Vypadávanie vlasov – kompletná príručka zahŕňajúca diagnostiku, liečbu, prejavy a účinné spôsoby prevencie

Lokálne, či celoplošné vypadávanie vlasov nie je len záležitosťou mužov. Rovnako postihuje aj ženy, či dokonca deti a môže signalizovať vážnejšie ochorenie. Obzvlášť, ak ide o masívnu stratu vlasov, pri ktorej je rast vlasov spomalený, alebo zastavený. V takomto prípade je potrebné neodkladne navštíviť lekára a nasadiť liečbu. Čo môže byť spúšťačom vypadávania vlasov? Aké sú najčastejšie prejavy? Ktoré výživové doplnky najviac zaberajú? Na tieto a ďalšie otázky týkajúce sa nielen základných príznakov, ale aj diagnostiky, liečby a možnosti prevencie vypadávania vlasov sa vám budem snažiť odpovedať v tomto článku.

Obsah článku

Kde kúpite prípravky proti vypadávaniu vlasov?

V prvom rade odporúčam navštíviť lekárne, kde vám odborníci poradia vhodné lieky a tiež výživové doplnky s prihliadnutím na vaše potreby. Taktiež vás oboznámia so správnym dávkovaním a ďalšími možnosťami liečby. Účinné prostriedky proti padaniu vlasov poskytujú aj vybrané kaderníctva a internetové obchody. V prípade eshopov však výber výživového doplnku zostáva na vás, bez odbornej pomoci. Takýto spôsob nákupu teda odporúčam vtedy, ak už presne viete, aký produkt si chcete zakúpiť a iba hľadáte lacnejšiu alternatívu.

RENOVIX – PRE KRÁSNE A ZDRAVÉ VLASY

Svojím zložením ide na Slovensku o celkom výnimočný produkt. Prírodné látky ako metionín, praslička, pivovarské kvasnice, rakytník, pŕhľava, aloe, koenzým Q10, biotín, niacín, vitamín D a zinok zaisťujú maximálny synergický efekt. Tieto látky pomáhajú pri komplexnej starostlivosti o vaše vlasy. Podporujú ich rast a prispievajú k udržaniu krásnych a zdravých vlasov.

Renovix pre krásne a zdravé vlasy
Renovix pre krásne a zdravé vlasy
  • prémiová kvalita produktu, použité sú vysokokoncentrované extrakty z certifikovaných surovín
  • produkt priamo od výrobcu, garancia najnižšej ceny
  • výborné referencie od zákazníkov, ktorí Renovix už vyskúšali
  • v oficiálnom e-shope je vždy skladom, odoslanie najneskôr v nasledujúci pracovný deň od doručenia objednávky, inak zľava 10€
  • doprava len 1,99€, pri kúpe dvoch balení je doprava ZADARMO
  • kúpte si na starostlivosť o vlasy spolu s Renovix-om aj Arganový alebo Kokosový olej a budete mať dopravu zadarmo
  • momentálne prebieha akcia, využite zľavu až -30%

 

Vypadávanie vlasov a vlasový cyklus

Alopécia, resp. padanie vlasov môže mať rôzne prejavy v závislosti od konkrétneho druhu. Spoločným ukazovateľom všetkých druhov je výrazná redukcia vlasov, či už na jednom mieste, alebo celoplošne. Zdravému človeku v rámci prirodzeného vlasové cyklu vypadne približne 50 -100 vlasov denne. Tieto vlasy sú vytlačené a nahradené novými vlasmi, ktorých rast z kmeňových buniek je podporený rôznymi rastovými faktormi.
Celý proces rastu a vypadávania vlasov detailne znázorňuje video:

Kedy je vhodné navštíviť lekára?

Ustriehnuť, koľko vlasov nám každý deň vypadlo je veľmi náročné. Smerodajným kritériom je skôr rast nových vlasov, ktoré nahradia tie vypadnuté. V prípade, že sa rast vlasov zastaví a na niektorých častiach hlavy sa začnú objavovať tzv. prázdne miesta, je dôvod na obavy. O to viac, ak redukciu, či padanie vlasov sprevádza svrbenie, zvýšený výskyt lupín, prípadne začervenanie jednotlivých miest. V takýchto prípadoch sa odporúča neodkladne navštíviť lekára. Netreba zabudnúť na fakt, že v určitom veku dochádza k spomaľovaniu, až zastavovaniu rastu vlasov, ktoré je však súčasťou prirodzeného vlasového cyklu a fyziologických zmien v danom vývinovom období, predovšetkým starobe.

