Vyberáme vhodné pánske a dámske peňaženky

Samozrejmosť, ktorá k životu jednoducho patrí. Používame ju dennodenne, avšak jej skutočný význam a dôležitosť si uvedomíme, až keď ju stratíme. Peňaženka spolu s dokladmi a mobilným telefónom patrí k najdôležitejším osobným veciam všetkých generácií tak mladších, ako i starších. Vrátane úschovne peňazí, kreditiek a dokladov totožnosti môže byť zároveň aj štýlovým módnym doplnkom. Ak sa teda chystáte kúpiť si novú peňaženku, alebo obdarovať ňou niekoho, ste na správnom mieste. V tomto článku vás prevediem jednotlivými typmi nielen dámskych, ale aj pánskych peňaženiek a upozorním vás, na čo si dať pri kúpe peňaženky pozor. Taktiež vám prezradím, kde kúpite kvalitné peňaženky za dobré ceny, a aké značky by ste rozhodne nemali prehliadnuť.

Kde predávajú značkové peňaženky za výhodné ceny?

Peňaženku v dnešnej dobe kúpite takmer všade. Ponuka jednotlivých predajní sa však líši nielen cenami, ale aj kvalitou ponúkaných modelov. K tým najkvalitnejším, avšak drahším peňaženkám, patria napr. značkové peňaženky Guess, Michael Kors, Desigual, Tommy Hilfiger. Zakúpiť si ich môžete v špecializovaných predajniach, butikoch, alebo na oficiálnych eshopoch spomínaných značiek. Obľúbené a cenovo prijateľné sú Lara bags peňaženky, ktorých ponuku si môžete pozrieť tak na internete, ako aj v kamenných predajniach umiestnených v nákupných centrách.

Ak preferujete štýlový dizajn a nižšiu cenu, odporúčam navštíviť New Yorker, Gate, či HM, kde taktiež nájdete bohatý výber lacných peňaženiek. Vrátane vyššie spomínaných predajní nezabudnite ani na eshopy, ktoré taktiež ponúkajú moderné a kvalitné peňaženky častokrát lacno vo výpredaji. Prehľad niektorých overených eshopov s peňaženkami si môžete pozrieť v nasledujúcej tabuľke.

Najpoužívanejšie typy peňaženiek

Veľkosť, zapínanie, počet priečinkov a ďalšie vlastnosti závisia predovšetkým od konkrétneho typu peňaženky. Každá z nich má svoje špecifiká, ktoré vám bližšie priblížim.

Bi-fold

Kompaktná a praktická peňaženka skladajúca sa jednoducho na polovicu. Vďaka svojej veľkosti a tvaru je ideálna pre mužov nosiacich peňaženku v zadnom vrecku nohavíc. Vo vnútri sa nachádza dominantný pozdĺžny priečinok na papierové bankovky. Po bokoch peňaženka disponuje niekoľkými priehradkami na kreditné karty a doklady totožnosti. Jedinou nevýhodou je pomerne malý priestor na mince.

Bi-fold pánska peňaženka
Bi-fold pánska peňaženka

Tri-fold

Skladá sa z troch častí, pričom používateľom poskytuje viac priestoru nielen na kreditné karty, ale napríklad aj fotografie, či vizitky. Väčší úložný priestor však prináša aj značné nevýhody v jej hrúbke. Plná tri-fold peňaženka môže v zadnom vrecku pôsobiť nekomfortne a neesteticky.

Slim peňaženka

Tenká a minimalistická – úplný opak vyššie spomínaných typov. Disponuje podstatne menším množstvom priehradiek na karty a doklady totožnosti. V prípade niektorých modelov chýba aj priehradka na mince. Slim pánske peňaženky sú teda určené skôr mužom hľadajúcim elegantnú peňaženku, ktorá sa bez problémov zmestí do vrecka na nohaviciach, či saku.

POROVNANIE: Slim peňaženka verzus štandardná bi-fold peňaženka. Pozrite sa, čo všetko sa do tenučkej peňaženky zmestí.

