Converse tenisky – legendárna značka, ktorú všetci kopírujú

Converse je americká značka, ktorá je na trhu už od roku 1908. Tenisky Converse sú známe po celom svete a dodnes si ich kupujú státisíce ľudí. Ich obchody môžete nájsť vo viac ako 150 krajinách po celom svete. Aký je príbeh tejto spoločnosti a čím všetkým si prešla? To a omnoho viac zistíte v nasledujúcich riadkoch.

Obsah článku

Kde kúpiť Converse tenisky a ich ďalšie produkty

Ak chcete kúpiť Converse tenisky lacno, pozrite sa, či niekde v kamenných predajniach alebo na e-shopoch nemajú výpredaje. Väčšinou tak zoženiete lacné tenisky Converse pri dopredaji starších modelov, prípadne, ak sa chcú e-shopy zbaviť svojich skladových zásob.

To isté platí nielen o Converse teniskách, ale aj o ďalších produktoch tejto značky ako sú tričká, mikiny a iné Converse oblečenie, prípadne batohy, tašky, šiltovky či vaky. Tie najlacnejšie Converse tenisky a oblečenie nájdete väčšinou na bazároch. Pripravila som pre vás aj zoznam eshopov, v ktorých pomerne často prebieha nejaký výpredaj a zároveň majú bohatú ponuku produktov tejto značky.

Základné informácie o značke Converse

Americká značka Converse je zameraná na výrobu a predaj špecifických topánok a oblečenia. Spoločnosť Converse Rubber Corporation založil v roku 1908 Marquis Mills Converse. Najskôr pritom išlo o výrobu sezónnej gumenej obuvi a neskôr prešli na športovú obuv na celoročné využitie.

V Amerike bol vtedy veľmi populárny basketbal, a preto sa firma rozhodla vyrobiť basketbalové botasky All Star. Tieto topánky sa stali v 20. rokoch prvou masívne vyrábanou basketbalovou obuvou v celej severnej Amerike. Dopomohol tomu aj basketbalový hráč Chuck Taylor, ktorému sa All Star tenisky pozdávali natoľko, že sa neskôr začal podieľať na ďalšom vývoji modelu All Star.

Logá značky Converse
Logá značky Converse
VEDELI STE, ŽE tieto tenisky sa vyrábajú dodnes? V takmer nezmenenej podobe ich môžete ešte stále kúpiť. Na kotníku majú okrem päťcípej hviezdy a nápisu All Star aj meno Chuck Taylor.

Tenisky All Star Chuck Taylor v armáde

Okrem iného sa tieto tenisky objavili vďaka Chuckovi Taylorovi aj v americkej armáde, a to počas druhej svetovej vojny, kde Chuck pôsobil ako kapitán amerických vzdušných síl. Tieto tenisky sa stali dokonca oficiálnou športovou obuvou americkej armády a vojaci ich využívali pri vojenskom výcviku.

Presun značky Converse pod spoločnosť Nike

V roku 2003 sa stala Converse dcérskou spoločnosťou Nike, Inc. Koľko to Nike stálo? “Iba” 305 miliónov dolárov. V tom čase, keď Nike preberal značku Converse pod seba, mali ročný obrat niečo okolo 200 miliónov dolárov. Nike však túto kúpu rozhodne neoľutoval, keďže každoročne predaje tejto značky rastú o približne 19%. Slušné, však?

Čím sa Converse tenisky líšia od ostatných značiek?

Converse obuv a oblečenie odlíšite od iných značiek ich originálnym logom. Je to hviezdny odznak spoločnosti, päťcípa hviezda s nápisom CONVERSE, alebo ešte aj ALL STAR. Ich tenisky sa vyznačujú gumovou podošvou All Star, hladkou zaoblenou špičkou a väčšinou aj výrazným pásikom čiernej alebo tmavej farby na podošve.

CONVERSE tenisky
Vzhľad tenisiek CONVERSE je celosvetovo známy

Ako odlíšiť originál Converse tenisky od napodobenín

Dnes už sa vyrába stále viac falošných napodobenín známych značiek. Niektorí ľudia sú radi, že si môžu kúpiť veľmi podobné tenisky za podstatne nižšiu cenu, no samotné značky tak trpia. Falošní predajcovia, ktorí len kradnú a kopírujú značkové veci, sú vo svojej práci čím ďalej lepší a precíznejší. Stále však existuje niekoľko spôsobov, ako odlíšiť fake od originálu.

Obal

Najmä pri nakupovaní cez internet si človek nikdy nemôže byť úplne istý, čo mu nakoniec príde. Našťastie, už podľa samotnej škatule, v ktorej vám tenisky Converse prídu, môžete zistiť, či ide o originál alebo nie. Converse topánky vám prídu v škatuli označenej značkou Converse a keď nazriete do vnútra, mala by okrem samotnej obuvi obsahovať aj tkaninu alebo papier, tak ako keď si kupujete topánky v hocijakom inom obchode s obuvou.

Nápis a hviezda

Nápis ALL STAR CONVERSE a CHUCK TAYLOR s päťcípou hviezdou sú znakmi originálneho výrobku. Ak však na značke objavíte rozmazaný nápis, prípadne iné slová, pravdepodobne pôjde o napodobeninu. Dnes už sa tieto nápisy vyrábajú v rôznych farbách a prevedeniach, no ľahko si viete zistiť, či sa ten váš zhoduje s originálom, alebo nie.

