Vianočný stromček – živý či umelý? Vyberte si presne podľa vašich predstáv

Keď sa povie vianočná atmosféra, mnohí z nás si ako prvé predstavia nádherný, nahusto ozdobený vianočný stromček a pod ním niekoľko darčekov. V blízkosti krb, v ktorom práve krásne puká horiace drevo a neviem, ako vám, ale mne napadlo ešte pohodlné látkové kreslo, stolík s čajom a kniha v ruke.

Takúto realitu môžeme v podobnej, alebo v rovnakej verzii zažiť každé vianočné obdobie. A aby ste sa zbytočne nestresovali zháňaním vianočného stromčeka, ale naozaj si užívali čaro Vianoc čo najdlhšie, pripravila som si pre vás pár tipov, ako si do vášho domova doniesť ten najkrajší vianočný stromček.

Rýchle tipy, kde kúpiť vianočný stromček

Ak už viete, či chcete kupovať živý alebo umelý vianočný stromček, mám pre vás pár tipov, kde ich viete kúpiť. Okrem vianočných predajní, ktoré sa na to špecializujú, ich predaj prebieha  aj v mnohých eshopoch. Stačí si vybrať. V mnohých obchodoch nájdete aj drahšie, aj lacné vianočné stromčeky a často mávajú aj výpredaje.

PREDAJ VIANOČNÝCH STROMČEKOV
Internetový obchod AJTECH.skInternetový obchod 4HOME.skInternetový obchod KOKISKASHOP.skInternetový obchod OBRAZNASTENU.skInternetový obchod ALZA.sk

Čas, kedy sa začali objavovať prvé vianočné stromčeky

Jedlička, ktorá je stále krásne zelená, sa používala na oslavy zimných sviatkov už tisíce rokov. Či už to boli oslavy pohanské alebo kresťanské, u každého našla svoje využitie. Už starí Rimania si stromčekmi zdobili svoje chrámy, najmä počas festivalu Saturnálie, čo boli sviatky na počesť boha Saturna.

Jedlička sa od nepamäti používa ako vianočný stromček
Jedlička sa od nepamäti používa ako vianočný stromček

Nikde som nenašla presnejší dátum, ktorý by dôveryhodne vedel opísať, kedy sa jedličky začali prvýkrát používať ako vianočné stromčeky. Pravdepodobne to bolo približne pred 1000 rokmi, a to v našej Európe.

VEDELI STE, ŽE prvé vianočné stromčeky sa pomocou reťazí vešali hore nohami? Ľudia si ich vešali na lustre, prípadne na strop pomocou rôznych hákov. Viete si predstaviť, že by ste si doma zavesili stromček hore nohami?

Kto mal prvý vianočný stromček?

O prvenstvo v používaní vianočného stromčeka, ktoré bolo aj zdokumentované, sa hádali mestá Tallinn v Estónsku a Riga v Lotyšsku. Obe mestá totiž, tvrdili, že ich vianočné stromčeky boli prvé. Bolo to niekedy medzi 15. až 16. storočím. Zaujímavé je, že aj vianočný stromček v Estónsku, aj ten v Lotyšsku postavilo rovnaké združenie miestnych obchodníkov.

V Rige majú dokonca v ôsmich jazykoch napísané, že mali prvý vianočný stromček, a to v roku 1510. O tejto tradícii písali historici ako o udalosti, kde mladí muži a ženy spievali a tancovali na námestí a potom rozsvietili stromček. Ten bol ozdobený jablkami, orechmi, praclíkmi a papierovými ozdobami.

Typy vianočných stromčekov

Všetci vieme, že okrem živých stromčekov vysadených v lese existujú aj rôzne druhy umelých vianočných stromčekov. K akému stromčeku sa prikláňate vy? Kúpili by ste si radšej živý voňavý stromček, alebo uprednostníte umelý, ktorý vám dlhšie vydrží?

Živý vianočný stromček

Čo láka ľudí na tom, mať živý vianočný stromček? Opýtala som sa niekoľko ľudí vo svojom okolí, či preferujú živý vianočný stromček alebo umelý a ak živý, tak prečo práve ten. Dostala som tieto odpovede:

„Živý vianočný stromček je tradícia. V minulosti predsa neexistovali umelé stromčeky. Navyše z neho krásne rozvoniava celý byt.“ Monika, Bratislava

„Určite preferujem živý stromček. Počas Vianoc krásne dopĺňa vianočnú atmosféru a viac sa to k nám ľuďom hodí ako jeho ekvivalent z umelej hmoty. Avšak, treba brať do úvahy aj dopad na životné prostredie. Obe verzie majú svoje plus aj mínus.“ Roman, Vráble

Umelý vianočný stromček

Ja osobne preferujem umelé vianočné stromčeky. Chápem tradície, živý vianočný stromček má naozaj niečo do seba, ale nemala by som to srdce ho potom odniesť do smetí. Čítala som však, že existuje aj akási požičovňa živých vianočných stromčekov, ktoré potom vrátite a oni ich naspäť zasadia. 🙂 Či to tie stromčeky vydržia, to už neviem, ale páči sa mi ten nápad.