Dlhá (akordeónová)

Obľúbená najmä medzi dámskym publikom, avšak niektoré modely sú určené aj pre pánov. Vyznačuje sa dlhými otvorenými priečinkami určenými tak na papierové bankovky, ako i drobené mince. Výhodou väčšiny modelov je práve spomínaný priečinok na mince, ktorý disponuje praktickým zapínaním na zips. Vzhľadom na svoj dizajn a veľkosť sa dlhá peňaženka nezmestí do akéhokoľvek vrecka, čo uberá na jej praktickosti a využiteľnosti. Na druhej strane ju však v kabelke medzi vecami ľahko a rýchlo nájdete.

Cestovná

Štíhle a vysoké, presne také sú peňaženky určené na cestovanie. Hlbšie a užšie priečinky budú výbornou skrýšou pre váš pas, letenky a ďalšie doklady totožnosti. Cestovné peňaženky sa vzájomne odlišujú nielen svojim dizajnom, ale najmä zapínaním. Môžete si vybrať z modelov s uzatváraním na pracku, magnet, alebo zips. K lepšiemu komfortu pri cestovaní pomáha aj šnúrka na zavesenie na krk, s ktorou sa stretnete pri cestovných peňaženkách.

Špecifickým druhom cestovných peňaženiek je peňaženka okolo pása, veľmi podobná tzv. ľadvinke. Skladá sa z dvoch až troch vreciek so zapínaním na zips, do ktorých môžete vopchať nielen karty a peniaze, ale aj dokumenty, či väčší zápisník. Na cestách teda máte všetko potrebné blízko pri sebe a neustále pod dohľadom.

TIP: Ak sa chystáte za dobrodružstvom do nebezpečných oblastí, odporúčam siahnuť po malej neoprénovej peňaženke so zapínaním na suchý zips a priečinkom na doklady.

Peňaženka s klipom na peniaze

Jednoduchá, malá peňaženka pozostávajúca z niekoľkých priehradiek a magnetického klipu na peniaze. Na prvý pohľad môže pôsobiť príliš minimalisticky, čo ocenia najmä elegantní muži. Tento typ peňaženky je vhodný na slávnostnejšie príležitosti, kde budete potrebovať iba základné doklady, prípadne menšiu hotovosť.

Športová

Pri lyžovaní, behaní, bicyklovaní, či iných športoch sa odporúča vymeniť klasickú peňaženku za športovú. Tá je charakteristická nielen svojou ľahkosťou, ale i flexibilitou. Väčšina športových peňaženiek je vyrobená z textílie so zapínaním na suchý zips, vďaka čomu sú až o 50% tenšie ako klasické peňaženky.

ADIDAS peňaženka
Športová peňaženka značky ADIDAS

Ak sa chystáte ku moru, alebo na kúpalisko, siahnite po vodoodolnej peňaženke. Na výber máte z dvoch typov peňaženiek do vody. Klasickej plastovej nádoby na krk, alebo nepremokavého puzdra so šnúrkou na zápästie. Oba typy majú svoje výhody, aj nevýhody. Na drobné mince, prípadne poskladané bankovky sa hodí skôr plastová nádoba, do ktorej však nezmestíte doklady. Na tie odporúčam skôr puzdro s viacerými priečinkami, vrátane veľkej priehradky na mobilný telefón.

Ktoré peňaženky sa hodia dámam a ktoré pánom?

Kým niektoré peňaženky sú svojou farbou a vzhľadom výhradne ženské, iné zas prislúchajú skôr mužskému pohlaviu. V nasledujúcich riadkoch sa dozviete, ktoré typy peňaženiek sa hodia dámam a ktoré pánom.

