Ucelený návod, ako vyberať obrazy na stenu do obývačky, spálne ale i kuchyne a detskej izby

Obrazy dokážu nielen zaplniť prázdne miesto na stene, ale i priestor opticky rozšíriť či presvetliť. Najčastejšie sa využívajú ako dekoračný prvok v obývačke, avšak pri správnom výbere dokážu krásne vyniknúť aj v ďalších častiach bytu či domu akými sú spálňa, kuchyňa alebo dokonca kúpeľňa. V tomto článku vám prezradím, podľa akých kritérií vyberať obrazy na stenu, ktoré typy sa hodia do jednotlivých miestností a aké sú dostupné alternatívy k obrazom.

Obsah článku

Kde kúpiť moderné obrazy na stenu?

V súčasnosti sú obrazy podstatne dostupnejšie ako v minulosti. Namiesto napodobením si môžete za primeranú cenu kúpiť maľovaný obraz priamo od autora alebo v niektorej z predajných galérií. Pekné historické maľby ponúkajú obchody so starožitnosťami, u ktorých ale počítajte s vyššou cenou. Výbornou alternatívou sú ručne maľované obrazy na sashe, či iných handmade portáloch prezentujúcich práce šikovných handmade tvorcov. Okrem nižšej ceny oceníte originalitu, jedinečnosť a emóciu plynúcu z každého jedného obrazu.

 

Bohatou ponukou lacných obrazov na stenu s rôznymi motívmi disponujú kamenné predajne s bytovými doplnkami ako Ikea, Kika, Sconto a ďalšie. Tieto obrazy sú tlačené, teda nejde o originálne maľované kúsky ale iba o napodobeniny a fotografie. To isté platí aj v prípade mnohých internetových obchodov ponúkajúcich široké spektrum obrazov s motívmi od výmyslu sveta.

Podľa čoho obrazy na stenu vyberať?

Podobne ako samotný obraz predstavuje určitý druh umenia, tak i jeho kúpa je doslova umením. Nestačí vyberať podľa vašich emócií, ale treba myslieť aj na to, do ktorej miestnosti obraz umiestnite, koľko máte miesta, prípadne, či sa vám bude hodiť k ostatnému nábytku. Rozhodne sa pri vyberaní neunáhlite a nekupujte hneď prvý lacný obraz. Nechajte si čas na spracovanie emócií a samotné rozhodnutie. Môže sa totiž stať, že o pár dní sa pre vás obraz stane opozeraným a nezaujímavým.

Ako vyberať obrazy na stenu
Ako vyberať obrazy na stenu

Typy obrazov

Počas hľadania vhodného obrazu do vášho interiéru sa stretnete s viacerými typmi obrazov. Kým tlačené obrazy disponujú rovnými a presnými líniami, u ručne maľovaných obrazov je krásne vidieť pohyb štetca a autorovu emóciu.

Ručne maľované obrazy

Originálne, emocionálne a rozmanité. Ručne maľované obrazy zobrazujú nielen reálne predmety, ale často i abstraktné autorove pocity, spomienky, či tajné túžby a želania. Na základe toho, aké farby umelec používa, si môžete vybrať z viacerých druhov maľovaných obrazov:

 • Olejomaľba – výtvarná technika používaná už v 15. storočí tak v gotických, ako aj renesančných maľbách. K jej hlavným prednostiam patrí najmä vysoká priľnavosť k rôznym druhom podkladov, od dreva, kovu, až po plátno. Olejové farby si taktiež zachovávajú farebnú sýtosť, vďaka čomu takýto obraz pôsobí stále sviežo a jasne.
 • Pastelová maľba – je charakteristická rozotieraním farby prstami. Autor má priamy kontakt s farbou, pričom vytvára originálne farebné kombinácie. Pastelová maľba sa najlepšie hodí na hrubší papier s drsnejším povrchom, ktorý ju lepšie udrží a zároveň zabráni jej postupnému opadávaniu.
 • Akvarelová maľba – v porovnaní s prechádzajúcimi pôsobí jemnejšie a vzdušnejšie. Navyše prostredníctvom akvarelových farieb a vody dokážu umelci vytvárať unikátne farebné efekty a odtiene. Vhodným podkladom pre tieto maľby je pevný papier s vyššou gramážou, ktorý sa pri používaní nevlní.
Ručne maľované obrazy sa vytvárajú takýmito umeleckými štetcami
Ručne maľované obrazy sa vytvárajú takýmito umeleckými štetcami