Umelé vianočné stromčeky boli donedávna vždy ľahko rozpoznateľné. Dnes sa už ale stretávame s tak krásnymi umelými vianočnými stromčekmi, že ich mnoho ľudí na prvý pohľad naozaj nevie rozoznať. Okrem toho, aj ozdoby na vianočný stromček robia svoje. A je toľko možností, z ktorých si viete vybrať.

Uprednostňujete živý alebo umelý vianočný stromček?
Uprednostňujete živý alebo umelý vianočný stromček?

3D vianočný stromček

Ak si chcete kúpiť stromček, ktorý si vaše návštevy naozaj pomýlia so živým, určite by som sa poobzerala po 3D vianočných stromčekoch. Sú síce drahšie, ale ich kúpou si môžete byť istí, že ste naozaj zaplatili za kvalitu.

Umelé vianočné stromčeky, ktoré sú 3D, majú do detailov premyslenú každú vetvičku. Kúpiť si viete aj také, čo majú zabudované LED svetielka. V tom prípade stromček len zložíte, pospájate svetelnú reťaz a môžete rovno ozdobovať. Už žiadne zamotané svetielka, ktoré musíte hodinu rozmotávať.

Vianočný stromček v črepníku

Veľmi milou alternatívou aj k živým, aj k umelým stromčekom je vianočný stromček v črepníku. Je síce menší, ale o to rozkošnejšie môže pôsobiť. Najmä, ak na veľký vianočný stromček nemáte miesto.

Črepníkové vianočné stromčeky si viete kúpiť aj živé, aj umelé. Je už len na vás, pre akú variantu sa rozhodnete. Takéto malé ozdobené vianočné stromčeky viete dať napríklad zvlášť do detskej izbičky. V obývačke môžete mať väčší vianočný strom a po izbách zasa menšie stromčeky v črepníkoch.

Na čo sa pri výbere vianočného stromčeka zamerať

Výber vianočného stromčeka môže mať svoje úskalia, ale ak si odpoviete na niekoľko jednoduchých otázok, rozhodne si to uľahčíte. Nechceme predsa, aby ste sa zbytočne stresovali nad výberom vianočného stromčeka. Stačí, že máte zhon okolo nakupovania a výroby vianočných darčekov, upratovania a pečenia vianočného pečiva.

Veľkosť

V prvom rade by som sa zamerala na veľkosť vianočného stromčeka. Aký veľký priestor máte k dispozícií? Do každého interiéru sa hodí iná veľkosť. Ak zvolíte príliš veľký vianočný stromček, nebude to vyzerať dobre a možno ho budete musieť zrezať či ísť vymeniť.

Takisto, ak máte vysoké stropy a dáte si do obrovského priestoru malý vianočný stromček, môže to vyzerať komicky. V tomto vám vedia veľmi dobre poradiť práve predajcovia vianočných stromčekov, či už vo vianočných predajniach, alebo online.

Vzhľad

Pod vzhľadom vianočného stromčeka si predstavujem to, či chcete klasický zelený vianočný stromček, alebo dávate prednosť farebným. Živý vianočný stromček si viete postriekať takzvaným vianočným snehom či napríklad rôznymi trblietavými sprejmi. To by som ale odporúčala skôr na umelý vianočný stromček.

Vianočný stromček so zasneženým vzhľadom
Vianočný stromček so zasneženým vzhľadom

Niektoré umelé stromčeky majú dokonca zasnežený vzhľad, takže ak túžite po takej variante, určite sa obráťte na obchody s umelými vianočnými stromčekmi. Pri klasike je výber na vás. V tomto prípade sa asi nič nevyrovná živému vianočnému stromčeku, ktorý tak nádherne vonia.

Výzdoba

Možno používate stále tie isté ozdoby a možno máte každý rok nové. Či už si ozdoby na stromček postupne dokupujete alebo nie, pri rozhodovaní sa pre určitý typ vianočného stromčeka sa treba pozerať aj na to, aké ozdoby naň chceme dávať.

Živé vianočné stromčeky väčšinou neunesú obrovské množstvo ozdôb, prípadne ich musíte dávať hlbšie do vnútra stromčeka. Ťažšie ozdoby vám z neho môžu popadať, ale ak máte radi slamené či drevené ozdôbky, môžete ich mať na živom stromčeku koľko sa vám páči.