Dámske peňaženky

Peňaženka v živote ženy zastáva dôležitú úlohu nielen z hľadiska funkčnosti, ale predovšetkým módneho doplnku. Z tohto dôvodu majú ženy tendenciu si vyberať predovšetkým podľa farby a aktuálnej módy. Na tento fakt nezabúdajú ani výrobcovia, vzhľadom na čo sú dámske peňaženky často zdobené krištáľmi, farebným prešívaním, či rôznymi kovovými sponami. Vo vnútri disponujú množstvom priehradiek nielen na karty, ale aj vizitky, fotografie, či iné predmety, ktoré majú pre ženy emocionálny význam. Materiál dámskych peňaženiek môže byť rôzny, od pravej kože, až po textíliu, či umelú kožu. Vzhľadom na veľkosť sú pre dámy vhodné dlhé, akordeónové peňaženky so zapínaním na zips, alebo klipsňu.

Dámske peňaženky
Dámske peňaženky

Pánske peňaženky

Ako som už spomínala, väčšina mužov nosí peňaženku v zadnom vrecku nohavíc, prípadne vo vnútornom vrecku saka. Z tohto dôvodu sú pánske peňaženky menšie a praktickejšie. Vrátane nižšieho počtu priečinkov majú aj jednoduchšie zatváranie rýchlym preložením, alebo zapnutím pracky. S výnimkou športových peňaženiek sú vyrobené z pravej kože s jednoduchým, jednofarebným dizajnom. Najčastejšie v čiernom, šedom, prípadne hnedom zafarbení. Čo sa týka jednotlivých typov, pre pánov sú vhodné bi-fold, tri-fold, alebo slim peňaženky. Samozrejme, na trhu nájdete aj pánske akordeónové peňaženky, ktoré sú však s prihliadnutím na svoju veľkosť obľúbené prevažne medzi dámami.

Darčekový set - pánska kožená peňaženka a opasok značky Pierre Cardin
Darčekový set – pánska kožená peňaženka a opasok značky Pierre Cardin

Detské peňaženky

Veselé rozprávkové postavičky v kombinácii s pestrými farbami sú charakteristickým znakom detských peňaženiek. Okrem niekoľkých priečinkov na karty a preukážky, disponujú aj priestorom na drobné mince so zapínaním na zips. Veľkou výhodou peňaženky je šnúrka na krk, ktorá minimalizuje riziko jej straty. Navyše, takmer všetky detské peňaženky sú vyrobené z pevného, odolného polyesteru, ktorý zvládne nejedno detské šantenie.

Podľa čoho vybrať kvalitnú peňaženku?

Ak ste sa už rozhodli, aký typ peňaženky bude pre vás ten najvhodnejší, nezabudnite si všimnúť aj ďalšie dôležité vlastnosti. Materiál, veľkosť, či spôsob zapínania taktiež ovplyvňujú praktickosť a predovšetkým životnosť peňaženky.

Materiál

Na trhu máte na výber z kožených, textilných, či dokonca kovových peňaženiek. Každý z uvedených materiálov má svoje výhody aj nevýhody, pričom sa odlišujú tak svojou cenou, ako aj farbou a životnosťou.

