Kompletný návod, ako si vybrať to pravé svadobné oznámenie

Plánovanie svadby je už v plnom prúde a na rad prišli svadobné oznámenia. Zoznam tých, ktorých chcete pozvať, už máte a termín svadby tiež. Ako sa ale rozhodnúť pri výbere tých správnych svadobných pozvánok?

Svadobné oznámenie, to nie je len tak hocijaký papierik s pár číslami a dvoma menami. Je to vaše osobné vyjadrenie. Pozvánka pre rodinu a priateľov, s ktorými chcete stráviť výnimočný okamih vašich životov.

 

Teraz prídu na rad ale otázky. Ako si vybrať tie správne pozvánky na svadbu? Aký text by mali obsahovať? Z akých vzorov svadobných oznámení vlastne máte na výber? Sú pre vás vhodné luxusné, vtipné, netradičné či vlastnoručne vyrobené svadobné oznámenia?

Obsah článku

Tipy, na čo sa pri výbere svadobného oznámenia zamerať

Trh s pozvánkami na svadbu je naozaj pestrý a môže byť ťažké sa v ňom orientovať. Keď už si myslíte, že máte vybrané, očarí vás ďalšie množstvo ponúk. Čo s tým? Spolu si prejdeme všetko podstatné a dôležité, aby vaše pozvánky na svadbu boli zrkadlom vašej lásky. Aby z nich ľudia, ktorých máte radi, cítili aspoň trochu emócií, ktoré k sebe s partnerom prechovávate.

Miesto, kde sa svadba bude konať

Miesto, kde sa vaša svadba bude konať, je pri výbere tých správnych svadobných pozvánok dôležité. Podľa svadobného oznámenia si totiž pozvaní svadobčania vedia predstaviť, v akom štýle sa bude celá svadba niesť.

Iné svadobné oznámenia si dáte vyrobiť, ak máte svadbu v kostole a iné, ak sa uskutoční pod holým nebom. Možno by vám to ani nenapadlo, ale zo svadobných pozvánok sa toho dá veľa vyčítať.

Celkový štýl svadby

To isté platí aj o celkovom štýle svadby. Každý pár má svoje preferencie a každá svadba je niečím výnimočná. Pozvánky na svadbu by teda mali ladiť so zvyškom vášho svadobného dňa.

Romantické svadobné oznámenie
Romanticky ladené svadobné oznámenie

Považujete sa za romantický pár, pri ktorom by ste ako žena chceli mať všade kopu ruží či iných obľúbených kvetín? Alebo ste nenapraviteľní vtipkári a chcete byť čo najviac originálny? Zaujal vás folklór a chcete mať svadbu v tomto štýle? Prispôsobte tomu aj vaše pozvánky.

Na čo pri svadobných oznámeniach nezabudnúť?

Najskôr je treba porozumieť tomu, čo vlastne svadobné oznámenie je. Čo ním chcete povedať? Je to oznámenie o tom, že ako pár plánujete spečatiť vašu lásku a chcete to s ľuďmi osláviť. Ako ho ale napísať, aby bolo zrozumiteľné a bolo na ňom všetko, čo je treba?

Píšte ho v druhej alebo v tretej osobe

Oznámenie o svadbe sa často píše v druhej alebo v tretej osobe. Určite ste už mali v rukách svadobné oznámenie. Niekedy začína slovami ako „Oznamujeme Vám…“ a inokedy „… Vám oznamujú…“. Tak či onak, je to len na vás, pre akú formu sa rozhodnete.

Pošlite ho dostatočne vopred

Možno vám to nepríde, ale svadobné oznámenia by hostia mali dostať v predstihu. Väčšinou sa posielajú minimálne mesiac vopred, kľudne aj dva, ak sa dá. Nikdy neviete, či sú odcestovaní, či si to stihnú zo schránky aj vziať a či si budú môcť svoju účasť na poslednú chvíľu naplánovať.

RSVP kartička ako praktický bonus

Táto skratka vám môže byť neznáma, avšak ide o jednoduchú a veľmi praktickú vec. Je to vlastne potvrdenie účasti vašich hostí. Túto kartičku vám potvrdia a odošlú ako potvrdenie, že sa vášho výnimočného dňa zúčastnia. Je to praktické najmä pri veľkých svadbách, prípadne, keď prosto potrebujete vedieť, koľko svadobných hostí budete mať.

Čo by malo svadobné oznámenie obsahovať?

Povedali sme si, na čo pri svadobných oznámeniach netreba zabúdať. Teraz prejdime rovno k samotnej pozvánke na svadbu. Čo konkrétne by mala obsahovať?

Text na svadobných oznámeniach
Neviete, aký text a aké informácie by malo svadobné oznámenie obsahovať?
 • celé meno nevesty a ženícha aj s adresami
 • dátum a čas obradu
 • miesto, kde sa obrad koná
 • adresa, kde vám môžu posielať gratulácie

V prípade, že chcete mať na svadbe určitý dress code, prípadne chcete, aby vaši svadobčania prišli oblečení ako v bežný deň, je dobré to tam napísať.

