Postup, ako sa aplikuje henna na vlasy a na obočie + skúsenosti s odtieňmi

Mnoho žien v živote zatúži po tom, nafarbiť si vlasy hennou. Prečo nie? Po henne sú vlasy nielen krásne a majú žiarivú a sýtu farbu, ale henna ich aj vyživuje. Okrem toho mnoho ľudí prechádza na prírodnú kozmetiku, čo sa týka aj tej vlasovej. Málokto si chce nechať vlasy farbiť chemickými látkami, ktoré vlasy vysušujú a štiepia.

Ak patríte k ženám, ktoré si chcú zafarbiť vlasy či obočie hennou, mám pre vás niekoľko tipov, kde hennu kúpiť aj s návodom, ako si vlasy zafarbiť. Tešiť sa môžete aj na niekoľko zaujímavostí a mýtov o henne, ktorým ste možno verili aj vy.

Obsah článku

Kde kúpiť hennu na vlasy

Hennu na predaj nájdete samozrejme najčastejšie v drogériách ako napríklad DM, ale existuje aj mnoho internetových obchodov, kde môžete kúpiť hennu aj za lepšiu cenu. Medzi predávané značky patrí napríklad Henna Sante na vlasy či Soleil na tetovanie.

Výhodou e-shopov je aj to, že väčšinou pri samotnom výrobku nájdete aj recenzie na produkty. Vo fórach sa zase ženy radia a diskutujú o účinkoch henny, pričom tam nájdete aj rôzne tipy na tetovanie hennou.

Čo vlastne henna je

Henna je čisto prírodný produkt, získavaný z rastliny zvanej Lawsonia Inermis. Táto rastlina dosahuje výšku až troch metrov a rastie v tropických oblastiach, pričom najčastejšie sa pestuje v Indii, Maroku, Egypte či Sudáne. Nakoľko obsahuje vysoko pigmentované zložky, už od staroveku sa používa na farbenie pokožky, vlasov či nechtov. Okrem tohto využitia sa však používala aj na farbenie tkanín ako napríklad hodváb či koža.

Henna na vlasy

Prírodná henna sa používa na farbenie vlasov už naozaj po stáročia. Čistá henna vám vlasy zafarbí do odtieňov oranžovej, červenej a bordovej. Záleží pritom na farbe vašich vlasov. Ak máte svetlý blond, pôjde do sýto oranžovej farby, zatiaľ čo tmavovláskam chytí skôr do bordova. Možno ste narazili aj na iné odtiene henny ako napríklad hnedá, čierna či blond. Tieto odtiene vznikajú primiešaním ďalších rastlinných zložiek, ako je napríklad Indigo.

Výhodou farbenia vlasov pomocou henny je najmä to, že neobsahuje žiadne chemické látky ani agresívne zložky, ktoré by nám vlasy poškodili. Naopak, henna má hneď niekoľko blahodárnych účinkov a vynikajúcich vlastností:

  • obsahuje účinné látky, ktoré pomáhajú proti vypadávaniu vlasov
  • podporuje rast vlasov
  • lieči vlasové korienky
  • predchádza štiepeniu končekov
  • zabraňuje tvorbe lupín
  • vlasy spevňuje a dodáva im lesk
  • zamedzuje nadmernému masteniu sa pokožky

Henna na obočie

Henna sa nevyužíva iba na farbenie vlasov, ale aj na farbenie obočia. Mnoho žien volí namiesto permanentného make-upu farbenie prírodnými zložkami ako je henna. Aké to má výhody?

  • permanentný make-up je bolestivý zákrok, no tetovanie hennou je bezbolestné
  • neobsahuje chemické látky, ktoré by nám mohli uškodiť
  • podporuje rast obočia
  • oproti chemickým farbám vydrží dlhšie
  • nanášanie je jednoduché a nestojí veľa

Henna na tetovanie

Henna je známa nielen ako prírodná farba na vlasy. Najmä na Strednom východe sa môžete stretnúť s tetovaním hennou, a to najmä na oslavách či svadbách. U nich má totiž maľovanie hennou symbolický význam.

