Kompletná príručka ako vybrať pelech pre psa

Pelech pre psa predstavuje miesto, kde sa váš štvornohý priateľ bude cítiť bezpečne a sebaisto. Podobne ako každý z nás, aj on potrebuje úkryt, kam sa môže kedykoľvek schovať, oddýchnuť si, schúliť sa do klbka a vzdialiť od hluku navôkol. Neslúži teda výhradne na spanie, či dokonca ako priestor, kam psíka pošlete za trest. To v žiadnom prípade. V peliešku by sa mal cítiť príjemne a s radosťou sa tam vždy vrátiť. Bez radikálnych príkazov a zákazov. Je neoddeliteľnou súčasťou života každého psíka, či už veľkého, malého, vnútorného alebo vonkajšieho. Práve preto by ste jeho výber rozhodne nemali podceniť. V nasledujúcich riadkoch vám poradím, podľa akých kritérií vybrať peliešok tak, aby sa v ňom váš domáci miláčik cítil príjemne.

Obsah článku

Kde môžete kúpiť pelech pre psa

Psie pelechy sa predávajú v špecializovaných kamenných obchodoch v tzv. chovateľských potrebách. Nižšie vám ale uvádzam pár eshopov, kde si pelech pre psa môžete kúpiť online z pohodlia vášho domova. Skúste do nich nazrieť. Možno v niektorom z nich prebieha aj nejaký výpredaj. Pokiaľ by sa vám nepozdávala ponuka alebo ceny, tak sa môžete popozerať, či niečo nenájdete v nejakom bazári.

Dôležité kritéria pri výbere

V chovateľských potrebách máte na výber z rôznych modelov psích pelechov. Tie sa vzájomne diferencujú na základe ceny, materiálu, veľkosti, či tvaru. Samozrejme pri jednotlivých typoch netreba zabúdať ani na rasu a povahu vášho psíka.

Veľkosť

Pes by mal mať v pelechu predovšetkým dostatok miesta. Nesmie sa v ňom tlačiť, alebo dokonca z neho vytŕčať. Ideálnu veľkosť pelechu najlepšie zistíte, ak odmeriate psa v spánku, kedy sa nehýbe. K dĺžke a šírke psa vždy prirátajte minimálne 20 cm. Psík tak bude mať dostatok miesta v každej polohe. Ak máte šteniatko nekupujte rovno veľký pelech, ale radšej menší a ten v prípade potreby vymeňte za väčší. Šteniatko by sa v príliš veľkom pelechu mohlo cítiť stratené. V tabuľke uvádzam odporúčané veľkosti pelechov pre jednotlivé psie plemená.

ODPORÚČANÉ VEĽKOSTI PSÍCH PELECHOV
Vonkajší rozmerPlemená
max. 50 cm x 40 cm x 18 cm Mini Yorkshire, Shih-Tzu, šteňatá
70 cm x 55 cm x 25 cm West Terrier, Jazvečík, Jack Russel Terrier
90 cm x 65 cm x 25 cm Anglický Kokeršpaniel, Bulldog, Labrador
min. 110 cm x 75 cm x 25 cm Boxer, Nemecký ovčiak, Bernardín, Husky

Tvar

Tvar pelechu sa predovšetkým odvíja od povahy a veľkosti psa.

  • Pelech v tvare kukane, iglu, domčeka – je uzavretý s jedným otvorom slúžiacim zároveň aj ako vchod. Hodí sa predovšetkým pre malých psov s bojazlivou povahou, ktorí sa v ňom budú cítiť bezpečne a sebaisto. Navyše, vďaka pokrytiu bočných strán do pelieška nefúka, čo ocenia najmä krátkosrsté plemená.
  • Pelech s vyšším okrajom – vhodný tak pre malých, ako aj veľkých psíkov hľadajúcich pohodlie a komfort. Vyšší okraj pelechu zaistí psovi potrebné súkromie, avšak zároveň aj prehľad o dianí navôkol. To ocenia najmä štvornohí zvedavci túžiaci mať všetko pod kontrolou.
  • Pelech s otvorenou prednou lištou – vyznačuje sa priestrannosťou a otvorenosťou, ktorú potrebujú hlavne veľké, nebojácne rasy so spoločenskou povahou. Pri krátkosrstých psíkoch však dajte pozor, aby neprechladli. Nízke bočné steny a otvorená predná časť ich nijakým spôsobom neuchránia pred prievanom z otvoreného okna, alebo dverí.
  • Matrac pre psa – poskytuje psíkovi podstatne väčší priestor a slobodu ako predchádzajúce typy. A práve to potrebujú aktívni, spoločenskí psy pre ktorých je sloboda a prítomnosť druhých ľudí viac ako pocit bezpečia. Matrac je pre nich miestom, kde sa môžu zvaliť, oddýchnuť si a v prípade potreby rýchlo vybehnúť.
Veľkosť pelechu pre psov
Veľkosť pelechu najlepšie zistíte, ak odmeriate psa v spánku

Materiál

Pelech by mal byť v prvom rade pevný a pre psíka pohodlný. Samozrejme musí sa hodiť aj do interiéru, čo však v prípade moderných pelechov určite nebude problémom.