Dodatočné vylepšenia svadobných oznámení

V prvom rade netreba zabúdať na dodatočné pozvanie k svadobnému stolu. Svadobné oznámenia sa predsa dávajú ľuďom, ktorých chcete na obrade, no nie každého automatický pozývate aj k svadobnému stolu.

Pozvánky k svadobnému stolu bývajú zväčša vložené do svadobného oznámenia a človek teda rovno pri čítaní pozvánky vie, či je pozvaný aj k svadobnému stolu.

VEDELI STE, ŽE niektorí budúci mladomanželia si nechávajú vyrábať aj špeciálne kartičky, cez ktoré vám vtipne vysvetlia, aké svadobné dary preferujú?

Do svadobného oznámenia sa často vkladá aj originálny text, prípadne sa tam pridávajú populárne citáty či texty z obľúbených piesní snúbencov. Čo všetko na svadobnom oznámení budete mať, už je len a len na vás.

Štýly svadobných oznámení

Ako som už vyššie spomenula, svadobné oznámenie by malo ladiť s celkovým štýlom vašej svadby. Takže ak máte svadbu na prírodný štýl, svadobné oznámenia by mali byť rovnako ladené. Pozrime sa teda spolu bližšie na konkrétne štýly.

Netradičné svadobné oznámenia

Či už vám záleží na cene, kvalite prevedenia, originalite alebo čomkoľvek, určite chcete zaujať. Čo takto výroba vlastných pozvánok na svadbu? Svadobčania na ne tak skoro nezabudnú a isto si ich odložia.

Ako príklad netradičného svadobného oznámenia si môžeme uviesť napríklad leporelo. Svadobné oznámenie by tak bolo poskladané z viacerých častí a vaši hostia by z neho mali krásnu spomienku.

Ďalším tipom je napríklad použiť namiesto papiera na svadobné oznámenia drevo. Papier je bežný, drevo už tak bežné nie je. Nepotrebujete ani obálku. takéto svadobné oznámenie si vaši blízki určite zapamätajú. Možností je mnoho, originalite sa medze nekladú.

Luxusné svadobné oznámenia

Ak ste zástanca nádherných zdobených obálok a navoňaného papiera, prečo nie? Vyskúšajte to tak aj so svadobnými oznámeniami. Papier môže byť pretkaný krásnymi niťami, tu a tam vyskočí spod obálky perlička či samotná obálka bude honosne zapečatená. Výber je na vás, inšpirujte sa na internete.

Luxusné svadobné oznámenia
Zlaté farby dodávajú svadobným oznámeniam luxusný vzhľad

Vtipné svadobné oznámenia

Ak ste vtipkári a máte radi humor, môžete tak ladiť aj celý váš významný deň, a teda aj oznámenia o svadbe. Môžete to celé podať cez vtip a vložiť tak do vašej pozvánky na svadbu kus humoru.

Romantické svadobné oznámenia

Plánujete svadbu v kostole či na lúke plnej kvetinových výzdob? Alebo sa budete brať na zámku? Kdekoľvek to bude, ak to chcete čo najviac romantické, dolaďte do toho štýlu aj samotné oznámenia. Jemné, zlaté či strieborné ornamenty a elegantné písmo dá svadobčanom vedieť, že táto svadba sa bude niesť v krásnom romantickom štýle.

Svadobné oznámenia online

Vedeli ste, že svadobné oznámenie môžete mať online? Všetko máte rovno na internete a každý váš svadobný hosť má k nemu prístup kedykoľvek chce. Tento zaujímavý nápad beží už nejaký ten rôčik a teší sa veľkej obľube.

Vďaka online svadobnému oznámeniu tak môžete elegantne osloviť vašu rodinu a priateľov a dať im vedieť, že sa chystá niečo výnimočné. Uvidieť to tak budú mať možnosť aj tí, ktorým do schránky nepríde svadobné oznámenie, ale aj celému vášmu okoliu.

Na svoj vlastný web o svadbe si potom budete môcť dať poďakovanie všetkým zúčastneným a vaši svadobčania si tak neskôr budú môcť prezrieť vaše spoločné zážitky či dokonca aj fotky zo samotnej svadby.

Tak ako pri klasických svadobných oznámeniach, tak aj pri tých online sa hostia dozvedia všetky informácie, ktoré potrebujú. Skúste napríklad internetové svadobné agentúry či eshopy, ktoré vám poradia nielen s online svadobnými oznámeniami a webmi, ale aj s mnohým ďalším.

Odporúčam napríklad svadobný eshop Fiores alebo môžete skúsiť webovú aplikáciu NašeÁno. Cez Fiores sa o vás postarajú priamo ich ľudia a cez aplikáciu NašeÁno si vyrobíte svadobný web sami. Vaši hostia tak môžu priamo na webe nájsť nielen dátum vašej svadby, ale aj informácie ohľadom programu. Vy zas budete mať lepší prehľad o zozname hostí. Skúsite to online?

Špeciálny tip: Chocotelegram

Čo poviete na čokoládové svadobné dary pre svadobčanov, rodičov či novomanželov? Čo by ste povedali na kvalitnú belgickú čokoládu na ktorej by bola personalizovaná tlač s menami, dátumom svadby alebo hocijaký iný motív podľa vášho výberu? Alebo darujte Chocotelegram, tým určite sladko prekvapíte každého.