Tlačené obrazy

Patria k najrozšírenejším typom obrazov, ktoré sú zároveň aj cenovo najdostupnejšie. Do tejto skupiny, vrátane klasických obrazov, zaraďujeme i 3D obrazy na stenu s optickým efektom, ktoré doslova vstupujú do priestoru. Tlačené obrazy sa od prechádzajúcich typov odlišujú tým, že zobrazujú predmety a javy presne také, aké v skutočnosti sú, kým maľované obrazy často zachytávajú abstraktné emócie autora prameniace práve z toho, čo vidí. V závislosti od typu podkladu na ktorý sú tlačené sa môžete stretnúť s týmito materiálmi:

 • Plátno – v porovnaní s fotopapierom je jednoznačne kvalitnejším podkladom. Jednotlivé farebné odtiene pôsobia prirodzenejšie bez prehnaných odleskov. Ak si chcete dať urobiť obraz z vlastnej fotografie, informujte sa u fotoslužby najmä na spôsob tlače a typ plátna. Odborníci odporúčajú atramentovú tlač, ktorá je vhodná aj pre malé deti, keďže neuvoľňuje toxické látky z farieb. Vhodným podkladom je bavlnené plátno s minimálnou gramážou 350 – 400 g/m².
TIP: Kvalitné plátno spoznáte podľa toho, že pri obalení rámu hrany plátna nepraskajú, práve naopak, sú ohybné a výborne obopínajú rám zo všetkých strán.
 • Fotopapier – z pohľadu umiestnenia a samotného motívu fotografie máte na výber z niekoľkých jeho prevedení. Matný fotopapier sa hodí na obrazy umiestnené do svetlých miestností, prípadne v blízkosti okien. Tlmí odraz svetla, pričom farby na ňom pôsobia jemnejšie a prirodzenejšie. Lesklý fotopapier bude zas dobrou voľbou pre tých, ktorí chcú ostrý, farebne sýty obraz s kontrastom jednotlivých farieb. Pomyselným mostíkom medzi týmito dvoma typmi je polomatný fotopapier, ideálny pre veľkoformátovú tlač. Jednotlivé farby si zachovávajú svoju sýtosť a pôsobia prirodzene, bez odleskov.
 • Fotografie na doskách –  niektoré fotoslužby ponúkajú tlač fotografií na plastové či hliníkové dosky. Oba tieto materiály sa môžu pochváliť dlhodobou životnosťou, pričom obraz na hliníkovej doske bude odolný aj voči vonkajším poveternostným vplyvom. Môžete ho teda spokojne umiestniť na terasu, alebo vyzdobiť ním steny letnej kuchyne.
TIP: Ak chcete dosiahnuť 3D efekt obrazov, vložte fotografiu do akrylového skla, výborne tam vyniknú jej kontúry.

Kovové obrazy na stenu

V porovnaní s predchádzajúcimi typmi obrazov sú podstatne výraznejšie. Vďaka 3D prevedeniu vstupujú do priestoru miestnosti, čím mu dodajú želaný nádych originality a jedinečnosti. Vzhľadom na to sa hodia skôr do moderne zariadených domácností, kde umocnia celkový dizajn miestnosti. Na trhu si môžete vybrať z menších, alebo naopak väčších kovových obrazov evokujúcich pocit elegancie a luxusu.

Drevené obrazy na stenu

Okrem vyššie spomínaných typov sa môžete stretnúť aj s drevenými obrazmi, často upravenými špeciálnou technikou patinovaním. Tá im dodáva unikátny ošúchaný vzhľad, ktorý je vhodný najmä do interiérov vo vintage štýle. Výhodou týchto obrazov je to, že si ich môžete vyrobiť aj svojpomocne, dokonca z fotiek vašich blízkych priateľov alebo rodiny. Pozrite si krátke video ako na to:

Veľkosť

Pred samotnou kúpou obrazu si dôkladne premyslite jeho umiestnenie. Myslite aj na tie najmenšie detaily, odraz svetla, či prítomnosť ďalších výrazných bytových doplnkov. Veľkorozmerný obraz vynikne najmä na väčších, farebne jemnejších plochách, napríklad nad sedačkou alebo posteľou. Menšie obrazy sa zas hodia na užšie steny, nad schodisko, do chodby alebo kúpeľne. V poslednom období sa dostáva do popredia aj kompozícia viacerých menších obrazov, ktoré môžete ľubovoľne usporiadať a rozmiestniť do rôznych geometrických tvarov. Pri výbere jednotlivých obrazov odporúčam kombinovať iba jeden typ a jeden umelecký štýl.