  • Látkový pelech – je k dispozícií v rôznych veľkostiach, tvaroch, farbách a materiáloch. Môžete si teda vybrať taký, ktorý bude nielen útočiskom psíka, ale aj pekným dizajnovým doplnkom vo vašej obývačke. Pri kúpe si však dajte pozor na pevnosť a hrúbku pelechu, prípadne výstelky. Príliš tenká látka je náchylná na poškodenie. Hravé šteniatko ju tak môže ľahko a rýchlo roztrhať.
  • Plastový pelech – praktický, univerzálny peliešok pre psa s vysokou odolnosťou voči poškodeniu. Zo začiatku môže pôsobiť tvrdo, avšak po dokúpení mäkkého vankúša pre psa, bude pelech útulný a pohodlný.
  • Pelech pre psa z eko kože – jeden z najkvalitnejších materiálov, ktorý sa vzhľadom na svoje vlastnosti stáva čoraz obľúbenejším. Obzvlášť v letných mesiacoch, kedy psíka príjemne chladí. Taktiež je jednoduchý na údržbu, chlpy stačí zotrieť vlhkou handrou a hotovo. Ak máte psíka, ktorý intenzívne pĺzne, investíciu do koženého pelechu rozhodne neoľutujete.
  • Prútený pelech – vzhľadom na krehkosť prútia je ideálny pre staršie psíky, ktoré už nehryzú všetko okolo seba. Vďaka originálnemu dizajnu dokonale ladí s ostatným nábytkom. Môže byť teda nielen pelieškom pre psa, ale i krásnym interiérovým doplnkom v obývačke.
Peliešok pre psa
Peliešok by mal byť v prvom rade pevný a pre psíka pohodlný

Umiestnenie

Pred samotnou kúpou vhodného psieho pelechu si nezabudnite premyslieť, kam ho umiestnite. Pamätajte, že psík potrebuje súkromie a pokoj. Rozhodne teda nehľadajte miesto pre peliešok v chodbe, po ktorej neustále prechádzajú všetci rodinní príslušníci. Taktiež neodporúčam pelech neustále premiestňovať z jednej izby do druhej. Psík je potom zmätený a vystrašený. V prípade krátkosrstých plemien sa vyhýbajte miestam, kde je prievan, napríklad pri okne, alebo v blízkosti dverí. Pelech by mohol vlhnúť a psík prechladnúť. Najlepším miestom sú rohy miestností. Tam bude mať váš štvornohý kamarát dostatok súkromia a výborný výhľad na vás.

Špecifické typy psích pelechov

Podobne ako ľudí, tak aj psov trápia rôzne zdravotné problémy. Často krát nestačí iba ísť k zverolekárovi a nasadiť liečbu, ale zdravotnému stavu prispôsobiť aj stravu, či dokonca peliešok.

Ortopedický pelech pre psa

Obsahuje pamäťovú penu, ktorá sa vyznačuje vysokou flexibilitou, čo ocenia hlavne psíkovia s boľavými kĺbmi a chrbticou. Po ľahnutí do pelieška sa viscoelastický penový matrac prispôsobí tvaru psíka, obopne ho a uľaví od bolesti. Vzhľadom na širokú paletu veľkostí je vhodný pre všetky plemená psov.

Pri výbere pelechu je potrebné zohľadniť aj zdravotný stav psa
Pri výbere pelechu je potrebné zohľadniť aj zdravotný stav psa

Pelech pre psa s termoreguláciou

Disponuje modernou technológiou Pektit s teplotnými senzormi. Tie snímajú teplotu vonku a zároveň automaticky udržujú stabilnú teplotu vo vnútri peliešku. Zmeniť teplotu však môžete aj vy, prostredníctvom aplikácie nainštalovanej vo vašom smartfóne. Vrátane teplotných senzorov má pelech aj pohybový senzor, vďaka ktorému budete presne vedieť kedy a ako dlho váš štvornohý priateľ odpočíval. Limitujúcim faktorom v prípade pelechu s termoreguláciou však nie je iba jeho vyššia cena, ale najmä malé rozmery. Komfort psieho pelechu si tak užijú len maličké rasy, napríklad Mini Yorkshire.