  • Pravá koža: Patrí k najpoužívanejším prírodným materiálom vyznačujúcim sa predovšetkým dlhodobou životnosťou. Postupným opotrebovaním koža nestráca svoj pôvab, práve naopak, známky každodenného používania umocňujú jej elegantný vzhľad. Povrch kože je hladký, jemný, vzhľadom k tomu pánske kožené peňaženky ľahko vkĺznu do zadného vrecka nohavíc. Okrem vyššej ceny je nevýhodou koženej peňaženky jej hrúbka, keďže koža nepatrí medzi najtenšie materiály. Taktiež ak chcete, aby si zachovala všetky svoje vlastnosti, musíte sa o ňu pravidelne starať pomocou špeciálnych čistiacich prostriedkov.
    Kožené peňaženky sú najobľúbenejšie pre svoju dlhú životnosť
    Kožené peňaženky sú najobľúbenejšie pre svoju dlhú životnosť
  • Umelá koža: Stretnete sa s ňou najmä u dámskych kožených peňaženiek, ktoré síce majú prívlastok kožené, avšak sú vyrobené z tenkej kože s lesklou povrchovou úpravou. Na prvý pohľad vynikajú krásnym, žiarivým dizajnom, ktorý po krátkom čase zatieni ošúchanie a popraskanie. V porovnaní s peňaženkami z pravej kože sú podstatne lacnejšie.
  • Polyester: Pružný, elastický materiál charakteristický vysokou odolnosťou voči mechanickému poškodeniu a poškriabaniu. Z tohto dôvodu je využívaný predovšetkým u detských peňaženiek. Veľkým lákadlom je aj pôsobivý, farebný dizajn, ktorý v kombinácii s kovovými prvkami upúta zrak nejednej modernej ženy. Oproti koži však ide o čisto umelý, neekologický materiál vyrábaný použitím rôznych chemikálií.
VEDELI STE, ŽE peňaženka z kože sa v prírode rozloží v priebehu 50 rokov, pričom peňaženke z polyesteru to trvá až 500 rokov?

Okrem spomínaných materiálov sa môžete stretnúť s radou ďalších špecifických materiálov, ktoré sa taktiež využívajú pri výrobe peňaženiek. Napríklad kov, drevo, bavlna, hodváb, či plast.

Veľkosť

Z hľadiska veľkosti sa peňaženky rozdeľujú na veľké a malé. Ako už samotný názov predpovedá do veľkých, akordeónových peňaženiek sa toho zmestí podstatne viac, ako do menších štvorcových. Hodia sa teda prevažne pre ľudí, ktorí v peňaženke okrem hotovosti nosia aj šeky, stravné lístky, fotografie, či kreditné a zákaznícke karty. Navyše okrem peňaženky môžu plniť aj funkciu malej kabelky do ruky. Podľa feng shui priťahujú viac peňazí a spájajú sa s istou dávkou noblesy.

Malé peňaženky sú naopak vhodné pre tých, ktorí v nich nosia výhradne doklady a menšiu hotovosť bez množstva kariet a talizmanov. Vďaka menším rozmerom sa zmestia tak do vrecka nohavíc, ako aj menšej crossbody kabelky. Taktiež sa hovorí, že sú menej nápadne pre zlodejov a upevňujú schopnosť selektovať – nosíte len to, čo je naozaj nevyhnutné.

Praktické parametre peňaženky
Pri výbere peňaženky vnímajte najmä jej praktické parametre ako sú veľkosť, materiál, zapínanie.

Zapínanie

Typ zapínania výrazne ovplyvňuje celkový vzhľad peňaženky. Klasické zapínanie na zips je praktické najmä vtedy, ak nosíte veľa drobných mincí. Zips síce zabráni minciam vypadnúť, avšak peňaženke uberie na elegancii. Z tohto dôvodu sú tieto modely vhodné prevažne na každodenné nosenie do práce, prípadne na nákup. Ak hľadáte peňaženku na obchodné stretnutia, alebo slávnostnejšie príležitosti, odporúčam siahnuť po peňaženke s klipom, prípadne magnetickým uzatváraním. Tieto modely pôsobia luxusne a elegantne, ba čo viac niektoré sú aj praktické. Vo vnútri obsahujú špeciálnu priehradku na mince, ktorá sa dá zazipsovať. Vaše mince sú teda v bezpečí, zips z vonkajšej strany nie je viditeľný a peňaženka tak pôsobí exkluzívne.

Dizajn

Zohráva dôležitú úlohu najmä u žien, ktoré sa často uchvátia farbou a popri nej zabúdajú na funkčnosť peňaženky. To si uvedomujú aj dizajnéri, ktorí pri navrhovaní dámskych peňaženiek využívajú širokú paletu pestrých farieb a vzorov. Treba si však uvedomiť, že farebná peňaženka je síce pekná a jedinečná, ale rozhodne sa nehodí na každú príležitosť. Ak sa teda chystáte do divadla, alebo na dôležité obchodné stretnutie, odporúčam siahnuť skôr po konzervatívnejších farbách, čiernej, hnedej, prípadne šedej. Práve v týchto farbách sa vyrába väčšina pánskych kožených peňaženiek, vďaka čomu pôsobia luxusne v každej situácii.

