Svadobná výzdoba. Manuál pre budúcich mladomanželov. Na čo všetko by ste nemali zabudnúť?

Svadobná výzdoba by nemala chýbať na žiadnej svadbe . Akokoľvek budú svadobné dekorácie jednoduché, vďaka nim dodáte tomu jedinečnému okamihu, akým svadba je, na jedinečnosti.

Možno si poviete, že veď to je jednoduché, no opak môže byť pravdou. Určiť si svadobnú výzdobu nie je ľahké. Vyžaduje si to prípravy. Z čoho všetkého vlastne svadobná výzdoba pozostáva? Na čo všetko sa treba zamerať? Pripravila som si pre vás zoznam základných prvkov svadobnej výzdoby.

Obsah článku

Svadobná výzdoba priestoru, kde si poviete „áno“

Začneme s dekoráciami samotného jadra svadby. Moment, kedy sú dvaja ľudia zjednotení v celok ako manželia, predsa nebudeme zanedbávať. Úžasný moment vašich životov musí byť doplnený úchvatným prostredím.

Vstup do obradnej miestnosti

Zámerne som ho nenazvala vchod, pretože svadbu predsa môžete mať aj vonku. Existujú rôzne alternatívy vstupu do obradnej miestnosti. Môže to byť brána kostola, vchod do kaštieľa či dve kvetinové vázy.

Akýkoľvek vstup máte k dispozícií, viete ho nádherne prispôsobiť. Malo by byť každému jasné, že za tými dverami sa koná niečo výnimočné. Ozdobte si ho napríklad kvetmi, stužkami, vencami či spomínanými vázičkami.

Ulička so stoličkami

Aj uličku k oltáru si viete vyzdobiť tak, aby doladila celkovú atmosféru svadby. Vy aj vaši hostia tak budete mať zo svadby zas o čosi krajší pocit. Ako to docieliť? Napríklad červeným kobercom alebo rozptýlenými lupeňmi ruží či iných kvetov.

Kvetinová svadobná výzdoba pomedzi stoličky pre svadobných hostí
Kvetinová svadobná výzdoba pomedzi stoličky pre svadobných hostí

Spomenula som len dva spôsoby, ako si ozdobiť uličku k oltáru, ale existuje ich samozrejme viac. Čo sa týka stoličiek, aj tie sú samozrejme krajšie s výzdobou ako bez. Väčšinou sa svadobné dekorácie umiestňujú po bokoch stoličiek, aby tak stoličky pôsobili zaujímavejšie. V prípade, že robíte svadbu vonku, môžete na spestrenie použiť napríklad svadobné balóny.

Oltár

K tomuto poviem len jediné. Ak máte svadbu napríklad vonku, osobne sa mi na svadbách najviac páčia práve svadobné oblúky. Je to také romantické a zároveň krásne! A tiež je to úžasné prostredie na vaše „ano“ či na svadobné fotografie.

Výzdoba svadobnej hostiny

Po obrade a gratuláciach sa väčšinou mladomanželia aj so svadobnými hosťami presúvajú na svadobnú hostinu. Táto slávnostná časť svadby má viac oblastí, ktoré je dobré vyzdobiť. Skúsim si s vami postupne všetky prejsť.

Presun na hostinu

Už len samotná cesta z miesta obradu na miesto hostiny si zaslúži mať svoje výnimočné znaky. Výzdoba svadobného auta je tiež jedna z vecí, na ktoré netreba zabúdať. Vyzdobiť ho môžete aj celkom jednoducho, iba stuhami.

Svadobné auto
Výzdoba svadobného auta je tiež jedna z vecí, na ktoré netreba zabúdať

Niekedy si môžete na svadobných autách všimnúť aj dekorácie z  umelých či živých kvetov alebo dokonca aj balóny na spätných okienkach auta. Záleží len na vás, ako veľmi chcete po ceste na obrad či na hostinu zaujať okolie.

Osvetlenie svadobnej hostiny

Možno vám to príde ako nepodstatná časť, ale verte mi, že fotograf vám za to poďakuje. A potom následne aj vy si poďakujete, keď uvidíte svadobné fotografie. Okrem toho, správnym osvetlením viete priestoru dodať na kvalite. Nielen vy, ale aj dekorácie tak budú vyzerať úžasne.

Stoly a sedenie

Možno by ste to ani nepovedali, ale typ stoličiek a stoly vedia ovplyvniť celkovú atmosféru. Na väčšine svadieb býva jeden typ stoličky a buď stoly usporiadané do tvaru písmena U, alebo aj kruhové. Okrem komfortu svadobčanov ich zaujmite aj výzdobou.