Henna tetovanie
V orientálnych krajinách je henna považovaná za požehnanie. Aj preto sa týmto tetovaním tradične zdobia nevesty.

V orientálnych krajinách je henna považovaná za požehnanie. Prináša šťastie, radosť a krásu. Aj preto sa týmto tetovaním tradične zdobia nevesty. Môžete tak u nich vidieť rôzne ornamenty vytvorené hennou, napríklad na rukách či kotníkoch.

Tieto ornamenty majú dokonca aj svoje osobitné štýly. Napríklad v Maroku je tradičný štýl African mehndi a ak ste už videli tetovanie hennou, ktoré vyzerá ako čipka a obsahuje kvetinové motívy, tak ste narazili na štýl Rajasthani.

Postup, ako si aplikovať hennu na vlasy

Chcete si vyskúšať farbenie hennou na vlastnej koži? Pripravila som pre vás návod, ako na to. Na farbenie hennou si treba síce vyhradiť možno trochu viac času a potrebujete viac než len samotnú hennu, ale výsledok stojí za to.

Ingrediencie na prípravu henny

Na samotnú prípravu henny budeme potrebovať, samozrejme, hennový prášok. Okrem neho si nachystáme aj citrón, čaj, obľúbené vlasové oleje, napríklad kokosový, a kto chce, môže pridať aj červenú papriku v prášku či mletú škoricu.

TIP: Koľko henna prášku potrebujeme? Na polodlhé vlasy po plecia by malo stačiť 50 g balenie. Ak máte dlhšie vlasy, odporúča sa jedno 100 g balenie. Samozrejme závisí aj od toho, aké sú vlasy husté.

Samotná príprava henny

Hennu v prášku vysypeme do väčšej misky a pridáme k nej vyššie uvedené ingrediencie. Šťava z citróna sa používa preto, lebo urýchľuje farbenie hennou a zároveň farbu oživuje. Olej vlasy krásne zjemní a ochráni ich pred vysúšaním. Použiť môžeme napríklad kokosový olej, ale aj arganový či jojobový. Do henny ho stačí dať za lyžicu.

Čaj môžete použiť buď sypaný (ktorý sa musí, samozrejme, precediť), alebo porciovaný. Je dobré urobiť ho dostatočne silný. Ak chceme podporiť červenú farbu, mal by byť aj čaj červenej farby. Vhodný je napríklad šípkový.

TIP: Podľa toho, aký čaj do henny pridáte, tak bude farba sýta. Zaliatím henny studeným čajom bude mať na naše vlasy regeneračné účinky, no zároveň sa hovorí, že čím je čaj teplejší, tým sýtejšia bude výsledná farba.

Uvoľnenie farby

Všetky vyššie uvedené ingrediencie stačí poriadne premiešať, až kým nevznikne mierne hustá pasta. Nemala by byť príliš hustá, aby sa dobre nanášala, ale ani príliš riedka, pretože v tom prípade by na vlasoch poriadne nedržala.

Misku následne zakryjeme, napríklad utierkou, a necháme pri izbovej teplote odstáť aspoň dve hodiny. Henna takto môže stáť aj celú noc, vďaka čomu sa z prášku lepšie uvoľní farba, no potrebné sú aspoň tie dve hodinky.

Príprava na aplikáciu

Henna zvykne naozaj výrazne farbiť, a to nielen vlasy, ale všetko, čo s ňou príde do kontaktu. Preto si pred samotnou aplikáciou treba nachystať veci a priestor, v ktorom sa bude farbiť, tak, aby sme si nič iné okrem vlasov nezafarbili.

Henna prášok
Henna prášok

Pripravíme si jednorazové rukavice, kúpaciu čiapku alebo dostatočne veľké sáčky, ktoré budeme môcť použiť na zabalenie vlasov, staré uteráky, hrebeň a pre istotu aj nejaké sponky či štipce. Vlasy si pred nanášaním henny umyjeme a vysušíme uterákom tak, aby boli vlhké.

Samotná aplikácia

Hennu na vlasy nanášame podobným spôsobom, ako sa nanáša klasická farba na vlasy. Rukami sa nanesie po pramienkoch, pričom sa začína od korienkov. Vlasy by mali byť pokryté rovnomerne.