TIP: Výbornou pomôckou, ako si overiť či u vás dochádza k nadmernému vypadávaniu vlasov je 60 sekundový test. Spočíva v rozčesávaní vlasov, najlepšie nad bielym uterákom na ktorom bude vidieť všetky vypadané vlasy.

Diagnostika alopécie

Najdôležitejším krokom v procese liečby alopécie je jej správna diagnostika, ktorá výrazne ovplyvňuje všetky ďalšie kroky, od určenia konkrétneho typu, až po nasadenie vhodnej liečby a odstránenia príčin. Diagnostika vypadávania vlasov pozostáva z troch základných krokov:

Podrobná anamnéza

Zameriava sa na otázky týkajúce sa rodinnej anamnézy, teda ochorení jednotlivých členov rodiny, keďže niektoré typy alopécie sú dedičné. Dôležité je taktiež overiť prítomnosť endokrinologických, prípadne psychiatrických porúch. Z osobnej anamnézy zaujímajú lekára najmä chronické, onkologické ochorenia a spôsoby medikamentóznej liečby. Taktiež dôležitým kritériom je časová dĺžka vypadávania vlasov, momentálny psychický stav, užívanie antikoncepcie, vystavenie UV žiareniu, či výskyt sekundárnych príznakov, ktoré toto ochorenie často sprevádzajú.

Klinické vyšetrenie

Lekár skúma nielen kvalitu a lámavosť vlasov na hlave, ale zaoberá sa aj ostatným ochlpením po celej časti tela a stavom pokožky. Súčasťou klinického vyšetrenia je trichogram, teda metóda vyšetrenia vlasových koreňov pri ktorej lekár vytrhne 50 vlasov, z ktorých zisťuje koľko je v anagénnej fáze a telogénnej fáze vlasového cyklu. V prípade podozrenia na jazviacu alopéciu lekár vykoná biopsiu kože, prípadne ďalšie vyšetrenia.

Zdravé vlasy vs. poškodené vlasy
Zdravé vlasy vs. poškodené vlasy

Laboratórne vyšetrenia

Zahŕňajú rozbor krvi pri ktorom sa skúma krvný obraz, hladina železa a zastúpenie protilátok proti štítnej žľaze. V niektorých prípadoch je potrebné sérologické vyšetrenie na syfilis, kontrolu obličkových parametrov, či výskyt autoimunitných protilátok. Laboratórne vyšetrenie je teda už špecifickejšie v porovnaní s predchádzajúcimi dvoma krokmi a do veľkej miery slúži na potvrdenie, či vylúčenie konkrétnej diagnózy. Realizuje sa často v spolupráci s ďalšími odborníkmi, gynekológmi, imunológmi a stomatológmi.

Aké typy alopécie poznáme?

Na základe prejavov a sprievodných príznakov rozlišujeme niekoľko typov alopécie. Každý typ je špecifický, nielen čo sa týka rozsahu postihnutia, ale aj samotného procesu liečby.

Difúzne alopécie

Pri difúznych, tzv. nejazviacich alopéciách nadmerné vypadávanie vlasov postihuje celú hlavu, avšak môže sa výraznejšie prejaviť aj na určitých miestach. Ako zo samotného názvu vyplýva, po vypadaných vlasoch nezostávajú jazvy, to znamená, že pri včasnom odhalení príčiny a správnej liečbe je možný opätovný rast vlasov. Rozdeľujú sa na skupiny, ktoré sa odvíjajú od toho, v akej fáze rastu vlasy vypadávajú.

Androgenetická alopécia

Jedna z najčastejšie sa vyskytujúcich a zároveň najstarších foriem padania vlasov u žien, aj mužov, ktorú popísal už Aristoteles. Jej priebeh spočíva v premene testosterónu na dihydrotestosterón (DHT), ktorý sa aktívne viaže na receptory vlasových folikulov. Z nich následne vyrastajú tenké, slabo pigmentované vlasy u ktorých dochádza k postupnej redukcii.

