Prečo sa dáva hélium do balónov? Zaujímavé fakty o héliu

Zaujímalo vás niekedy, prečo práve “hélium do balónov” je ten správny recept na plnenie balónov? Pretože po vodíku je druhý najľahší plynný prvok. Vďaka tejto skutočnosti balóny naplnené héliom krásne lietajú. A to je predsa to, čo od nich očakávame, všakže?

To, že vďaka nemu lietajú balóny, však nie je jeho jediná zaujímavá vlastnosť. Má ich oveľa viac. Pozrela som sa preto na tento bezfarebný plyn a zistila pre vás niekoľko zaujímavých faktov. Poďme sa na ne spolu pozrieť.

Obsah článku

Odporúčanie, kde kúpiť hélium do balónov

Pre tých, čo chcú vedieť, aká je aktuálna cena hélia a príklady, kde ho je možné kúpiť, som pripravila jednoduchú tabuľku. Po kliknutí na tlačidlá „Predaj hélia“ budete presmerovaní do konkrétnej sekcie. Nemusíte sa tak prehrabávať v ponuke jednotlivých eshopov.

KDE KÚPIŤ HÉLIUM DO BALÓNOV
Party obchod Heliumking.skEshop Alza.sk

História využitia hélia

Balóny sa dajú plniť aj samotným vzduchom, no ako už vieme, naplnené vzduchom nelietajú. Kedysi sa balóny plnili napríklad aj vodíkom. Ten je však veľmi horľavý a zároveň výbušný, takže to nebol práve najlepší nápad.

Lietajúce balóniky naplnené héliom
Lietajúce balóniky naplnené héliom

Do akcie teda nastúpilo hélium. Ako plyn, ktorý nepáchne, nehorí a nevybuchuje, je dokonalou náhradou za vodík. A navyše, balóny naplnené héliom lietajú. Hélium teda môžeme označiť ako bezpečný a vhodný plyn na plnenie balónov.

Dôvod, prečo je hélium nie práve najlacnejšie

Ťažba hélia je veľmi nákladná a zložitá. Nakoľko sa nedá vyrobiť a musí sa ťažiť, jeho cena rastie každým rokom. Dokonca sa hovorí, že zásoby hélia sa pomaly míňajú a budú stačiť možno ešte pár desiatok rokov. Naše vnúčatá či pravnúčatá si tak o héliu budú asi už iba rozprávať.

Tento jednoduchý fakt ovplyvňuje cenu hélia nie práve smerom, ktorý by sme si priali. Avšak, aj keď je drahší ako napríklad vodík, stále má omnoho viac pozitív a je s ním väčšia zábava. Užime si ho teda, kým ešte máme tú možnosť.

V balónoch dlho nevydrží

Pravdou je, že aj keď vďaka nemu balóny lietajú, nevydrží to zas až tak dlho. Balóny naplnené héliom sa nevydržia vznášať nejak extra dlho, pretože hélium z neho po čase začne unikať. Ako je to vlastne možné?

Ako sme si spomenuli vyššie, hélium je druhý najľahší plyn. Vďaka tomu môžu balóny lietať, no zároveň z nich hélium postupne vyprchá. Plášť balónov totiž nie je úplne nepriepustný a tým, že je hélium tak ľahké, jednoducho sa dá na únik. Dá sa tomu ale trochu zabrániť. Čím je totiž teplota okolia nižšia, tým dlhšie vám párty hélium v balóne vydrží.

Ďalšie využitie hélia

Vedeli ste, že hélium sa používa napríklad aj ako súčasť paliva pre vesmírne lety? Nájdeme ho taktiež v medicíne či vo zváračskom priemysle. Pri morskom potápaní je hélium dokonca nosným plynom pre kyslík. Využíva sa tak pre jednoduchšie dýchanie plynných zmesí, ktoré potápači využívajú.

Prečo nám hélium mení hlas?

Farba nášho hlasu závisí od viacerých faktorov. Na našu artikuláciu majú vplyv napríklad zuby, hrdlo i spôsob reči a dýchanie. Ak chcete kričať, vydýchnete rýchlejšie. Ak by ste prestali dýchať a chceli rozprávať, nepôjde to príliš dlho. Vyskúšajte si to.

Keď sa nadýchneme hélia, ktoré má veľmi nízku hustotu, okamžite sa bude vznášať smerom hore do atmosféry. Táto jeho nízka hustota zvýši frekvenciu vášho hlasu, vďaka čomu budete znieť piskľavo. Skúšali ste to už? Kúpte si napríklad hélium v spreji alebo héliovú fľašu, nafúknite si balónik a následne ho vdýchnite.