TIP: Ideálna šírka obrazu umiestneného nad sedačkou alebo posteľou by mala byť minimálne do dvoch tretín ich šírky.
Abstraktný obraz v obývačke
Abstraktný obraz umiestnený v obývačke nad sedačkou, ktorého šírka je väčšia ako dve tretiny šírky sedačky

Miestnosť

Každá miestnosť v byte alebo dome je iná, či už svojou funkciou, tvarom, veľkosťou a v neposlednom rade i vybavením. Týmto atribútom je nevyhnutné prispôsobiť samotný štýl nástenného umenia. Poďme sa spoločne pozrieť, aké obrazy sa hodia do jednotlivých miestností.

Obrazy do obývačky

Obývačka patrí k veľmi obľúbeným a zároveň aj najnavštevovanejším miestnostiam. Z tohto dôvodu mnoho ľudí vyberá obraz najskôr do obývačky a až potom do iných častí bytu. Vzhľadom na to, že obývačka poskytuje rodinným príslušníkom priestor na oddych a relax, odporúčam siahnuť po obrazoch s príjemným, pozitívne ladeným dizajnom. V moderných obývačkách krásne vynikne abstraktné umenie s nepravidelnými líniami, prípadne viacdielne obrazy na stenu. Jednoduchý, farebne neutrálny obraz sa hodí do obývacích izieb s množstvom doplnkov, kde celý priestor zharmonizuje a vyváži.

Obrazy do kuchyne

Kuchyňa disponuje obmedzeným priestorom pre obrazy, keďže väčšiu časť steny zakrýva kuchynská linka s poličkami a kuchynskými spotrebičmi. Veľmi dobrou voľbou budú menšie obrazy v pestrejších farbách ako je červená, oranžová a ružová, ktoré nielenže oživia priestor, ba čo viac, podporia chuť do jedla. K tej dopomôžu aj obrazy s motívmi obľúbeného jedla, kávy alebo iných pochutín. Samozrejme, vítané sú aj abstraktné motívy ukrývajúce v sebe emócie samotného umelca.

Obrazy na stenu do kuchyne
Motívy jedla, kávy a iných pochutín sú ideálne pre obrazy do kuchyne

Obrazy do kúpeľne

Na prvý pohľad sa môže zdať, že kúpeľňa nie je najvhodnejším miestom pre obrazy, avšak opak je pravdou. Maľby alebo fotoobrazy s jemným modrým nádychom krásne dotvoria interiér a pôsobia upokojujúco, čo oceníte najmä pri relaxácií vo vani. Celkový dojem čistoty a harmónie tela i duše umocnia motívy vody, mora a morských vĺn.

TIP: Pri výbere obrazu do kúpeľne sa odporúča umývateľný obraz s plastovým rámom, ktorý má podstatne dlhšiu životnosť.

Obrazy do spálne

Spálňa spolu s obývacou izbou je miestom určeným primárne na oddych a odosobnenie sa od všetkých povinností. Zároveň však ponúka dostatok priestoru pre nástenné umenie, ktorého hlavným poslaním je navodiť príjemnú, upokojujúcu atmosféru. Výbornou voľbou sú obrazy s prírodnými motívmi v teplejších farbách, oranžovej prípadne žltej. Pocit bezpečia a stability navodzujú farby ako hnedá, modrá alebo zelená. Myslite na to, že spálňa má byť voľná a priestranná, s minimom rušivých elementov a doplnkov. To isté platí aj v prípade obrazov.

Obraz do spálne
Obraz v spálni, ktorý je zladený s nábytkom

Obrazy do pracovne alebo kancelárie

Pracovňa predstavuje formálny priestor určený na prácu a obchodné stretnutia. Zároveň z pohľadu výberu obrazu patrí k tým najnáročnejším. Obrazy v kancelárií nesmú pôsobiť rušivo, práve naopak, mali by podporiť a zefektívniť pracovný výkon. Vzhľadom na charakter a účel tohto priestoru sa odporúčajú skôr neutrálnejšie farby, biela a šedá, ktoré zároveň napomáhajú k lepšej koncentrácií. Dobrým riešením sú fotoobrazy svojej rodiny a priateľov evokujúce domáce prostredie.