Fázy vypadávania vlasov u žien, zväčšujúca sa vlasová cestička
Fázy vypadávania vlasov u žien, zväčšujúca sa vlasová cestička

Androgenetická alopécia je dedičným ochorením, prejavuje sa rôzne v závislosti od pohlavia. Priebeh alopécie u mužov znázorňuje schéma podľa Norvooda, kde sa strata vlasov objavuje najmä na temene hlavy, alebo rozširujúcimi sa kútmi po bokoch hlavy. U žien je typickým znakom zväčšujúca sa vlasová cestička na temene hlavy.

VEDELI STE, ŽE plešivosťou trpí každý druhý muž po 50 roku života, pričom u 90% mužov je výskyt androgenetickej alopécie podmienený geneticky?

Anagénne eflúvium

Vyskytuje sa prevažne u onkologických pacientov po chemoterapii, kde už po dvoch týždňoch dochádza k masívnej redukcii vlasov. Rast vlasov môže však negatívne ovplyvniť a zastaviť aj rad ďalších faktorov, ako intoxikácia ťažkými kovmi, užívanie cytostatík, stres, či rýchlo rastúce nádory. Pri tomto type alopécie je veľká pravdepodobnosť, že sa rast vlasov nájdením príčiny a nastavením vhodnej liečby opäť obnoví.

Telogénne eflúvium

Zahŕňa výrazné vypadávanie vlasov po pôrode, potrate, problémoch so štítnou žľazou, či dokonca zmene hormonálnej antikoncepcie. Anagénna fáza vlasového cyklu sa skracuje, pričom vlasy prechádzajú vo zvýšenej miere do telogénnej fázy, ktorá je typická neaktívnymi vlasovými cibuľkami a ľahkým vypadávaním vlasov. Dôležité je zdôrazniť, že ide o zvratnú stratu vlasov, ktorá sa odstránením príčiny vyrieši a vlasy opäť začnú rásť.

Ložiskové alopécie

Prejavujú sa jedným, alebo viacerými oválnymi, ohraničenými ložiskami, pričom redukcia sa môže dotýkať aj iných miest s ochlpením. Tento typ alopécie je sprevádzaný aj zmenami zafarbenia kože, či bielymi fľakmi na nechtoch.

Alopécia areata

Dotýka sa najširšieho spektra populácie, nezávisle od veku, pričom postihuje aj deti a ľudí s Downovým syndrómom. Nie je nákazlivá, avšak môže sa dediť z generácie na generáciu. Patrí ku kožným ochoreniam na autoimunitnom podklade. Priebeh ochorenia spočíva v degradácií vlasových folikulov vlastným imunitným systémom, čoho dôsledkom je zmrštenie vlasových folikulov, vypadávanie a zastavenie rastu nových vlasov.

Alopécia areata
Názorná ukážka alopécie areata

Alopécia areata sa vyznačuje lokálnym vypadávaním vlasov, resp. ložiskovým, kedy sa na hlave tvoria niekoľko centimetrové kruhy s prázdnymi miestami. Treba však zdôrazniť, že táto forma vypadávania vlasov sa nemusí dotýkať výhradne hlavy, ale strata ochlpenia môže postihnúť aj iné časti tela.

TIP: Účinným prostriedkom pri liečbe alopécie areata je cibuľová šťava. Príprava je úplne jednoduchá. Ošúpanú cibuľu odšťavte, najlepšie v mixéri a postupne nanášajte hlavne na tzv. holé miesta. Nechajte pôsobiť min. 15 minút. Odporúča sa šťavu nanášať 2 krát za deň po dobu dvoch mesiacov.