TIP: Ak chcete živý vianočný stromček, veľmi dobre na ňom vyzerajú prírodné vianočné ozdoby, väčších rozmerov. Väčšina živých stromčekov má najmä vo vrchnej časti väčšie rozostupy medzi jednotlivými vetvičkami, a tak tam viete krásne povešať dlhšie či visiace ozdoby. Skúste to a dajte vedieť, či sa vám výsledok páčil.

Životnosť

Toto je práve otázka, nad ktorou sa mnohí trápia. Či chcem živý stromček na jednu sezónu alebo umelý stromček, ktorý mi vydrží roky. V tomto vám, bohužiaľ, neporadím, nakoľko, ako sa hovorí, 100 ľudí, 100 chutí.

Každý stromček má niečo do seba. Je len na vás, či sa chcete tešiť každý rok na nový stromček, alebo je vám lepšie vytiahnuť zo skrine vždy ten istý a prípadne si ho inak ozdobiť. Samozrejme, aj umelý stromček si môžete kúpiť každý rok iný. Ale myslím si, že nie je veľa ľudí, ktorí by tak urobili. 🙂

Zaujímavé fakty o vianočných stromčekoch

  • V Nemecku majú krásnu legendu, ktorá hovorí o vzniku vianočného stromčeka. Podľa nej sa počas Štedrého večera lesníkovi a jeho rodine objavil pri chate malý stratený chlapec. Rodina ho nakŕmila, umyla a na noc mu urobili miesto v posteli ich najmladšieho syna. Ten sa podelil o posteľ s bratom. Nasledujúce ráno ich prebudil zbor anjelov a chlapec sa premenil na Ježiša. Ten im zo záhradky ulomil vetvičku z jedličky a priniesol ju rodine ako dar. Odvtedy si rodiny uvedomili moc vianočného stromčeka a nosili si ho do svojich domovov.
  • Umelé vianočné stromčeky sa stali populárne na začiatku 20. storočia. Už okolo roku 1900 boli vytvorené prvé biele vianočné stromčeky. Takže, ak ste si mysleli, že farebné vianočné stromčeky sú nejakou novinkou, nie je to tak. Biely vianočný stromček tu bol skôr, ako by sme si mysleli.
  • Rokmi sa začali umelé vianočné stromčeky vyrábať z rôznych materiálov. Existujú dokonca aj stromčeky z kožušín či z peria, papiera, kovu, skla a z rôznych plastov.
  • Viete, kedy a kde bolo na vianočnom stromčeku rozsvietených najviac svetielok? V roku 2010 v Malmedy v Belgicku. Na stromčeku bolo neuveriteľných 194 672 svetielok.
  • Mnoho miest má vlastný vianočný stromček. Napríklad v Bielom dome v USA je už od roku 1920 na prednom trávniku veľký strom, ktorý slúži práve ako vianočný stromček.
  • V roku 2001 bol v parku Moinhos de Vento v Brazílii vystavený najvyšší umelý vianočný stromček. Bol až 52 metrov vysoký.
  • Iný kraj, iný mrav. V rôznych krajinách po celom svete si ľudia ozdobujú stromy, ktoré majú k dispozícii. Napríklad na novom Zélande si tak ozdobujú strom, ktorý má červené listy. V Indii zas ozdobujú banánovníky či mangovníky.
  • Kedysi boli obydlia Európanov vyzdobené malými stromčekmi do výšky 1,2 metra, zatiaľ čo Američania mali radi, keď ich stromčeky boli vysoké až po strop.
  • Vianočný strom, ktorý môžete každoročne vidieť v Londýne na Trafalgar Square, je darom z Nórska. Už od roku 1947 darujú Nóri Anglicku každý rok nový strom, a to ako prejav vďačnosti za podporu počas druhej svetovej vojny.
  • V USA existuje mnoho fariem, ktoré sa zaoberajú pestovaním vianočných stromčekov. Ročne sa im podarí predať až niekoľko miliónov kusov.

Dúfam, že som vám aspoň trošku pomohla s výberom vášho pravého vianočného stromčeka, ktorý bude ozdobou vašich domovov a vytvorí vám tú pravú vianočnú atmosféru.

Zdroje:

5/5 - (1 vote)
Mgr. Lesana Vaneková
S písaním som začínala ako 12-ročná, a to poéziou a vedecko-fantastickými poviedkami. Neskôr prišli na rad blogy, potom vlastné domény a aktuálne sa moje hobby stalo mojím živobytím. Ak práve nerobím na svojich projektoch či pre klientov, nájdete ma buď v kruhu rodiny, s priateľmi v kaviarni alebo na prechádzke.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.