Značkové peňaženky

V súčasnosti sa výrobcovia značkových peňaženiek zameriavajú tak na kvalitu a inovatívny dizajn, ako aj cenovú dostupnosť. Oblečenie a módne doplnky z dielne známych značiek ako Michael Kors, Guess, Tommy Hilfiger, Desigual, či Calvin Klein sú toho jasným dôkazom. V súvislosti s peňaženkami však netreba zabúdať ani na ďalšie celosvetovo známe značky, ktorých kolekcie si získali spokojných zákazníkov v rôznych krajinách Európy. Patria k nim:

Desigual peňaženka
Peňaženka značky Desigual

Vuch

Česká spoločnosť, ktorá je na trhu s peňaženkami ešte nováčikom. Svoj príbeh začala písať v roku 2015, kedy dvaja kamaráti navrhli prvé kúsky bodkovaných peňaženiek. Postupne k peňaženkám pribudli kabelky, šperky, okuliare a hodinky, ktoré si získali svojich priaznivcov nielen v Čechách, ale aj na Slovensku, či Maďarsku. Okrem nových kolekcií značka Vuch pamätá aj na pomoc druhým. Niekoľko % zo zisku z predaja putuje na vzdelanie detí z Ugandy.

Adidas

Spoločnosť Adidas sa venuje výrobe športovej obuvi, oblečenia a ďalších doplnkov už od roku 1924. Jej história sa spája s Rudolfom Dasslerom, ktorý v práčovni svojej matky začal vyrábať športovú obuv. Postupne sa k nemu pripojil aj jeho brat Adolf Dassler a vznikla firma Gebrüder Dassler Schuhfabrik. Tá sa však po druhej svetovej vojne a hádke dvoch bratov rozdelila na dve spoločnosti, dnes známe ako Adidas a Puma. V ponuke oboch spoločností nájdete tak oblečenie a obuv, ako aj kvalitné športové peňaženky.

Pierre Cardin

Synonymom luxusu a najvyššej kvality sa stala v módnom priemysle značka Pierre Cardin, ktorej história siaha do roku 1950. Spoločnosť nesie meno svojho zakladateľa, známeho módneho návrhára a veľvyslanca dobrej vôle Pierre Cardin-a. Nábytok, odevy, či peňaženky Pierre Cardin sú charakteristické jednoduchými líniami, unisex štýlomvysokou kvalitou, pričom jednotlivé modely sú cenovo dostupné aj pre bežných smrteľníkov. Zakúpiť si ich môžete v rôznych online e-shopoch, alebo kamenných predajniach v bratislavskom Avione, či v OC Centro Nitra.

Značka Pierre Cardin zahŕňa aj kvalitné, cenovo dostupné peňaženky
Značka Pierre Cardin zahŕňa aj kvalitné, cenovo dostupné peňaženky

Časté otázky

Peňaženku máte v rukách niekoľko krát denne. Z tohto dôvodu musí byť predovšetkým praktická. V prípade, že ju kupujete v kamennej predajni, tak si peňaženku vyskúšajte, ohmatajte, prípadne skúste vložiť do kabelky, alebo vrecka. Taktiež sa nebojte veľa pýtať a zisťovať. Odpovede na najčastejšie kladené otázky týkajúce sa kúpi vhodnej peňaženky nájdete aj v nasledujúcich riadkoch.

Aká je to peňaženka s RFID ochranou?