Jazviaca alopécia

Závažné a nezvratné padanie vlasov pri ktorom sa na miestach vypadaných vlasových folikulov vytvorí zjazvené tkanivo. Jazviaca alopécia je zároveň ťažko viditeľná, keďže zánik vlasových folikulov prebieha pod pokožkou. Z tohto dôvodu býva pomerne neskoro diagnostikovateľná, obzvlášť v prípadoch, kedy je strata vlasov postupná, bez výraznej redukcie a ďalších symptómov. Prejavy sú však individuálne a v niektorých prípadoch môže byť napríklad sprevádzaná svrbením pokožky, zvýšenou pigmentáciou, či extrémnym vypadávaním vlasov.

Najčastejšie príčiny vypadávania vlasov

Možných príčin a spúšťačov intenzívneho padania vlasov je veľké množstvo, od stresu  až po genetické predispozície, či závažné ochorenia štítnej žľazy. Ich výskyt je ovplyvnený tak prostredím v ktorom daný jednotlivec žije, ako aj pohlavím.

Príčiny vypadávania vlasov u žien

Ženy sa často s vypadávaním vlasov stretnú v tehotenstve, prípadne krátko po pôrode. Spôsobujú to najmä zmeny hladiny jednotlivých hormónov na ktoré sú v čase gravidity ženy obzvlášť citlivé. Dokonca niektoré štúdie uvádzajú, že až 95% žien trpí počas menopauzy, či tehotenstva vypadávaním vlasov. Veľmi častou príčinou straty vlasov je aj stres, teda nedostatočná duševná hygiena. Telo sa zvýšenej psychickej záťaži snaží brániť, čo sprevádzajú rôzne fyziologické zmeny. Podobne je to s diétami, ktoré ochudobňujú organizmus o dôležité látky potrebné pre rast vlasov, ako napríklad bielkoviny, či železo.

Príčiny vypadávania vlasov u mužov

V porovnaní so ženami u mužov jednoznačne dominujú genetické faktory, teda redukcia vlasov sa dedí z generácie na generáciu. Prvé náznaky sa môžu objaviť už medzi 20 – 30 rokom, vtedy je hladina testosterónu u mužov najvyššia. Samozrejme, k padaniu vlasov dochádza aj v starobe, kedy však ide o senilnú alopéciu, ktorá je prirodzenou súčasťou vlasového cyklu.

Typy a fázy vypadávania vlasov u mužov
Typy a fázy vypadávania vlasov u mužov

Ďalšie príčiny padania vlasov u mužov a žien

Príčin padania vlasov je, samozrejme, oveľa viac, než som spomenula vyššie. Preto vám uvediem ďalšie príčiny, ktoré sa týkajú rovnako žien aj mužov.

  • genetické predispozície,
  • užívanie liekov, chemoterapie,
  • nedostatok minerálov, vitamínov,
  • nosenie nepriedušnej čiapky,
  • ochorenia ciev, obličiek, štítnej žľazy,
  • bakteriálne ochorenia kože,
  • trauma, vážne úrazy,
  • alkohol, tabak,
  • farbenie vlasov, nesprávne šampóny

Liečba vypadávania vlasov

Odvíja sa predovšetkým od konkrétneho typu alopécie a príčiny. Kým pri niektorých postačuje doplniť vitamíny a upraviť životný štýl, iné si vyžadujú špecifickú, medikamentóznu liečbu.

Vypadávanie vlasov u žien a mužov
Liečba nadmerného padania vlasov sa odvíja od konkrétneho typu alopécie a od jej príčiny.

Medicínska liečba

Treba si uvedomiť, že liečba vypadávania vlasov nie je krátkodobý proces. V niektorých prípadoch môže trvať niekoľko mesiacov, či dokonca rokov. Medicínska liečba sa odvíja predovšetkým od základnej diagnostiky, typu a závažnosti ochorenia. Pri zmenách hladiny hormónov sa využíva podporná hormonálna liečba s cieľom upraviť hladinu hormónov. Ľuďom trpiacim alopéciou areata sa zas odporúča liečba kortikosteroidmi, prípadne využitím ultrafialového žiarenia. Známa je aj mezoterapia, ktorá sa využíva tak u mužov, ako aj u žien a zameriava sa na revitalizáciu vlasových folikulov.

Prírodná liečba

Používa sa často ako doplnková, či podporná liečba. Zahŕňa doplnky stravy predovšetkým na prírodnej báze obsahujúce potrebné vitamíny a minerály pre obnovenie rastu vlasov.