Po aplikovaní henny si vlasy ešte prebehneme rukami alebo hrebeňom a uistíme sa, že sme nezabudli na žiadny pramienok. Vlasy následne pritlačíme na hlavu a zabalíme do kúpacej čiapky, prípadne do igelitky či potravinovej fólie. Vlasy potrebujeme mať v teple, pretože vtedy henna pôsobí najlepšie, a preto si ich ešte zabalíme do uteráka. Hennu necháme pôsobiť aspoň 2 hodiny. Čím intenzívnejšiu farbu chceme dosiahnuť, tým dlhšie sa odporúča hennu nechať pôsobiť.

Umývanie a ošetrenie vlasov

Po uplynutí 2 a viac hodín vlasy dôkladne umyjeme. Vlasy umývame iba čistou vodou, nepoužívame šampón. Nakoniec ich stačí iba vysušiť, prípadne použiť kondicionér, a môžeme sa pýšiť našou novou farbou a zdravými vlasmi.

Ak si chcete pozrieť galériu žien, ktoré hennu vyskúšali, pozrite si napríklad galériu od Bionatural. Môžete si tak približne predstaviť, na aký odtieň vám henna chytí. Je tam pekne vidno aj to, ako táto procedúra vlasy nielen farbí, ale aj vyživuje.

Henna aplikovaná na vlasy
Vlasy zafarbené hennou, zdroj https://www.bionatural.sk/henna-galeria

Aplikácia henny na obočie

Ak si chcete hennou namaľovať obočie, postup bude trošku odlišný. Potrebujete balenie henny na obočie, citrón, kefku, krém a štetec. Aplikácia nebude náročná, treba si však dať pozor na niekoľko vecí.

Pred samotnou aplikáciou je vhodné urobiť si alergický test, teda, či vám henna na tvári nebude spôsobovať nejaké neželané problémy, napríklad začervenanie. Test sa robí tak, že si malé množstvo pasty nanesieme za ucho a počkáte 20 minút. Po uplynutí doby pastu zmyjeme a zistíme, či je všetko v poriadku.

Pred samotnou aplikáciou si ešte presne zakreslíme, ktorú časť chceme zafarbiť a ktorú už nie. Môžeme použiť bielu ceruzku alebo krém. Hennu môžeme aplikovať buď v čistej podobe, alebo s prídavkom rôznych zložiek ako je káva či kakao. Samotnú pastu potom nanesieme na obočie, necháme pôsobiť podľa návodu, nakoľko každý výrobok môže mať iný čas, a potom už len zmyjeme.

Najčastejšie mýty o henne

Farbenie hennou je prírodné farbenie, ktoré vlasy nezaťažuje, ba ešte ich aj vyživuje. No aj napriek tomu koluje po svete mnoho mýtov, ktorým možno doteraz niektoré z vás verili. Poďme sa na ne spolu pozrieť.

Henna nefarbí iba do medena, môžem s ňou dosiahnuť akýkoľvek odtieň

Toto nie je tak úplne pravda. Čistá henna farbí vlasy do odtieňov medenej. Ak chcete iný odtieň farby, získava sa pridaním rôznych ďalších prírodných farbív. No samotná henna vám blond vlasy nevykúzli a čierne tiež nie.

Vlasy farbené hennou
Vlasy farbené hennou, zdroj https://www.bionatural.sk/henna-galeria

Ak už som si farbila vlasy chemickými farbami, nemôžem si ich farbiť hennou

Toto tvrdenie je, našťastie, čisté klamstvo. Farbiť si vlasy hennou môže každý, no po chemickom ošetrení si treba dať na istý čas pauzu. Ak si vlasy farbíte chemickými farbami, je vhodné, aby ste pred použitím henny počkali aspoň mesiac.

Henna sa rýchlo vymýva

Henna vám vydrží aj niekoľko mesiacov, pričom sa postupne vymýva. Pri farbení chemickými farbami je časté, že po pár umytiach už to vôbec nie je to čo na začiatku, no pri farbení hennou sa môžete tešiť na postupné vymývanie.