Obrazy do detskej izby

Detská izba dáva dieťaťu priestor na sebarealizáciu a plnenie svojich tajných snov, v ktorých sa často ocitá v roli niektorého z rozprávkových hrdinov. Pre školáka je však aj miestom plnenia svojich školských povinností, vyžadujúcich si dávku pozornosti a kreativity. Práve tú podnecujú pestré, veselé obrazy, ktoré najviac vyniknú na neutrálnom podklade. Naopak, ak má váš malý nezbedník detskú izbu namaľovanú v sýtych, výrazných farbách, voľte jemnejšie obrazy na stenu, napríklad samotné kresby detí. Tie dáte zarámovať, zavesíte a uvidíte, ako bude dieťa na svoju prácu hrdé.

Rám

Dôležitým atribútom súvisiacim s kúpou obrazu je výber vhodného rámu. Ten nesmie konkurovať samotnému dielu, práve naopak, má ho zvýrazniť a doplniť. Nie každý rám je vhodný ku každému obrazu. V súčasnosti sú populárne hladké drevené rámy, ktoré vynikajú svojou jednoduchosťou. Navyše sú k dispozícií v rôznych odtieňoch, vďaka čomu ich ľahko zladíte s ostatným nábytkom. Hodia sa prevažne k moderným abstraktnejším obrazom.

Rám na obraz
Rám na obraz nesmie konkurovať samotnému dielu, práve naopak, má ho zvýrazniť a doplniť.

Historické maľby či obrazy vo vintage štýle vyniknú v drevených pozlátených rámoch s rôznymi ornamentami. Veľmi jemné a ľahké sú hliníkové rámy, ktoré máte podobne ako drevené k dispozícii vo viacerých farbách. Počítajte však s ich podstatne vyššou cenou. Naopak, ak hľadáte lacnejšiu alternatívu, odporúčam siahnuť po plastových rámoch s rôznymi atraktívnymi imitáciami dreva či kameňa.

Aké sú alternatívy k obrazom?

Ozdobou interiéru nemusí byť iba obraz. V poslednom období nájdete na trhu množstvo ďalších doplnkov na steny, ktoré taktiež veľmi pekne doplnia jednotlivé časti bytu alebo domu.

Nálepky na stenu

Jednoduchá aplikácia, lákavý dizajn a primeraná cena. To všetko hrá v prospech moderných samolepiek na stenu. Okrem detských 3D motívov s rozprávkovými hrdinami si môžete vybrať niektorý zo série inšpiratívnych citátov, zobrazení zvierat či prírody. Pri ich lepení nemusíte vŕtať do steny žiadne diery, ba čo viac, po čase môžete nálepky odlepiť a nalepiť do inej miestnosti, čím ušetríte náklady na kúpu ďalších.

Plagáty

K praktickým a stále moderným doplnkom na stenu patria taktiež plagáty. Vďaka tenkému, ľahko zvinuteľnému papieru sa dajú kedykoľvek zvesiť a uložiť do skrine. Najčastejšie si ich môžete zakúpiť s motívmi hudobníkov a hercov. Avšak stretnete sa aj s plagátmi rastlín či tematikou anatómie ľudského tela. Vzhľadom na nízku cenu sú ideálnou dekoráciou nielen pre izby teenegerov, ale i do jednotlivých tried v školách ako výborná edukačná pomôcka.

Tapety

V súčasnosti sa tapety stávajú čoraz populárnejším bytovým doplnkom. Na výber máte z vodoodolných vinylových, klasických vliesových alebo tenkých papierových tapiet. Do modernej obývačky sa hodia originálne fototapety s 3D abstraktnými motívmi. Deti zas uvítajú veselé tapety s rozprávkovými postavičkami. Spolu s tapetami si nezabudnite kúpiť špeciálne lepidlo a ďalšie náradie potrebné na nalepenie. Celý proces od nanášania lepidla na stenu, až po samotné lepenie tapety nájdete v mnohých videách a článkoch.

