Inšpirácie na vianočné dekorácie a ozdoby + tipy, ako si ich urobiť z pohodlia domova

Nakoľko už v niektorých častiach Slovenska aj nasnežilo a Vianoce sú za rohom, pripravila som si pre vás kompletný prehľad vianočných ozdôb a dekorácií s tipmi, ako si ich vyrobíte sami doma. A samozrejme som nevynechala aj zaujímavosti z histórie. Poďme teda na to.

Obsah článku

Tipy, kde kúpiť vianočné dekorácie a ozdoby

Troška som zapátrala a našla niekoľko eshopov, v ktorých môžete kúpiť krásne vianočné dekorácie a ozdoby. Pozrite si ich ponuku, možno natrafíte aj na nejaký výpredaj. Ak patríte k tým, čo si radi zájdu do kamennej predajne a ozdoby si poriadne prezrú, odporúčam vianočné predajničky, ktoré nájdete v každom väčšom obchodnom centre.

Vianočné dekorácie

Čo všetko si predstavujete pod názvom vianočné dekorácie? Je toho veľa, však? Skúsim spomenúť väčšinu najčastejších dekorácií, ktoré by podľa mňa cez vianočné obdobie rozhodne nemali chýbať v našich domácnostiach.

Vianočné dekorácie na dvere

Začnime dverami. Už pred vstupom k vám môžete svojich hostí vítať krásnou vianočnou dekoráciou. Väčšinou sú to nejaké menšie vianočné ozdoby, vianočné vence či nádherné vonkajšie vianočné osvetlenie.

Či už si tieto dekorácie na Vianoce vytvoríte sami alebo si ich kúpite na internete či v obchode, je to už na vás. Pred Vianocami môžete využiť rôzne ponuky ako Black Friday, ktoré so sebou prinášajú množstvo zliav, akcií a výpredajov. Ak dávate prednosť handmade tvorbe, existuje množstvo návodov, ako si vytvoriť nádherný dekor na dvere.

Zvyknete si vianočné dekorácie kupovať, alebo dávate prednosť handmade výrobe?
Zvyknete si vianočné dekorácie kupovať, alebo dávate prednosť handmade výrobe?

Vianočné dekorácie na stôl či na poličku

Ďalším typom, ako si spríjemniť toto vianočné obdobie, je vyzdobiť si svoj domov vianočnými dekoráciami v podobe rôznych girlánd, ikebán či vencov. Samozrejme, na stole nesmie chýbať adventný veniec. U nás je zvykom, že okrem samotného adventného venca máme po stoloch ešte ďalšie vianočné aranžmány.

No nielen na stoloch môžete mať vianočné dekorácie. Ozdobte si aj voľné miesta na policiach a vytvorte si tak dokonalú vianočnú atmosféru, kamkoľvek sa v dome či v byte pohnete. 🙂

Pamätám si, že ako malá som si ozdobila dvojposchodovú posteľ zlatou reťazou so zlatými vláčikmi. Mali ste aj vy takú vianočnú reťaz alebo používate skôr girlandy? Niektorí si ozdobujú police, postele či nočné stolíky aj svetelnými reťazami. Večer to potom krásne svieti.

TIP: Nezabudnite na vianočné prestieranie. V ponuke nájdete už naozaj krásne a elegantné obrusy či rôzne iné luxusné vianočné prestieranie, vďaka ktorému len dotvoríte celkovú atmosféru vianočného stolovania.

Vianočné prestieranie by u vás na Vianoce rozhodne nemalo chýbať
Vianočné prestieranie by u vás na Vianoce rozhodne nemalo chýbať

Ďalšie vianočné dekorácie

Pokiaľ vám vyššie spomenuté dekorácie nestačia, pridávam ďalšie možnosti. Ak si chcete vyzdobiť každý kút vo vašom dome či byte, skúste hľadať vianočné inšpirácie na internete či v samotných vianočných predajniach. Nikdy neviete, kedy a kde dostanete ten pravý vianočný nápad.

Aby som vám pomohla, hľadala som inšpiráciu aj ja a našla som ďalšie dekorácie, ktoré môžete pri ozdobovaní vášho domova vyskúšať. Na stoly či na police môžete skúsiť naaranžovať aj vianočné svietniky a k tomu prihodiť len tak ledabolo pár vianočných ozdôbok.

TIP: Čo takto skúsiť si kúpiť aj vianočné obliečky na posteľ? Posteľné prádlo s vianočným motívom sa predáva  na internete, aj v kamenných obchodoch s obliečkami a posteľnou bielizňou. Vianočné návliečky a vankúše tak vytvoria vianočnú atmosféru aj v detských izbách či v spálni.