Spolu s dokladmi nosíme v peňaženke aj bezkontaktné platobné karty, ktorých použitie je síce jednoduché, avšak ľahko zneužiteľné. Prostredníctvom špeciálnej aplikácie dokážu zlodeji zo vzdialenosti 4 cm získať potrebné údaje o vašej platobnej karte. Z tohto dôvodu je vhodné dáta bezkontaktnej karty chrániť. Jedným zo spôsobov je peňaženka so špeciálnou ochranou, ktorá ruší RFID signál s údajmi vysielanými z vašej platobnej karty.

Viac informácií o RFID ochrane sa dozviete vo videu:

Ako si urobiť poriadok v peňaženke a vyradiť všetko nepotrebné?

Peňaženka plná kariet, bločkov a šekov má negatívne dôsledky na vaše zdravie, obzvlášť na pánov, ktorí ju nosia v zadnom vrecku a sedia na nej. Navyše preplnením peňaženky hrozí jej rýchle opotrebovanie a roztiahnutie, ktoré sa týka už aj dámskych peňaženiek. Z tohto dôvodu je potrebné raz za čas urobiť reorganizáciu peňaženky. Pomôcť vám v tom môžu nasledujúce 3 kroky:

  • Zbavte sa všetkých nepotrebných predmetov: Bločky z nákupov, staré kupóny na zľavy, či cestovné lístky môžu zabrať viac miesta, ako sa na prvý pohľad zdá. Z tohto dôvodu je nevyhnutné ich raz a navždy vyhodiť. Uvidíte, že vám tam vôbec nebudú chýbať.
  • Zistite, čo využívate na dennej báze: V peňaženke si nechajte výhradne len to, čo každý deň používate. Nepotrebujete v nej zákaznícke karty do jednotlivých obchodov, ktoré využívate iba zriedka. Podobne je to aj s kreditnými kartami, nechajte si len tú, ktorou pravidelne platíte v obchodoch.
  • Digitalizujte všetky svoje karty: Niektoré zákaznícke karty sa dajú prostredníctvom šikovných aplikácii naskenovať do mobilných telefónov. To isté platí aj v prípade vizitiek, ktoré si taktiež odporúčam pretransformovať do digitálnej podoby. Vašu peňaženku to odbremení a telefón naopak nič nestojí.
Preplnená peňaženka
Preplnením peňaženky hrozí jej rýchle opotrebovanie a roztiahnutie

Priťahujú červené peňaženky peniaze?

Výber vhodnej peňaženky sa spája s rôznymi porekadlami, ktoré najčastejšie pramenia z čínskeho umenia feng šuej. Podľa neho je práve farba peňaženky nositeľom najsilnejšej energie. S pozitívnou energiou, bohatstvom a hojnosťou sa spája predovšetkým červená farba, ktorá vás v prípade peňaženky môže ochrániť pred utrácaním, pokutami, sankciami, či ďalšími výdavkami. Ak vám však červená peňaženka nie je príliš blízka nezúfajte, hojnosti peňazí podľa feng šuej prajú aj iné farby, ako zlatá, hnedá, alebo zelená. Naopak sa odporúča vyhnúť modrej a tyrkysovej peňaženke, ktoré symbolizujú odtekanie peňazí.

Červená dámska peňaženka
Veríte, že červené peňaženky priťahujú peniaze?

Výber správnej peňaženky závisí predovšetkým od vašich osobných preferencií a požiadaviek. Popri rozčarovaní z krásnej farby a lesku si však nezabudnite všímať aj praktické aspekty peňaženky. Verím, že s trochou trpezlivosti a rozvahy si určite vyberiete tú správnu. Ak budete mať čas a chuť, budem rada, ak sa v komentároch pod článkom s ňou podelíte aj s ostatnými. Recenzie a tipy od spokojných zákazníčok sú na nezaplatenie.

Zdroje:

5/5 - (2 votes)
TIP-TOP ŽENA
Redakcia online magazínu TIPTOPZENA.sk. Pod týmto účtom sú uverejnené príspevky od viacerých autorov. Pokiaľ sa Vám naše články páčia a chceli by ste nás podporiť, môžete tak spraviť ich zdieľaním a like-ovaním. ĎAKUJEME!

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.