Na stoloch sa môžete krásne predviesť. Je toľko možností, ktorými sa môžete inšpirovať. Na stoloch by nemali chýbať orientačné tabuľky resp. svadobné menovky s menami hostí, aby si každý našiel svoje miesto a nenastal rozruch okolo sedenia.

Tieto menovky viete krásne zladiť do štýlu celkovej výzdoby a ulahodiť tak nejednému oku. Okrem mena hosťa tam môžete mať napríklad aj dátum svadby alebo nejakú vtipnú hlášku. Okrem samotných menoviek si môžu hostia na stole nájsť aj svadobné poháre či krabičky na peniaze, do ktorých vám môžu vhodiť “niečo na začiatok”.

Prestieranie stolov na svadobnú hostinu
Prestieranie stolov na svadobnú hostinu

Čo sa týka sedenia, na stoličkách môžete mať návleky alebo uviazané mašle, ktoré dotvoria celkovú atmosféru. Vymyslieť sa toho dá naozaj veľa. Takisto môže byť na každej stoličke uviazaný svadobný balónik.

Kvetinová svadobná výzdoba

Čo by to bolo za svadbu, keby sme zabudli na kvetinovú výzdobu? Vlastne, keď sa to tak vezme, tak aj keby tam žiadna nebola, ľudia na obrad prinesú hŕbu kvetov, ktoré by sa dali neskôr použiť na samotnú výzdobu. Ale to len pre príklad.

Po výbere kvetinárstva a kvetín, ktoré chcete na vašej svadobnej hostine mať, to ani zďaleka nekončí. Ďalším krokom je správne umiestnenie jednotlivých váz či kvetinových dekorácií. Kvety môžete mať na stole vo vázach, prípadne môžete mať po stoloch cestičky vytvorené z lupeňov ruží. Možností je naozaj veľa.

Ďalšie zaujímavé svadobné dekorácie

Chcete si ešte o čosi viac spríjemniť váš svadobný deň? Čo takto dať hosťom priestor, kde sa budú môcť odfotiť a trochu si zablbnúť? Väčšinou sa o kulisy postará váš svadobný fotograf, to je pravda. Ale bolo by dobré, aby si tie kulisy mal kam dať a aby aj hostia vedeli, že keď si chcú urobiť fotografie na pamiatku, majú na to aj zvlášť vyhradený priestor.

Ďalším dobrým zvykom je mať pri vchode na svadobnú hostinu knihu hostí. Všetci sa vám tam postupne zapíšu a vy tak budete mať zas o niečo viac na pamiatku. Bola som na svadbe, kde sme okrem samotného podpisu venovali mladomanželom aj svoj odtlačok prsta. Muži mali modrú farbu a ženy červenú.

Môj špeciálny tip

Vedeli ste, že okrem samotnej výzdoby môžete svadobčanov potešiť aj maličkosťou v podobe darčeka? A čo takto chutný darček v podobe čokoládových praliniek? Dnes už viete kúpiť lákavé čokoládové pyramídy či pralinkové tortičky.

Darček pre svadobčanov

Ako si to celé naplánovať

Keď už sme prešli všetky základné prvky svadobnej výzdoby, poďme si povedať nejaké príklady. Lepšie si to tak budete vedieť zorganizovať a na nič nezabudnete.

V prípade, že to chcete nechať celé na svadobnú agentúru, máte o starosť menej. Všetko budete riešiť s nimi a o všetko dôležité sa postarajú. Ak sa ale na plánovanie svadobnej výzdoby tešíte, poradím vám, ako si vytvoriť nejaké vlastné dekorácie či kde sa dajú kúpiť.

Začnite témou vašej svadby

Vybrať si tému vašej svadby môže byť náročné, ale keď sa s už partnerom dohodnete, budete vedieť všetko začať riešiť. V móde sú aktuálne svadby v ľudovom štýle, v štýle vintage či v provensálskom štýle. Niektoré nevesty zas uprednostňujú glamour štýl svadby, prípadne chcú mať originálnu svadbu.

Ak ste sa už rozhodli pre konkrétnu tému, budete sa vedieť lepšie orientovať v tom, ako majú vaše svadobné doplnky a dekorácie vyzerať. Správna svadobná výzdoba bude vyjadrovať presne tú tému, ktorú ste si vybrali.