Ochranná známka

Ak doma nájdete topánky značky Converse vyrobené pred rokom 2008, nájdete na nich pod logom All Star symbol ®. Tenisky, ktoré sa začali vyrábať po roku 2008, už tento symbol nemajú. Tak či onak, celé logo musí byť jasné a čisté.

Jazyk a stielka tenisky

Aj na jazyku tenisky nájdete logo All Star. Ak by sa vám zdalo nejasné, vyblednuté či neostré, zjavne ide o falošné tenisky. Takisto na stielke tenisiek nájdete jasný a zreteľný nápis CONVERSE. Samozrejme iné je, ak si kupujete použité tenisky. Tam už tento nápis asi taký zreteľný nebude.

Cena

V prípade, že je cena nových, nepoužitých Converse tenisiek až príliš nízka, pravdepodobne niečo nebude v poriadku. Je dosť možné, že ide o falošnú obuv, pričom pri takomto type vám nikto nezaručí, koľko vám dané topánky vydržia. Ak si chcete porovnať cenu, väčšinou sa tenisky značky Converse predávajú od 50 do 100 EUR.

Nákup zo zahraničia

Ak nakupujete oblečenie či obuv značky Converse zo zahraničia, buďte opatrní. Skôr, ako nakúpite a zaplatíte za tovar, zistite si o danej spoločnosti čo najviac a, samozrejme, si poriadne pozrite aj cenu za dovoz. Môže sa vám totiž ľahko stať, že aj keď budú tenisky lacné, na preprave poriadne prerobíte. A v tom prípade sa vám už takáto kúpa vlastne vôbec neoplatí.

Aké produkty ponúka značka Converse

Tenisky ALL STAR pozná snáď každý. A čo takto JACK PURCELL, CONS alebo ONE STAR? Tenisky tejto značky si prešli mnohými zmenami, pričom vznikli nové a nové štýly. Klasické čierne a biele Converse tenisky sú samozrejme stále v móde. Na rad prišli ale aj iné farby a prevedenia. Červené, kožené, farebné, nízke či vysoké Converse tenisky ulahodia nejednému oku.

VEDELI STE, ŽE produkty značky Converse nosili celebrity ako Rihanna, Snoop Dogg či Kristen Stewart?

Okrem dámskych, pánskych a detských Converse tenisiek a obuvi všeobecne nájdete pod touto značkou aj mnoho iných produktov. Nielen kamenné predajne, ale aj Converse online shop a iné e-shopy ponúkajú Converse mikiny, tričká, šiltovky a iné oblečenie. Ak budete pátrať, narazíte aj na Converse ruksaky, batohy, tašky a vaky.

Biele Converse tenisky
Biele Converse tenisky

Veľkostná tabuľka pre tenisky Converse

Možno sa aj vám stalo, že chodidlá máte veľkostne napríklad 38, no nie každé topánky vám pod číslom 38 sedia. U Converse tenisiek a obuvi to môže byť tiež inak, ako ste zvyknutí. Niekedy o pol čísla a niekedy aj o číslo. Preto je vhodné, ak chcete nakupovať cez internet, vyskúšať si ich tenisky najskôr v kamennej predajni.

Všeobecne však platia nasledovné veľkostné tabuľky pre dámy, pánov a deti:

Converse veľkostná tabuľka
Veľkostná tabuľka pre tenisky Converse, zdroj: https://www.sportlook.sk/velkostna-tabulka-converse/

Na záver pár zaujímavostí

Ak vás značka Converse zaujala, prečítajte si pár zaujímavostí, na ktoré som pri hľadaní informácií o značke narazila. Nikdy predsa neviete, čím vám táto značka učaruje.

  • Svetová centrála Converse je postavená v centre Bostonu, na Lovejoy Wharf, s výhľadom na rieku Charles. V tejto 10-podlažnej budove nájdete vymoženosti ako nahrávacie štúdio pre projekt Converse Rubber Tracks, telocvičňu so samostatným štúdiom Jogy či menší Converse obchodík.
  • Sídlo spoločnosti Converse
    Sídlo spoločnosti Converse
  • Nový model Converse tenisiek, Chuck Taylor II, si zachoval svoj pôvodný vzhľad, no vďaka technológii od Nike majú tieto tenisky modernú ľahkú stielku z lunarónovej peny.
  • Vyššie spomenuté tenisky CONS sú vlastne produktom skateboardingového programu, ktorý značka Converse spustila v roku 2009.
  • Converse kolekcie 1HUND (RED) sú celosvetový projekt zameraný na podporu kampane (RED), ktorá bojuje proti HIV / AIDS. Vo vnútri topánok z tejto kolekcie nájdete jedinečné číslo, ktorým môžete identifikovať umelca, ktorý konkrétne tenisky navrhol.

Máte už aj vy svoje Converse tenisky? Poznám ľudí, ktorí majú hneď niekoľko párov. Ak nejaké máte, dajte nám vedieť, z ktorej kolekcie sú a ako sa vám v nich chodí. Najmä v tých s novým typom stielky sa musí chodiť parádne.

Zdroje:

5/5 - (1 vote)
S písaním som začínala ako 12-ročná, a to poéziou a vedecko-fantastickými poviedkami. Neskôr prišli na rad blogy, potom vlastné domény a aktuálne sa moje hobby stalo mojím živobytím. Ak práve nerobím na svojich projektoch či pre klientov, nájdete ma buď v kruhu rodiny, s priateľmi v kaviarni alebo na prechádzke.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.