Oleje podporujúce rast vlasov

Jedným z najznámejších prírodných olejov je ricínový olej, ktorý nielen napomáha  rastu a hustnutiu vlasov, ale aj vyživuje vlasové korienkydetoxikuje pokožku. Jeho aplikácia je úplne jednoduchá. Stačí zohriať tri polievkové lyžice oleja a pomaly vtlačiť do pokožky hlavy. Vzácny a mimoriadne účinný, nielen na vypadávanie vlasov, ale aj množstvo iných ochorení, je arganový olej. Nielenže podporuje rast vlasov, ale ich aj hydratuje a chráni pred škodlivými látkami. Podobnú funkciu plní rozmarínový olej, ktorý však rast vlasov výrazne urýchľuje. Vzniku infekcií, lupín a svrbeniu pokožky zas zabráni kokosový olej s vysokým obsahom vitamínu E.

Prírodné farbivo Henna

K intenzívnemu padaniu vlasov môže prispieť aj časté farbenie vlasov klasickými farbami, ktoré obsahujú množstvo k pokožke agresívnych chemikálií. Ak zaznamenáte výraznejší úbytok vlasov, tak by ste sa mali ich farbeniu na nejaký čas vyhnúť, prípadne použiť inú, prírodnú alternatívu, konkrétne Hennu. Predstavuje čisto prírodný produkt vyrobený z rastliny Henny, ktorá spevňuje vlasy, chráni proti UV žiareniu a podporuje rast vlasových folikulov.

Bylinky

Svoju silu v boji s extrémnym vypadávaním vlasov preukazujú aj mnohé bylinky, ktoré nájdete v letných mesiacoch na lúke. K tým najznámejším a zároveň aj najdostupnejším patrí Pŕhľava dvojdomá. Vrátane draslíka, železa a horčíka, obsahuje aj celý rad ďalších vitamínov, ako sú A, B,C,D a K. Žihľavový čaj, alebo zábal je vhodný nielen na problémy s padaním vlasov, ale aj kožné ochorenia, či tráviace ťažkosti.

RECEPT: Dve hrste listov pŕhľavy (najlepšie čerstvej) zalejte vriacou vodou a nechajte aspoň 15 min. vyluhovať. Pre lepší účinok môžete pridať do vody aj 4 PL jablčného octu. Následne pŕhľavu precedíte a odvar si vtlačte do vlasov, minimálne raz za týždeň.

Medzi ďalšie bylinky s priaznivými účinkami na vlasy môžeme zaradiť pastu z Bazalky pravej. Pripravíte si ju zmiešaním roztlačených listov s olivovým olejom. Naneste ju na jednotlivé korienky, pričom sa odporúča nechať na vlasoch min. pol dňa, prípadne celú noc. Okrem posilnenia vlasov prispieva aj k ich miernemu stmavnutiu. Ak chcete naopak dosiahnuť bledší efekt, lesk a podporu rastu zdravých vlasov odporúčam odvar z rumančeka, ktorý navyše príjemne vonia. Vrátane vyššie spomínaných byliniek netreba zabudnúť ani na nechtík, prasličku, či Aloe vera.

TIP: Extrakt z prasličky, pŕhľavy, Aloe vera a ďalších vitamínov obsahuje komplexný výživový doplnok RENOVIX – pre krásne a zdravé vlasy.

Čo ešte pomáha pri vypadávaní vlasov?

Okrem vyššie spomínaných odporúčaní sú veľkou pomocou aj skúsenosti ľudí, ktorí si prešli takýmto problémom. Množstvo pozitívnych referencií a odporúčaní má výživový doplnok NATURVITA BIOSIL PLUS s vysokým obsahom biotínu, zinku a kyseliny pantotétovej. Aminokyseliny, vitamíny, biotín a ďalšie látky stimulujúce rast nových vlasových folikulov zahŕňa FORCAPIL, či liek REVALID, ktoré majú taktiež výborné ohlasy.

Ďalšie tipy na domáce recepty, vitamíny, či prípravky proti vypadávaniu vlasov nájdete na rôznych fórach a diskusiách. Pri hľadaní však buďte opatrní, nie všetky stránky poskytujú hodnoverné informácie a propagujú produkty, ktoré vám skutočne pomôžu.