Vianočným obliečkam sa vaše deti určite potešia
Vianočným obliečkam sa vaše deti určite potešia. Konkrétne tento produkt je v ponuke eshopu 4HOME.sk

Handmade vianočné dekorácie

Chcete si vyrobiť vianočné dekorácie sami? Prípadne si tak užiť predvianočné obdobie spolu s deťmi? Popozerala som sa na internete po videách a našla som jedno veľmi dobré video, vďaka ktorému nájdete hneď niekoľko inšpirácií na tvorbu handmade vianočných dekorácií.

Vianočné ozdoby

To množstvo vianočných ozdôb, ktoré viete dostať vo vianočných predajničkách, v eshopoch či dokonca aj v kvetinárstvach, je tak obrovské, že by ste mohli mať každý deň v roku úplne inak ozdobený stromček.

Mne osobne sa páči, keď ľudia vyťahujú krabice z povaly či zo skrine a vyťahujú staré ozdoby. Niektoré majú pomaly po prarodičoch, čo má svoju silu. Vzniká tak úplne iná atmosféra. Samozrejme, je dobré pridávať si na stromček aj nové kúsky a nepohrdnem ani stromčekom ozdobeným iba s novými vianočnými ozdobami.

Typy vianočných ozdôb

Vianočný stromček sa bez vianočných ozdôb prosto nezaobíde. Základ tvoria väčšinou u každého vianočné gule. Tie viete nájsť v rôznych farbách, veľkostiach a dokonca aj štýloch či materiáloch. Sklenené gule sú väčšinou ťažšie ako tie umelohmotné a najmä sú krehké, takže pri ich vešaní si dávajte pozor, kam ich povesíte a ako.

TIP: Čo takto čipkované či háčkované vzory? Je to naozaj krásne a viete ich veľmi pekne zladiť s ostatnými vianočnými ozdobami.

  • Prírodné vianočné ozdoby: Posledné roky sú v čoraz väčšej obľube vianočné ozdoby s nádychom prírody. Väčšinou sú vyrábané z prírodných materiálov ako drevo, keramika či bavlna. Čo sa motívu týka, nájdete medzi nimi najmä zvieracie vzory, rôzne kvietky či domčeky.
  • Červeno-zlatá klasika: Klasika, ktorá predstavuje kombináciu červenej, zlatej, zelenej a bielej, asi nikdy nevymizne z našich sŕdc. Veselé figúrky na motív Santa Clausa, sobov, škriatkov a koníkov vyčaria tú pravú vianočnú atmosféru. V tomto prípade sa dá krásne vyhrať s ozdobami a vytvoriť si ich z prírodného, moderného či akéhokoľvek štýlu.
  • Hlava nehlava: Bojíte sa, že váš stromček prezdobíte? Nie som si istá, či sa to naozaj dá. Videla som už stromčeky, kde bola vianočná ozdoba na ozdobe a páčilo sa mi to. Každému samozrejme podľa chuti. Na stromček si môžete dať akékoľvek ozdoby v akomkoľvek množstve. Vašej kreativite by nikto nemal stáť v ceste.
  • Ako v ľadovom kráľovstve: Videli ste už zasnežené umelé stromčeky? Keď k nim pridáte rôzne biele, strieborné či dokonca staroružové ozdoby, vznikne niečo neskutočné. Je to také iné, no zároveň také krásne. Ako som už vyššie spomenula, pri zdobení stromčeka sa naozaj viete vyhrať.

TIP: Čo takto ozdobiť si stromček čokoládovými vianočnými figúrkami? Veď mnoho z vás si zdobí stromček aj pomocou salóniek. Neviem vám ale zaručiť, koľko tieto prepracované ozdôbky s úžasnou chuťou na stromčeku vydržia. 🙂

Čokoládové vianočné gule
Čokoládové vianočné gule

Handmade vianočné ozdoby

Aj v tomto prípade som hľadala návody, ako si vyrobiť krásne vianočné ozdoby z pohodlia domova. Narazila som na toto video, v ktorom sľubujú, že to zvládnete aj v prípade, že máte obe ruky ľavé. 🙂

Ešte by som dodala, že na internete viete nájsť množstvo návodov, ako si vyrobiť vianočné ozdoby napríklad z papiera na štýl origami. Zaujímavé sú aj návody na to, ako si vyrobiť vianočné ozdoby z orechových škrupín. Ak teda máte čas, môžete si popri pečení vianočného pečiva skúsiť vytvoriť aj nejaké tie handmade vianočné ozdoby.

Vianočné osvetlenie

Čo by to bolo za výzdobu bez vianočného osvetlenia? Veď to je na tom predsa to najkrajšie. Zbožňujem, keď to všade hrá farbami. V mojom prípade to nemusí vôbec blikať. Stačí, keď všetko navôkol krásne svieti.