Špeciálne súpravy či spreje

Na trhu s héliom nájdete naozaj všeličo. Vezmime si napríklad hélium v spreji. Je to praktické a ľahko prenášateľné. Naplníte ním niekoľko balónov, ktoré vám vydržia lietať dokonca aj týždeň. Samozrejme to závisí od toho, aký typ balónika ním naplníte.

Héliová fľaša resp. hélium do balónov
Héliová fľaša

Kde vlastne hélium kúpiť? Kde prebieha predaj hélia? V rôznych párty obchodoch či v eshopoch si viete kúpiť héliovú fľašu, s ktorou nafúknete až 100 balónov. S takou náplňou to musia byť už veľmi zaujímavé oslavy. V niektorých eshopoch dokonca nájdete aj špeciálne súpravy, kde vám k samotnému héliu pridajú aj sadu balónov.

Postup: Fúkanie balónov héliom

Ak ste ešte nikdy nefúkali balóny pomocou héliovej fľaše, pozrite si video, ktoré nájdete nižšie v príspevku. Ja som vám, samozrejme, pripravila aj jednoduchý písaný návod, ako na to. Poďme sa teda spolu pozrieť na to, ako sa používa héliová fľaša.

Dôležité: Pred použitím sa vždy uistite, že héliová fľaša má izbovú teplotu.

  • Vyberte héliovú fľašu z obalu a postavte ju na rovnú plochu. Najlepšie bude, keď si s prípravou dáte načas, aby ste sa neskôr zbytočne nestresovali.
  • Hlavný ventil otočte proti smeru hodinových ručičiek. Nemusíte sa báť, plyn vám nezačne okamžite unikať. Poďme ďalej.
  • Na čierny ventil dajte balónik tak, aby ho celý obopínal. Predídete tak zbytočnému úniku hélia.
  • Podľa videa nižšie ohnite čierny ventil smerom dole. Týmto pohybom sa uvoľní bezpečnostný ventil a balónik sa vám začne plniť héliom.
  • Keď máte balón nafúknutý, uvoľnite čierny ventil, aby ste zastavili prúdenie hélia do balóna.
  • V prípade, že vám ešte ostal plyn a vy už ste s nafukovaním skončili, zavrite hlavný ventil. Stačí ho otočiť naspäť, tentoraz v smere hodinových ručičiek.

Hélium do balónov. Odpovede na časté otázky

Môže byť hélium nebezpečné?

S héliom to veru netreba preháňať. Pri jeho vdychovaní totiž bránite ostatným plynom dostať sa do pľúc. Hélium ich jednoducho vytlačí. Naše telo sa ale s neprítomnosťou kyslíka nevyrovnáva ľahko. Samozrejme, kyslíka máme v tele celkom dobré zásoby, ale len na niečo viac ako minútu.

Ak by ste sa nadychovali hélia dlhšie, pľúca by sa začali dusiť a mohlo by to mať na vaše zdravie naozaj nepríjemné následky. Pri hrách s héliom do balónov si preto treba dávať pozor. Nadšenie zo zmeny hlasu môže byť úžasné, ale treba si dávať pozor aj na zdravie.

Ako zistím, koľko hélia mi ešte zostalo v spreji/fľaši?

Nakoľko by zariadenie na odčítanie stavu predražilo celú súpravu, héliové fľaše a spreje nič také nemajú. Ak si ale chcete aspoň približne vypočítať, koľko balónov ešte viete nafúknuť, skúste si napríklad na samotnú fľašu písať, koľko balónov ste už nafúkli.

Môžem hélium skladovať?

Samozrejme. Ak ste hélium do balónov použili, prípadne vám ešte ostalo, môžete ho skladovať a v prípade potreby opäť použiť. Aby ste predišli úniku plynu, uistite sa, že ste poriadne zavreli hlavný ventil.

Čo s prázdnou héliovou fľašou?

Použitá héliová fľaša sa nedá opätovne doplniť. Väčšinou sú recyklovateľné, takže ich viete odniesť na zberný dvor.

Ako sa vám pozdáva tento zaujímavý plyn? Bez farby, bez chuti, bez zápachu, no aj tak toho má toľko čo ponúknuť. Raz možno nájdu spôsob, ako si vyrobiť syntetické hélium. Dovtedy budeme dúfať, že sa naše svetové zásoby tak rýchlo neminú. Ako nafukujete balóny vy? Použili ste už niekedy hélium do balónov?

Zdroje:

5/5 - (1 vote)
S písaním som začínala ako 12-ročná, a to poéziou a vedecko-fantastickými poviedkami. Neskôr prišli na rad blogy, potom vlastné domény a aktuálne sa moje hobby stalo mojím živobytím. Ak práve nerobím na svojich projektoch či pre klientov, nájdete ma buď v kruhu rodiny, s priateľmi v kaviarni alebo na prechádzke.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.