Ako účinne predchádzať vypadávaniu vlasov?

Prevencia proti vypadávaniu vlasov je dôležitá, obzvlášť, ak niektorou z foriem alopécie trpí váš blízky príbuzný. V takomto prípade by ste mali začať s preventívnymi opatreniami čo najskôr. Navyše, hovorí sa, že vlasy sú korunou krásy o ktorú určite nikto nechce prísť. V čom teda spočíva tá najlepšia prevencia ?

Kefy, žehličky a fény na vlasy
Príliš časté používanie žehličiek na vlasy a fénov negatívne ovplyvňuje kvalitu vlasov. Môže spôsobiť aj ich vypadávanie.

Správna životospráva

Rast vlasov determinujú predovšetkým vitamíny, z ktorých dominuje vitamín C. Nielenže napomáha vstrebávaniu železa, ale sa aj podieľa na tvorbe vlasového tkaniva. Nachádza sa predovšetkým v citrusových plodoch, či zelenej paprike. Na vývoji celkovej štruktúry vlasu sa zas podieľa vitamín A obsiahnutý najmä v mrkve, ktorá spolu s karfiolom a hnedou ryžou je zdrojom biotínu. Netreba zabúdať ani na strukoviny a esenciálne mastné kyseliny obsiahnuté v rybách taktiež podporujúce rast vlasových folikulov.

Vyhýbanie sa stresovým situáciám

Množstvo povinností, problémy v práci, či v rodine môžu narušiť vlasový cyklus. Z tohto dôvodu je potrebné naučiť sa tieto situácie zvládať. Existuje množstvo techník a spôsobov. Kým niekomu pomôže prechádzka v prírode, iným zas dychové cvičenia, joga, či meditácia. So stresovými situáciami úzko súvisí aj nedostatok spánku v dôsledku čoho sa výrazne spomalí rast vlasov.

Umývanie vlasov

Nesprávne umývanie vlasov môže poškodiť vlasové korienky. Z tohto dôvodu známy japonský doktor odporúča vlasy umývať jemným masírovaním vlasov bruškami prstov v smere ich rastu. Postup je výborne ukázaný v nasledujúcom videu:

Šetrné zaobchádzanie s vlasmi

Príliš časté používanie žehličiek na vlasyfénov negatívne ovplyvňuje kvalitu vlasov. Postupne dochádza k rozštiepeniu končekov, lámaniu a vypadávaniu vlasov. Ak sa teda chcete v budúcnosti problémom s padaním vlasov vyhnúť, odporúčam používať uvedené pomôcky iba v nevyhnutných situáciách a rozhodne nie na mokré vlasy. Podobne je to aj s domácim farbením vlasov a kombináciou viacerých farieb naraz, ktoré vlasy nadmerne vysušujú.

Pravidelná výživa vlasov

Mám na mysli najmä používanie kondicionérov a prírodných šampónov, ktoré vlasy hydratujú a dodávajú im správnu výživu. Kondicionér je potrebné aplikovať vždy až po umytí vlasov, nechať aspoň 15 min. pôsobiť a dôkladne umyť. Vlasy budú pôsobiť zdravšie, hustejšie a ľahšie sa budú rozčesávať.

 

Vypadávanie a výrazná strata vlasov nie je pre nikoho príjemná, najmä ak sa objaví v mladom veku. Ak teda poznáte, prípadne máte pozitívnu skúsenosť s nejakým účinným liekom, či vitamínom proti vypadávaniu vlasov, budem rada, ak sa o ňu podelíte v komentároch pod článkom. Pomôžete tak mnohým ženám a mužom, ktorí chcú svoju korunu krásy získať späť.

Zdroje:

5/5 - (4 votes)
Redakcia online magazínu TIPTOPZENA.sk. Pod týmto účtom sú uverejnené príspevky od viacerých autorov. Pokiaľ sa Vám naše články páčia a chceli by ste nás podporiť, môžete tak spraviť ich zdieľaním a like-ovaním. ĎAKUJEME!

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.