Kúpiť si teraz viete vianočné osvetlenie v podobe LED svetielok, ktoré nemíňajú toľko energie, takže šetríte prírodu. Nájdete ich v studenej bielej, teplej bielej či v rôznych farebných prevedeniach.

TIP: Svetelnými reťazami si viete ozdobiť celý váš interiér, no nielen to. Skúste si pomocou externých vianočných svetielok ozdobiť stromček na záhradke, strechu domu alebo balkón. Vytvoríte tak krásnu žiarivú dekoráciu, ktorou potešíte nielen vás, ale aj vaše okolie.

Vonkajšie vianočné osvetlenie je ideálne, ak máte rodinný dom so záhradou
Vonkajšie vianočné osvetlenie je ideálne, ak máte rodinný dom so záhradou

Zaujímavosti z histórie vianočných ozdôb a dekorácií

Ako vznikli tradície ako bozkávanie pod imelom, vianočné vence na dverách či ozdobené stromčeky? Trochu som pátrala a našla pár zaujímavostí z histórie.

Vďaka bozku pod imelom vydrží vaša láska naveky

Kedysi ľudia verili, že pár, ktorý sa pobozká pod vianočným imelom, spolu zostane až do smrti a ich láska vydrží naveky. Práve preto sa táto tradícia zaužívala tak pevne. Zaujímavosťou je, že podľa povery sa pod imelom majú bozkávať aj neznámi ľudia. V prípade, ak žena odmietne pobozkať neznámeho muža, ďalší rok sa podľa povery nevydá.

Čo predchádzalo vianočným vencom na dverách

Doteraz sa ľudia nezhodli na teórií, ktorá by vysvetlila, prečo vznikla tradícia vianočných vencov na dverách. Tvrdí sa, že tieto vence sa postupom času vyvinuli z adventných vencov, ktoré zdobili veriaci štyrmi sviečkami na znak štyroch týždňov pred Vianocami.

A prečo vznikli adventné vence? V 19. storočí založil istý nemecký teológ školu pre chudobné deti. Tie sa ho v predvianočnom období neustále pýtali, kedy už budú Vianoce. Zo starého dreveného kolesa vyrobil adventný veniec, na ktorom bolo 19 malých červených sviečok a 4 veľké biele sviece. Každý deň sa zapaľovala jedna sviečka a vždy v nedeľu sa zapálila jedna veľká biela svieca.

Angličania najskôr vianočné stromčeky nechceli

Mysleli ste si, že ozdobovanie vianočných stromčekov pochádza z Ameriky alebo z Anglicka? Ale kdeže. Nemeckí kresťania ozdobovali stromčeky počas Vianoc už v 16. storočí. Zdobili ich ovocím, najčastejšie jabĺčkami a sviečkami.

K Vianociam neodmysliteľne patrí aj výzdoba vianočného stromčeka
K Vianociam neodmysliteľne patrí aj výzdoba vianočného stromčeka
TIP: Prečítajte si aj článok, ako postupovať pri výbere vianočného stromčeka.

Angličania túto tradíciu najskôr neprijali, no koncom 80. rokov 20. storočia si kráľovská rodina priniesla domov vlastný vianočný stromček. Keď sa dostal na titulky londýnskych novín, bolo samozrejmé, že sa to medzi ľudí rozšíri rýchlosťou blesku.

Thomas Edison nevynašiel iba žiarovku

Vedeli ste, že Edison vynašiel aj prvú svetelnú reťaz? V laboratóriu v New Jersey vystavil sériu svetiel mimo pracoviska a cestujúci, ktorí išli neďaleko vo vlaku, sa tak mohli kochať nádherným osvetlením budovy.

Na stromčeky potom svetelnú reťaz prvýkrát použil jeho partner, Edward H. Johnson. Predtým sa ľudia pokúšali rozsvietiť svoje vianočné stromčeky sviečkami, no časom prešli na dnes už veľmi známe svetelné reťaze.

Dúfam som vás dostatočne inšpirovala. Na trhu je naozaj množstvo nádherných vianočných dekorácií a ozdôb, z ktorých sa dá vyberať. Stačí si ich zladiť s vaším interiérom a vytvoriť si tak neodolateľnú vianočnú atmosféru.

Zdroje:

5/5 - (1 vote)
S písaním som začínala ako 12-ročná, a to poéziou a vedecko-fantastickými poviedkami. Neskôr prišli na rad blogy, potom vlastné domény a aktuálne sa moje hobby stalo mojím živobytím. Ak práve nerobím na svojich projektoch či pre klientov, nájdete ma buď v kruhu rodiny, s priateľmi v kaviarni alebo na prechádzke.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.