Uprednostnite renomovaných výrobcov

V každom segmente je viacero výrobcov, ktorí si vzájomné konkurujú. Inak to nie je ani pri pelechoch pre psov. Nižšie vám preto v krátkosti predstavím zopár značiek, ktoré sú medzi majiteľmi psov obľúbené a často vyhľadávané.

Scruffs

Popredný výrobca luxusných pelechov pre psov a mačky Scruffs vznikol v roku 2005 s hlavnou centrálou v Manchestri. V súčasnosti neustále rozširuje svoj sortiment produktov s distribúciou do 40 krajín sveta. Kvalitné, samoohrievacie textílie, ortopedické výplne a moderný dizajn robia zo psích pelieškov Scruffs originálne kúsky, ktoré uspokoja potreby aj náročných zákazníkov.

Ferplast

Talianska rodinná spoločnosť Ferplast začala výrobou drôtených vtáčích búdok už v roku 1966. O pár rokov neskôr k nim pribudli aj potreby pre psov a mačky, ako pelechy, misky, či obojky. Ferplast kladie dôraz predovšetkým na kvalitu produktov od počiatočnej fázy ich výroby, až po konečný produkt putujúci do viac ako 85 krajín. 

Tommi

Český výrobca chovateľských potrieb Tommi ponúka svojim zákazníkom široký sortiment produktov, od krmív, pelechov, až po kvalitnú kozmetiku pre psov. Rýchle dodanie, vysoká flexibilita a spokojnosť tak domácich miláčikov, ako aj ich majiteľov sú už 25 rokov hlavnými piliermi spoločnosti Tommi.

Tommi, český výrobca chovateľských potrieb
Logo českého výrobcu chovateľských potrieb Tommi

Často kladené otázky

Stále ste nenašli to, čo potrebujete vedieť? Možno to nájdete v mojich nasledujúcich odpovediach na časté otázky zákazníkov.

Prečo je dôležité kúpiť pelech pre psa?

Pes potrebuje poznať nielen kto je jeho pánom, ale aj kde je jeho miesto. Pelech zároveň prináša do vášho vzťahu určité pravidlá, ktoré musí psík rešpektovať. Ak psíka správne naučíte ísť na povel do pelechu, nemusíte sa báť, že bude vyskakovať na gauč.  Práve naopak, peliešok u neho indikuje pocit bezpečia a istoty. To, že mu dovolíte občas vyskočiť na pohovku, alebo do postele, bude vnímať ako určitý druh odmeny, ktorú si musí zaslúžiť.

Ktorý materiál pelechu je najmenej náročný na údržbu?

Pelech vášho domáceho miláčika je potrebné pravidelne čistiť, obzvlášť, ak váš psík často stráca srsť. Chlpy v peliešku a všade navôkol vedia urobiť doma veľký neporiadok. V takomto prípade sa najlepšie hodí plastový pelech s odnímateľným vankúšom vo vnútri. Stačí ho pretrieť vlhkou handrou a výstelku dať do práčky. Chlpy tiež ľahko odstránite aj z koženého a prúteného pelechu.

Ako naučiť psa ísť do pelechu?

Psíka na pelech privykajte hneď od začiatku. Nie je to nič náročné, stačí sa riadiť postupom v nasledovnom videu.

Čo všetko k pelechu potrebujete?

Nie všetky pelechy majú vo vnútri mäkkú výstelku. Ak si zakúpite pelech bez nej, musíte do vnútra dokúpiť vankúš, alebo matrac. Ten nesmie byť príliš malý, alebo naopak veľký. Mal by presne zapadnúť do vnútra pelechu. V prípade, že máte malé šteniatko, nezabudnite ani na zopár hračiek, ktoré psík ocení najmä pri výmene zubov. Psie doplnky ako misky, obojok, vodítko sú taktiež samozrejmosťou.

Niekoľko slov na záver

Doprajte vášmu miláčikovi pohodlie, aké si zaslúži. Navyše správne vybratý pelech bude slúžiť nielen ako domov pre psa, ale môže byť aj originálnym bytovým doplnkom. Najnovšie pelechy s termoreguláciou majú na to najlepšie predpoklady. Čo si o nich myslíte vy? Dopriali by ste svojmu psíkovi takýto luxus? Napíšte mi do komentára pod článok.

Zdroje:

5/5 - (1 vote)
Redakcia online magazínu TIPTOPZENA.sk. Pod týmto účtom sú uverejnené príspevky od viacerých autorov. Pokiaľ sa Vám naše články páčia a chceli by ste nás podporiť, môžete tak spraviť ich zdieľaním a like-ovaním. ĎAKUJEME!

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.