Šperkovnice. Ich história, typy, predaj + návod, ako si vytvoriť vlastnú handmade šperkovnicu

Šperkovnice sú povinnou výbavou takmer každého dievčaťa a ženy. Mnoho z nás si nemá kam dať svoje náušnice, prstene či náhrdelníky. Šperkovnice sú v tomto prípade presne to, čo potrebujeme. Môžu to byť krabičky rôznych tvarov a materiálov, pričom mnoho z nich má aj zásuvky na kľúčik.

Ako si vybrať vhodnú šperkovnicu? V článku vám prezradím, aké šperkovnice existujú a kde všade prebieha ich predaj. Ak by ste si chceli nejakú vyrobiť, nájdete tu aj návod na tvorbu vlastnej drevenej či papierovej šperkovničky.

Obsah článku

Tipy na obchody, kde kúpite šperkovnice

Chceli by ste si kúpiť klasickú drevenú šperkovnicu alebo truhlicu na šperky, ale neviete, kde? Čo sa týka kamenných predajní, väčšinou ich nájdete v obchodoch ako je Jysk či Ikea. Poobzerať sa môžete aj po takých, kde je všehochuť produktov, napríklad KIK či Teddy.

Box na hodinky
Box na hodinky

Ak neviete, kam dať šperky značky Pandora, poteším vás. Pandora totiž vyrába aj vlastné šperkovnice, do ktorých môžete svoje prívesky odkladať. Hľadala som, samozrejme, aj na internete. Ak chcete lacné šperkovnice, môžete ich nájsť na bazoši. Ak ale chcete nepoužívanú či luxusnú šperkovnicu, našla som aj pár eshopov, odkiaľ si isto vyberiete. Mnoho z nich má často aj výpredaje.

PREDAJ ŠPERKOVNÍC ONLINE
Internetový obchod VIVANTIS.skInternetový obchod SPERKY-ESHOP.sk

História šperkovníc

Šperkovnice sa používajú už niekoľko storočí. Kedysi nosili šperky iba ľudia z najvyšších vrstiev, a tak boli šperkovnice výsadou bohatých. Boli synonymom bohatstva a každá šperkovnica bola v tom období originál. Zvykli sa aj dediť a predstavovali tak históriu samotného rodu. Väčšina z nich sa dala zamykať a kľúčik si každá majiteľka starostlivo schovávala. Mali v nich predsa tie najvzácnejšie poklady.

Dámske šperkovnice
Dámska šperkovnica

Najskôr sa vyrábali iba z drahého dreva a boli výrazne zdobené. Neskôr sa začali vyrábať vo veľkom, boli ľahšie dostupné, a tak si ich mohli dovoliť aj nižšie vrstvy. Doteraz sa vyrábajú z rôznych materiálov. Líši sa ich dizajn, farba a aj veľkosť. Často majú rôzne priehradky a šuplíky, aby sa v nich šperky nemiešali. Ako si môžete všimnúť napríklad aj vo filmoch, väčšina z nich mala zrkadielko a tie prepracovanejšie mali dokonca aj hraciu skrinku.

Typy šperkovníc

Každá truhlica na šperky je vyrábaná z iného materiálu a v inom dizajne. Ich prevedenie a celkový výzor sa líši v závislosti od krajiny, z ktorej pochádzajú. Šperkovnice z prímorských oblastí sú väčšinou zdobené mušľami či lastúrami. V starovekom Egypte s nimi dokonca pochovávali faraónov a väčšinou boli buď celé zo zlata, alebo aspoň pozlátené. Doteraz si môžete všimnúť rozdiely medzi jednotlivými krajinami a ich vkusom.

Starožitná egyptská šperkovnica
Starožitná egyptská šperkovnica

Materiál

Na výrobu šperkovníc sa používa najčastejšie drevo a kov. V niektorých krajinách narazíte na truhlice zo zlata, striebra či slonoviny. Zaujímavosťou sú aj sklenené, luxusné či vyrezávané šperkovnice. Už len si z nich vybrať.

Veľkosť

Veľkosti šperkovníc sú naozaj rôzne. Pri výbere tej vhodnej si vždy zistite, koľko sa do nej zmestí. Aby ste neskôr nezistili, že potrebujete dve. 🙂

Luxusná kožená pánska šperkovnica
Luxusná kožená pánska šperkovnica

Ako skladovať šperky

Na to, aby ste si udržali v šperkovnici poriadok a aby sa vám jednotlivé retiazky nepomotali, je vhodné, aby mala šperkovnica veľa priehradok. Vďaka tomu, že si viete zvlášť uložiť prstene, zvlášť náramky a prípadne si ešte máte kam povesiť náhrdelníky, udržíte šperky v dobrom stave a ochránite ich pred poškodením.

TIP: Ak potrebujete uskladniť šperky, ktoré obsahujú drahé kovy alebo kamene, vyhnite sa tomu, aby boli vystavené teplu či svetlu. Také šperky je lepšie uchovávať v zatvorenej šperkovnici, aby vám nezreagovali.

Handmade šperkovnice

Chcete si vytvoriť vlastnú šperkovnicu? Pre seba alebo pre deti? Nie je to nič zložité. Pripravila som pre vás pár tipov, ako si vyrobiť vlastnú šperkovničku, ktorú môžete využiť napríklad ako cestovnú, či dať niekomu blízkemu ako darček.

Drevená šperkovnica

V špecializovaných predajniach, ako je DaVinci, sa dá kúpiť drevená truhlička. Túto truhlicu si následne viete vyzdobiť presne podľa vašej fantázie. Môžete ju skúsiť natrieť napríklad lepidlom a prilepiť si tam rôzne vzory zo servítok. Ak ich následne potriete lepidlom alebo lakom, vytvorí to veľmi pekný lesklý dojem.

Ďalším spôsobom, ako si vytvoriť svoju vlastnú drevenú šperkovnicu, je vymaľovať si ju temperami alebo fixkami. V tomto prípade sa kreativite medze nekladú a je len na vás, ako si ju pomaľujete. Dotvoriť ju môžete rôznymi kamienkami, trblietkami či nálepkami.

TIP: Do vašej handmade šperkovnice si nezabudnite nalepiť aj malé zrkadielko.

Papierová šperkovnica

Šperkovnicu si dokážete vytvoriť aj sami, a to napríklad pomocou papiera. Je to nenáročné a aj finančne zvládnuteľné. Z papiera vytvoríte rôzne škatuľky a krabičky, pričom tie menšie si naskladáte do väčšej a vytvoríte si tak dostatok priestoru pre vašu bižutériu.

Ak máte doma rolky z toaletného papiera či prázdne zápalkové krabičky, môžete využiť aj tie. Ak máte dostatok času, dá sa s tým krásne vyhrať a do tvorby môžete zapojiť aj deti.

TIP: Z papiera je možné vytvoriť aj box, respektíve krabičku na hodinky.

Máte už svoju šperkovnicu? Podeľte sa s nami o svoje výtvory, prípadne o tipy, kde kúpiť krásne, zaujímavé alebo lacné šperkovnice.

Zdroje:

5/5 - (1 vote)
S písaním som začínala ako 12-ročná, a to poéziou a vedecko-fantastickými poviedkami. Neskôr prišli na rad blogy, potom vlastné domény a aktuálne sa moje hobby stalo mojím živobytím. Ak práve nerobím na svojich projektoch či pre klientov, nájdete ma buď v kruhu rodiny, s priateľmi v kaviarni alebo na prechádzke.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.