Svadobný chocotelegram
Svadobný chocotelegram – napíšte vlastnú čokoládovú správu alebo oznam.

Tipy na úpravu svadobných oznámení

Odborníci vám veľmi radi poradia, ako čo najlepšie stvárniť vaše predstavy o svadobných oznámeniach. My si dáme pár inšpirácií, vďaka ktorým sa budete vedieť vyznať v tom, z čoho vlastne máte na výber.

Písmo

Na vyhotovenie vašich svadobných oznámení môžete použiť napríklad slepotlač, gravírovanie, reliéfne písmo či vyrezávanie do papiera. Pri netradičných sa používajú aj koláže a pri romantických zas môžete často vidieť pozlátené či postriebrené písmo. Ak chcete umocniť výnimočnosť oznámenia, skúste aj dekoratívne prvky.

Obálka

Nielen pri samotnom oznámení o svadbe sa viete vyhrať. Takisto pri tvorbe obálok si viete pomôcť rôznymi spôsobmi, aby boli vaše oznámenia originálne a zároveň pútavé. Či už ste za extravaganciu, eleganciu či luxus, vyhrať sa dá v každom prípade.

Niektoré páry si dávajú na svadobné oznámenia aj spoločnú fotografiu
Niektoré páry si dávajú na svadobné oznámenia aj spoločnú fotografiu

Výber motta

Na internete nájdete naozaj mnoho známych, aj menej známych, obľúbených aj nevšedných citátov, ktoré môžete pri tvorbe vášho svadobného oznámenia použiť. Každý, kto ho dostane, bude vedieť, ako veľmi sa máte radi.

Dajte im to vedieť, zapojte fantáziu. Či už ide o vaše vlastné obľúbené motto, častú vetu alebo verš z obľúbenej básne či piesne, oznámte to cez tie riadky svetu.

Zaujímavosti o svadobných oznámeniach

Zdá sa vám, že už sme si prešli všetkým? Áno, máte pravdu. Nakoniec som si však pre vás pripravila ešte pár zaujímavostí, ktoré vás možno prekvapia. Nemusíte predsa stále len niečo riešiť a hľadať. Zastavte sa na chvíľu a spríjemnite si chvíle niekoľkými zaujímavými faktami, na ktoré som pri písaní článku narazila. 🙂

 • Písomné svadobné oznámenia vznikli už niekedy v 16. storočí. Viete, komu za ne vďačíme? Práve mníchom. Tí boli v tej dobe totiž jediní, ktorí vedeli písať.
 • Aké to bolo, keď ešte svadobné oznámenia neexistovali? Na ohlásenie svadby boli povolaní ľudia, ktorí chodili na koni či peši po dedine a pozývali ľudí na svadbu.
 • Ako predchádzali ľudia v minulosti tomu, aby im na ich veľké svadby neprišli nezvaní hostia? Jednoducho. Každý hosť sa pred vstupom na obrad či svadobnú hostinu musel preukázať svojou pozvánkou.
 • Kedysi sa dokonca oznámenia posielali v dvoch obálkach. Bolo to kvôli tomu, že ich často roznášali poslovia na koňoch. Vrchnú obálku tak často zašpinili, ale vnútorná ostala krásne čistá.
 • Naši českí susedia sa môžu pýšiť najväčším svadobným oznámením. Vyrobené bolo pre svadobný veľtrh a po rozložení malo dĺžku až 3 metre.
 • Ako to majú celebrity? Možno ste si všimli, že mnohé známe tváre sa berú tajne. Aby predišli neželaným paparazzim, svadobné oznámenia rozosielajú deň-dva pred svadbou, či dokonca až v deň samotnej svadby.
 • Snom pomaly každej americkej nevesty je dostať sa do známych novín The New York Times. Ako? V nedeľnej prílohe totiž uverejňujú svadobné oznámenia.
 • Americká pošta vydáva každý rok špeciálnu sériu svadobných srdiečkových známok tzv. „love stamps“. Tieto známky sú určené len na obálky so svadobnými oznámeniami.

 

Čo poviete? Svadobné oznámenia si prešli veru pekným kúskom histórie. Raz sa bude rozprávať možno aj o online pozvánkach ako o niečom historickom. Nechajme sa prekvapiť.

Dúfam, že ste sa tu dočítali všetky potrebné informácie na tvorbu tých najkrajších svadobných oznámení. Zároveň vám prajem, aby ich tvorba išla hladko a aby ste boli spokojní nielen s oznámeniami, ale aj s celým svadobným procesom.

Zdroje:

5/5 - (2 votes)
S písaním som začínala ako 12-ročná, a to poéziou a vedecko-fantastickými poviedkami. Neskôr prišli na rad blogy, potom vlastné domény a aktuálne sa moje hobby stalo mojím živobytím. Ak práve nerobím na svojich projektoch či pre klientov, nájdete ma buď v kruhu rodiny, s priateľmi v kaviarni alebo na prechádzke.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.