Aj taká maličkosť ako vystreľovacie konfety vie krásne doladiť celkovú svadobnú dekoráciu a atmosféru
Aj taká maličkosť, ako vystreľovacie konfety, vie krásne doladiť celkovú svadobnú dekoráciu a atmosféru

Všetko si zapisujte

Napíšte si zoznam dekoratívnych prvkov, ktoré potrebujete. Nechajte si priestor na dopísanie množstva, farieb a samozrejme aj miesta, kde sa tieto prvky dajú kúpiť. Aby ste mali lepšiu predstavu o tom, čo všetko budete potrebovať, prikladám všeobecný zoznam svadobných doplnkov. A aby sa naozaj na nič nezabudlo, pôjdem podľa abecedy.

 • balóny aj s héliom
 • brošne a iné aplikácie na záclony, závesy či na stuhy na stoličky
 • dekoračný piesok, štrk, kamienky a podobne
 • dekorácie na svadobné auto
 • girlandy a konfety
 • kniha hostí
 • krúžky na servítky
 • kvety a kvetinové dekorácie
 • lupene ruží
 • mašle alebo návleky na stoličky
 • menovky
 • prestieranie na stoly
 • rekvizity na fotenie
 • svadobné etikety na fľaše
 • svadobné pierka, perá a poháre
 • svadobné servítky
 • svetelné dekorácie
 • sviečky
 • vankúšik pod obrúčky

Samozrejme som na niečo mohla zabudnúť, kľudne ma doplňte v komentároch pod článkom. 🙂

Pár tipov na záver

Svadobné dekorácie nemusia byť nákladné. Ak chcete ušetriť a máte čas, skúste si vyrobiť malé dekorácie či darčeky pre hostí sami. V kníhkupectvách nájdete množstvo kníh, vďaka ktorým to pre vás bude maličkosť. Prípadne si pozrite videá na internete.

Domáce dekorácie zo sviečok

Napríklad len so samotnými sviečkami sa toho dá urobiť naozaj veľa a dokonca vás to nebude stáť hodiny času. Stačia vám pekné misky a plávajúce sviečky. Buď môžete použiť vonné sviečky, alebo nalejete do misky vodu s trochou vonného oleja a vložíte tam plávajúcu sviečku.

Sviečky vám zútulnia celkový priestor a aj vy, aj hostia sa budete cítiť príjemne. Okrem plávajúcich sviečok mi teraz napadajú aj pekné svietniky, do ktorých dáte sviečky podľa vášho gusta. Prípadne, obľúbené sú aj gélové sviečky, ktoré v sebe môžu mať prvky vašej svadobnej témy. Stačí sa len inšpirovať.

Keď treba ozdobiť malé priestory

Ak ste pár, ktorý uprednostňuje malú svadbu v útulných priestoroch, mám pre vás tip, ako ich ozdobiť tak, aby to vyzeralo dokonalo. Predsa len, malé priestory si vyžadujú trochu iný prístup.

Zútulniť si malý priestor môže byť tvrdý oriešok. Dá sa to však zvládnuť. Skúste napríklad na strop zavesiť malé vianočné svetielka. Prípadne dať do krajov miestností dekoráciu z konárov a tie malé svetielka zavesiť aj priamo na konáre. Ľahko tak vytvoríte veľmi príjemnú atmosféru.

Svadba v prírode

Ak máte vonkajšiu svadbu, máte neskutočne veľa možností na dotvorenie nádhernej atmosféry. Ulička môže byť napríklad posypaná lupeňmi ruží, na stoličkách môžu byť pripevnené už vyššie spomínané balóniky plnené héliom a svoje áno si môžete povedať pod krásnym kvetinovým oblúkom.

Ak nemáte svadbu práve na obrovskej lúke bez stromov, na okolité stromy viete zavesiť rôzne girlandy či kvetinové dekorácie. Takisto nezabúdajte na lampy. Najmä večer to bude vyzerať úžasne.

Písanie o svadobnej výzdobe ma neskutočne bavilo. Dúfam, že vám moje tipy pomôžu pri vytváraní tej najkrajšej svadobnej atmosféry. Užite si to. Je to výnimočná chvíľa.

Zdroje:

5/5 - (1 vote)
S písaním som začínala ako 12-ročná, a to poéziou a vedecko-fantastickými poviedkami. Neskôr prišli na rad blogy, potom vlastné domény a aktuálne sa moje hobby stalo mojím živobytím. Ak práve nerobím na svojich projektoch či pre klientov, nájdete ma buď v kruhu rodiny, s priateľmi v kaviarni alebo na prechádzke.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.