Tapisérie (gobelíny)

Tkané nástenné koberce si svojich priaznivcov získajú najmä medzi milovníkmi histórie a starožitností. S prihliadnutím na ich rozmery sú vhodné do väčších priestorov, kde vynikne všetka ich krása a pôvab. Vrátane historických motívov sa stretnete aj so zobrazeniami krajiniek, zvierat a inými obrázkami.

Časté otázky

Ako ste si už mohli všimnúť, výber obrazu, ktorý bude nielen lahodiť vášmu oku, ale i výborne doplní interiér, nie je najjednoduchšia úloha. Nehovoriac ešte o jeho zavesení a následnej údržbe, ktorej sa budem venovať v nasledujúcich riadkoch.

S akými závesnými systémami na obrazy sa môžete stretnúť?

Ak hľadáte úchyt pre malý, ľahký obraz do niekoľko desiatok gramov, siahnite po tzv. žraloku, teda praktickom, ohybnom pánte s otvorom, ktorý stačí na obraz iba zľahka pritlačiť. Pri obrazoch s maximálnou hmotnosťou do 250 gramov sa odporúča použiť závesný háčik typu krokodíla so zúbkami na bočných stranách. Pevnejší, vhodný pre obrazy na stenu nad 250 gramov je háčik v tvare očka, pri ktorom však počítajte s miernym odstupom obrazu od steny, čo nemusí byť zrovna najestetickejšie.

Na ťažšie obrazy je vhodný napr. Click rail systém, pozostávajúci z koľajničiek, laniek a drobných háčikov. Predstavuje výborné riešenie pre steny s viacerými obrazmi, ktoré ušetríte od množstva dier. Navyše, jednotlivé obrazy môžete ľubovoľne posúvať a premiestňovať.

Do akej výšky zavesiť obraz?

Ideálne umiestnenie obrazu na stene závisí predovšetkým od vašich priestorových možností a samotnej výšky stropu. Vo všeobecnosti by sa mal stred obrazu pohybovať na úrovni očí, pričom výška spodnej línie rámu je približne vo výške 150 – 160 cm.

V čom spočíva starostlivosť o obraz?

Podobne, ako na jednotlivé časti nábytku, tak aj na obrazy sadá prach, ktorý je potrebné pravidelne utierať. Na odstránenie prachu z maľovaných, akrylových obrazov a olejomalieb, odporúčam použiť suchý štetec, jemnú prachovku alebo guľôčku z chlebovej striedky. Na utieranie rámov sa zas hodí vlhká handrička namočená v teplej vode. Opatrne s ňou poutierajte celý rám s jednotlivými záhybmi, ktorý následne nechajte dôkladne vysušiť. Drevený rám môžete na záver ešte pretrieť špeciálnou leštenkou na nábytok.

Niekoľko praktických tipov na záver

 • Obrazy s prevahou vertikálnych línií vytvoria ilúziu vyššieho stropu a navodia atmosféru formálnosti
 • Obrazy s horizontálnymi líniami priestor opticky predĺžia
 • Na bielych stenách vyniknú obrazy podstatne viac, ako na farbených, s ktorými skôr splynú
 • V prípade, že máte stenu v pestrej farbe, orámujte obraz paspartou
 • Olejomaľby zaveste na stenu bez rámu, budú výraznejšie
 • Pred vešaním si obrazy najskôr rozložte na čistý biely papier, obkreslite a vyznačte miesta na klinčeky. Priložením tohto papiera na stenu získate presnejšiu predstavu o celkovej nástennej kompozícii obrazov.

S výberom obrazu to nefunguje tak, ako v láske. Obraz, ktorý vás svojim dizajnom očarí na prvý pohľad, vôbec nemusí byť ten správny a po čase ho môžete vnímať úplne inak. Z tohto dôvodu sa s kúpou obrazu neunáhlite a všetko si dôkladne premyslite. Pokojne si popozerajte aj viac obrazov, ku ktorým sa s odstupom času vráťte, a ostanete prekvapení, aké pocity vo vás vyvolajú.

Zdroje:

5/5 - (1 vote)
Redakcia online magazínu TIPTOPZENA.sk. Pod týmto účtom sú uverejnené príspevky od viacerých autorov. Pokiaľ sa Vám naše články páčia a chceli by ste nás podporiť, môžete tak spraviť ich zdieľaním a like-ovaním. ĎAKUJEME!

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.