte, ale sa aj veľa pýtajte. Správne sa rozhodnúť, vám môžu pomôcť aj odpovede na nasledujúce otázky.

Čo všetko zahŕňa údržba sedacej súpravy?

V prvom rade je potrebné diferencovať či ide o sedačku s textilným poťahom, alebo koženú. Každý materiál si však vyžaduje pravidelnú starostlivosť a dôkladne vyčistenie odborníkmi aspoň raz ročne.

Čistenie textilných poťahov

Sedacie súpravy s textilným poťahom sú jednoduchšie na údržbu a nevyžadujú žiadne špeciálne prostriedky. V rámci víkendového upratovania ich stačí povysávať s najmenším, prípadne stredným sacím stupňom. Ak sa vám stane nehoda a sedačku oblejete, prípadne inak zašpiníte, najskôr odsajte prebytočnú tekutinu papierovými utierkami. Následne škvrnu čistite krúživými pohybmi vlhkou handričkou s troškou mydla. V prípade, že na sedačke vznikne „mapa,“ vyčistite aj okolie jemnou handrou a čistou vodou.

Čistenie kožených poťahov

Kožená sedacia súprava si taktiež vyžaduje pravidelnú starostlivosť s použitím špeciálnych prostriedkov určených na čistenie prírodnej kože. V žiadnom prípade nepoužívajte krémy, gély, či spreje, ktoré máte na koženú obuv. Pri obliatí koženej sedačky je dôležité škvrnu ihneď vyčistiť, inak tam zostane navždy. Najlepšou pomôckou je mäkká hubka na riad, ktorú predtým namočte do destilovanej vody. Škvrnu prechádzajte krúživými pohybmi a na záver poutierajte prebytočnú tekutinu bavlnenou utierkou, alebo papierovým servítkom.

Kožené sedačky
Kožené sedačky sú typické svojim luxusným vzhľadom dodávajúcim vašej obývačke potrebný šmrnc.

Aký je rozdiel medzi pohovkou a sedacou súpravou?

Často sa sedacia súprava nesprávne nazýva aj pohovka, pritom sú to dve rozdielne veci, ktoré sa navzájom odlišujú tak funkciou, ako aj tvarom a dizajnom. Klasická sedačka slúži v prvom rade na sedenie, kým pohovka je vhodnou alternatívou k posteli. Tvarovo sa podobá rovnému gauču, avšak disponuje veľmi nízkym až žiadnym operadlom. Jeho funkciu v prípade pohovky nahrádzajú vankúše. Pri dlhodobom sedení teda nie je vôbec pohodlná.

Aké sú to sedacie súpravy s označením Aquaclean?

Pod týmto označením sa skrývajú sedačky so špeciálnou vrstvou zabraňujúcou preniknutiu nečistôt do vnútra látky. Nečistoty zostanú na povrchu, vďaka čomu ich ľahko odstránite iba s pomocou handričky a čistej vody. Túto funkciu teda ocenia najmä rodiny s malými deťmi, pri ktorých hrozí riziko častého znečistenia sedacej súpravy.

Typov sedacích súprav máme na trhu naozaj mnoho. Niekedy je skutočne ťažké sa rozhodnúť, ktorá je tá správna. Podľa čoho vyberáte sedačku vy? Uprednostňujete klasiku a neutrálne farby, alebo skôr pestré, moderné sedačky s najnovšími vychytávkami?

Zdroje:

5/5 - (1 vote)
Redakcia online magazínu TIPTOPZENA.sk. Pod týmto účtom sú uverejnené príspevky od viacerých autorov. Pokiaľ sa Vám naše články páčia a chceli by ste nás podporiť, môžete tak spraviť ich zdieľaním a like-ovaním. ĎAKUJEME!

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.