Dokonca ihneď po farbení hennou ešte nemusíte vidieť výsledok, nakoľko sa henna ešte “vyfarbí”, a to do dvoch dní. Pri farbení chemickými farbami vidíte výsledok hneď, no už po prvom umytí môže byť vidno rozdiel vo farbe vo forme vyblednutia.

Henna neprekrýva šediny

To platí možno pri niektorých iných farbách, ale nie pri henne. Práve naopak. Henna ľahko prekryje šediny a dokonca môže brániť predčasnému šediveniu vlasov.

Po farbení hennou sa oranžovej už nezbavím

Takisto klam. Farba sa postupne vymýva a ak si budete chcieť vlasy prefarbiť, isto sa vám to podarí. Nie je pravda, že by ste sa už červených pigmentov nevedeli nikdy zbaviť. Ak sa bojíte, na aký odtieň vám henna chytí, skúste si zafarbiť najskôr len jeden prameň vlasov a počkať dva dni, kým sa farba “vyfarbí”. Podľa toho budete najlepšie vedieť, či sa vám farbenie hennou páči, alebo nie.

V obchodoch okrem toho nájdete rôzne odtiene a aj samotná príprava na aplikáciu vám vie účinky henny zmeniť. Ak zvolíte vhodný odtieň a postup, s výsledkom budete určite spokojné.

Henna je nebezpečná

Prírodná čistá henna je bezpečná a používa sa už stovky rokov. Ide len o usušené a podrvené listy rastliny Lawsonia inermis zmiešané s čajom a olejmi. Nie je tam nič chemické, čo by vám mohlo uškodiť.

Rastlina Lawsonia inermis z ktorej nasušených listov sa vyrába henna
Rastlina Lawsonia inermis z ktorej nasušených listov sa vyrába henna

Je mimoriadne zriedkavé, aby mal niekto na čistú hennu nepriaznivú reakciu. Väčšinou ide v týchto prípadoch o alergickú reakciu na inú zložku, ktorá sa pri výrobe pasty používa. Nie však o samotnú hennu.

Tipy, na ktoré netreba pri farbení hennou zabúdať

V článku sme si už niekoľko tipov spomenuli, no mám pre vás ešte pár ďalších, ktoré určite oceníte. Chceme mať predsa krásne zafarbené a zdravé vlasy, však?

  • Pri príprave a nanášaní henny nepoužívajte kovové predmety.
  • Hennu je najlepšie zalievať horúcou vodou, ale nie vriacou. Zachováte tak jej ozdravujúce účinky a zároveň posilníte intenzitu farby.
  • Namiesto citróna môžete pri príprave henny použiť jablčný či klasický ocot.
  • Ak chcete, aby vám vlasy krásne voňali, pridajte do zmesi esenciálne oleje alebo škoricu.
  • Pripravenú hennu nechajte odstáť vždy na teplejšom mieste. Určite ju nedávajte do chladničky.
  • Aby ste sa vyhli škvrnám na tvári, môžete si čelo, krk a uši natrieť mastným krémom, prípadne si fľaky hneď po nanesení henny dôkladne umyť.
  • S výslednou farbou nemusíte byť hneď na prvýkrát spokojné, no dá sa s ňou experimentovať. Nič tým nepokazíte, pretože toto farbenie vlasy ozdravuje.
  • Ak si chcete spraviť kúru bez toho, aby ste si vlasy zafarbili, viete kúpiť aj bezfarebnú hennu, vďaka ktorej vlasy zregenerujete a dodáte im zdravý lesk.

Máte už nejaké skúsenosti s farbením hennou alebo s henna tetovaním? Podeľte sa s nami o vaše skúsenosti.

Zdroje:

5/5 - (2 votes)
S písaním som začínala ako 12-ročná, a to poéziou a vedecko-fantastickými poviedkami. Neskôr prišli na rad blogy, potom vlastné domény a aktuálne sa moje hobby stalo mojím živobytím. Ak práve nerobím na svojich projektoch či pre klientov, nájdete ma buď v kruhu rodiny, s priateľmi v kaviarni alebo na prechádzke.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.